Kupujemy komputer osobisty do 3000 zł – jaki wybrać?

Autor:

   |

wszystkim istotne jest przeznaczenie, do jakiego będziemy używać urządzenia. Odpowiedzmy sobie na to pytanie już na starcie. Czy najczęściej będziemy grali w gry, wykonywali obliczenia, czy po prostu przeglądali Internet i oglądali filmy? Wybór jednej z opcji ułatwi dalsze poszukiwania, ponieważ będziemy mogli skupić się na konkretnych podzespołach. 

Specyfikacja techniczna 

Wiadomo, że cena jest jednym z wyznaczników zakupu. Nie oznacza to, że zakładając graniczną kwotę 3000 zł odwiedzimy sklep i wybierzemy pierwszy, lepszy model. W tym przedziale znajdziemy mnóstwo alternatyw, które będą przeznaczone do codziennego użytku. Zasygnalizowaliśmy wcześniej, aby odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące głównego przeznaczenia komputera. W momencie, gdy wiemy, jak będziemy z niego korzystać możemy przejść do dalszych kroków. 

Naszej uwadze nie może umknąć specyfikacja techniczna. Chciałoby się powiedzieć, aby wybrać komputer z najlepszymi podzespołami. Oczywiście jest to prawda, jednak czasami należy iść na pewne kompromisy, dzięki czemu nasz zakup będzie maksymalnie efektywny. W przypadku, gdy komputer będziemy używali głównie do gier, wówczas zwróćmy szczególną uwagę na jak najlepszą kartę graficzną. To właśnie ona odpowiada w głównej mierze za przetwarzanie obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Osoba skupiająca swoje życie na obliczeniach powinna kierować się najbardziej wydajnym procesorem, z kolei zagorzali użytkownicy surfowania po Internecie niech wybiorą opcję z dużą ilością pamięci RAM. Dzięki temu otworzenie wielu kart w przeglądarce nie będzie skutkować znacznymi spowolnieniami w pracy. 

Ekran oraz dodatkowe udogodnienia 

Poza wspomnianą wcześniej specyfikacją techniczną warto poświęcić nieco uwagi ekranowi. Zwróćmy uwagę na przekątną matrycy oraz rozdzielczość, w jakiej jest wyświetlany obraz. W półce cenowej do 3000 zł możemy oczekiwać jakości FULL HD, czyli 1920×1080 pikseli. Co więcej, sprawdźmy czy ekran jest matowy. To istotna cecha, która pozwoli korzystać z niego w wygodny sposób bez nieprzyjemnego efektu odbijania światła, jakie ma miejsce w matrycach błyszczących. 

Poza ekranem, producenci mogą oferować dodatkowe udogodnienia np. w postaci podświetlanej klawiatury. Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie w momencie, gdy chcemy korzystać z komputera w nocy. Istotna jest również liczba złączy. Generalnie rzecz biorąc, im więcej, tym lepiej. Dzięki odpowiednio dużej ilości będziemy w stanie podłączyć więcej urządzeń bez konieczności wyboru, co należy najpierw odłączyć. Oprócz tego uwadze nie może umknąć bateria oraz czas pracy komputera bez podłączenia do źródła zasilania. Sprawdź też ranking najlepszych laptopów do 3000 zł.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej