Kupujemy głośniki – na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

Autor:

   |

Zakup głośników to spore wyzwanie. Warto przy tym pamiętać, aby zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd czy markę, ale również na parametry. Szczególnie te, które maja realny wpływ na jakość odtwarzanego przez głośniki dźwięku, a także na funkcjonalność i komfort użytkowania urządzeń.

Głośniki różnią się między sobą nie tylko rodzajem stosowanych rozwiązań, ale również parametrami technicznymi. Zanim w ogóle wybierzemy się na zakupy czy zaczniemy surfować w sieci po sklepach z elektroniką, warto zdobyć choćby minimalną wiedzę dotyczącą głośników i ich parametrów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrane urządzenie będzie spełniało nasze oczekiwania i świetnie sprawdzi się w tych celach, do jakich ich potrzebujemy. A cele mogą być różne – niektórzy potrzebują głośników do słuchania muzyki, inni do korzystania z komputera, a jeszcze inni – do oglądania filmów w jakości kina domowego. Na co zwracać uwagę, aby w czasie użytkowania głośników nie było żadnych niespodzianek?

Przewody – ich obecność i rodzaje

Przewody są nieodłącznym elementem głośników przewodowych. A to właśnie takie są najczęściej wybierane przez użytkowników poszukujących dobrej jakości sprzętu. Głośniki przewodowe są bardziej stabilne, lepiej odwzorowują dźwięk i dają dużo lepszy efekt. Przewody mogą być integralną częścią głośników, połączoną z nimi na stałe lub być w wersji wpinanej. Ta druga opcja sprawdza się nieco lepiej – dzięki temu w razie potrzeby możemy wymienić przewody na dłuższe, gdy te fabrycznie dołączone będą dla nas za krótkie. A za krótkie okazują się zwykle wtedy, gdy chcemy wygodnie rozmieścić głośniki na biurku. Gdy przewód nie daje zbyt wiele pola do manewru, może się okazać, że korzystanie z głośników będzie nieco utrudnione.

Dobrym i zyskującym na popularności rozwiązaniem są głośniki bezprzewodowe bluetooth, przeznaczone do użytku domowego. Z urządzeniami łączą się one bezprzewodowo, jednak do prądu podpina się je na kablu. Idealnie pasują wtedy, gdy chcemy umieścić głośniki z dala od komputera czy innego źródła dźwięku.

Sprawdź, czy jest pilot

Pilot to przede wszystkim komfort i wygoda użytkowania. Nie ma nic bardziej denerwującego niż wstawanie z kanapy w celu zmiany chociażby poziomu głośności lub też innych parametrów odtwarzania. Jeśli za każdym razem trzeba będzie się podnieść, najprawdopodobniej wcale nie będziemy tych parametrów zmieniać, a co za tym idzie – nie będziemy w pełni korzystać z możliwości i potencjału głośników. Obecność pilota to przede wszystkim ogromny komfort i wygoda. Można bez ruszania się z miejsca sterować głośnikami i słuchać muzyki dokładnie w takich parametrach odtwarzania, jak tego potrzebujemy.

Pasmo przenoszenia dźwięku

To parametr, który jest istotny w szczególności dla wytrawnych słuchaczy, którzy w trakcie delektowania się muzyką są w stanie wychwycić wszelkie niuanse czy głębię dźwięków. Większość głośników ze średniej półki cenowej dostępna jest w częstotliwościach od 20 do 20000 Herzów, gdyż właśnie ten zakres jest wychwytywany przez nasze uczy. Głośniki lepszej jakości mogą mieć dużo szersze spektrum przenoszenia dźwięku. Co prawda, nie ma to wpływu na to, co słyszymy (dźwięków poza częstotliwościami wychwytywanymi przez nasze uszy nie jesteśmy w stanie wyłapać), można natomiast poczuć różnicę w tak zwanej głębi dźwięku.

Moc RMS oraz skuteczność głośników

Skuteczność głośników wyrażana jest w decybelach, a moc RMS w watach. Im te parametry będą wyższe, tym głośniej będziemy mogli słuchać muzyki. W praktyce jednak rzadko kiedy korzystamy z tych najgłośniejszych opcji. Aby maksymalnie podkręcić głośniki, trzeba by mieszkać z dala od ludzi i do tego w wygłuszonym domu. Jeśli głośniki będziemy wykorzystywać w mieszkaniu w domu wielorodzinnym, niekoniecznie musimy skupiać się na tym, by te parametry były najwyższe. I tak, gdy podkręcimy głośniki maksymalnie, będziemy mieć problemy z sąsiadami.

Rodzaj obudowy

Okazuje się, że materiał, z jakiego są wykonane głośniki, również ma znaczenie. Głośniki, które znajdują się w obudowach drewnianych, grają lepiej niż głośniki wykonane z tworzyw sztucznych. Różnice są jednak słyszalne wyłącznie dla osób naprawdę doświadczonych i znających się na muzyce, przeciętny słuchacz radia raczej i tak nie poczuje większej różnicy. A że głośniki z drewnianymi obudowami są dużo droższe, warto się zastanowić, czy faktycznie chcemy przepłacać.

Stylistyka? Też ma znaczenie

Choć głośniki zwykle wybieramy przede wszystkim po to, by służyły do słuchania, często zwracamy uwagę także na ich wygląd zewnętrzny. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza gdy decydujemy się na duże kolumny, które zajmować będą sporo miejsca i automatycznie rzucać się w oczy. Na stylistykę głośników również warto więc zwrócić uwagę – tutaj producenci również dają nam spory wybór – od nowoczesnych kształtów po stylistykę retro i vintage, która również ma swoje grono zwolenników.

Naprawa głośników? Tylko u najlepszych

Dobrej jakości, profesjonalne głośniki to często spora inwestycja, dlatego warto dbać o sprzęt, użytkować go zgodnie z przeznaczeniem, a także reagować na wszelkie pojawiające się usterki czy awarie. Nowoczesny, zaawansowany technologicznie sprzęt zwykle wymaga solidnej diagnozy i naprawy – lepiej nie brać się za to na własną rękę, gdyż może się okazać, że nie tylko nie naprawimy, ale również spowodujemy dodatkowe uszkodzenia. Na elektroszpital.pl można znaleźć doświadczonych elektroników posiadających wiedzę, doświadczenie i umiejętności, którzy są w stanie szybko zdiagnozować oraz usunąć usterki z głośników różnych marek. Powierzając nasz sprzęt RTV specjalistom możemy mieć pewność, że po usunięciu awarii będzie nam służył w idealnym stanie jeszcze przez wiele lat.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej