Kryptowaluty podbijają rynek. Coraz częściej można usłyszeć o Bitcoinach jako nowej metodzie płatności oraz opcji inwestycyjnej. Można ich używać w coraz większej ilości serwisów internetowych oraz w niektórych sklepach stacjonarnych. Czy warto się nimi zainteresować? Czym właściwie jest kryptowaluta? Gdzie można je kupić?
Co to w ogóle jest kryptowaluta?
Stablecoin, Bitcoin, Libra, Ethereum. To tylko nieliczne przykłady kryptowalut występujących na rynku. Są wirtualną walutą, którą można handlować na giełdach (sprawdź ranking giełd kryptowalut), zbierać, wydobywać, przechowywać w portfelu. Wszystko to za pomocą sieci internetowej. Wystarczy mieć telefon z dostępem do Internetu, aby na bieżąco kontrolować giełdy, kursy oraz posiadane saldo danej kryptowaluty. Bitcoin, jako najpopularniejsza z kryptowalut, aktualnie wart jest kilkadziesiąt tysięcy złotych, a według analityków giełdowych, jego cena powinna wzrosnąć nawet do 100 tysięcy złotych! Kryptowaluty stają się coraz to bardziej innowacyjne. Na rynku istnieje tysiące projektów, które starają się rozwiązywać najróżniejsze problemy. Niektóre celują w szybkość wykonywanych transakcji, inne w tworzenie zdecentralizowanych systemów finansowych (tzw. Defi), a jeszcze inne w udostępnianie ogromnych ilości mocy obliczeniowej.
Jak wejść do gry?
Nie jest to tak trudne jak może się z początku wydawać. Najprostszą, choć również najbardziej ryzykowną drogą, jest zakup interesującej nas kryptowaluty w momencie jej delikatnego spadku oraz sprzedanie, kiedy cena wzrośnie. Powtarzając tę czynność, w krótkim czasie jesteśmy w stanie uzbierać znaczącą sumę. Prędkość zarobku będzie tutaj zależała od wielkości naszej inwestycji oraz umiejętności przewidywania cen kryptowaluty, choć wzrosty jej ceny są niepomiernie większe, niż momentowe spadki. Cyfrowe waluty można kupować i sprzedawać na tzw. giełdach kryptowalut. Najlepszą dla siebie znajdziesz na https://beatcoin.pl/ranking-gield/. Każda giełda kryptowalut cechuje się innymi funkcjonalnościami i ofertą. Przykładowo, popularna w polsce giełda BitBay obsługuje wpłaty i wypłaty PLN, a najpopularniejsza na świecie giełda Binance bazuje jedynie na cyfrowych aktywach. Za to ta druga proponuje handel na ogromnej ilości cyfrowych aktywów. Ponadto, istnieją również platformy oferujące handel z dźwignią. Umożliwiają one grę na kryptowalutach środkami większymi, aniżeli posiadane. Przykładowo najbardziej znana giełda BitMEX (zobacz opinie) oferuje lewar sięgający 100x. Oznacza to, że jeżeli dostępny depozyt wynosi przykładowo 500 dolarów, to giełda za pomocą specjalnych mechanizmów finansowych powiększa nasz kapitał nawet do 50 000 dolarów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można obracać kwotą, która może przynieść spore zyski. Oczywiście należy pamiętać, że handel lewarowany to broń obosieczna i działa w dwie strony – umożliwia szybsze osiągnięcie zysku, ale także szybsze wyzerowanie depozytu zabezpieczającego. Handel z dźwignią jest zatem zalecany jedynie doświadczonym graczom, a początkującym polecane są tradycyjne giełdy kryptowalut bez opcji lewarowania za pomocą dźwigni finansowej.
Drugą, również ryzykowną metodą jest zakup odpowiedniej koparki (specjalnie dostosowanego komputera), który będzie wydobywał wybraną kryptowalute z czeluści Internetu. Te maszyny zużywają jednak duże ilości energii, przez co ważne jest kontrolowanie bilansu pomiędzy zyskanymi Bitcoinami, a zapłaconymi rachunkami za prąd. Jak już wspomnieliśmy, Bitcoin to nie jedyna kryptowaluta dostępna na rynku i warto się również zainteresować innymi, ponieważ nierzadko ich kopanie jest bardziej opłacalne niż BTC.
Najpowolniejszą, ale jednocześnie najbezpieczniejszą metodą jest udział w tak zwanych akcjach “airdrop”, które są pewnego rodzaju akcją promocyjną konkretnej kryptowaluty. Fundacje lub firmy stojące za danym projektem praktycznie zawsze przeznaczają mały procent wytworzonych kryptowalut na poczet akcji airdrop lub bounty. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w łatwy sposób trafić do osób zainteresowanych daną kryptowalutą i zwiększyć świadomość jej istnieja bardzo małym kosztem (w porównaniu np. do korzystania z płatnych reklam). Największą ich zaletą jest to, że udział zawsze jest darmowy, przez co każdy może rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami bez żadnego wkładu finansowego. Warto dodać, że udział w takich akcjach może się okazać strzałem w dziesiątkę, ponieważ niejednokrotnie kryptowaluty rozdawane za darmo osiągały znaczące kwoty. Co zrobić z zebraną w ten sposób kryptowalutą? Można czekać, aż będzie warta znacznie więcej niż obecnie. Można również robić za jej pomocą zakupy w sklepach, które akceptują tę metodę płatności. Jeśli wolimy realną gotówkę, w Polsce jest coraz więcej automatów do Bitcoina, które działają jak standardowy bankomat. Po wprowadzeniu odpowiednich danych, możemy sprzedać uzbierane przez nas Bitcoiny, a automat wypłaci nam polskie złotówki.
Kryptowaluty mogą otwierać nieznany jeszcze nikomu świat zdecentralizowanych finansów, rozwiązywać najtrudniejsze problemy, a także oferować płatności w miejscach, gdzie są one niedostępne (np. kraje trzeciego świata). Stoi za nimi perspektywiczna technologia, dlatego warto śledzić rynek i obserwować w jaki sposób zmieniają świat.