Klawiatury mechaniczne – wady i zalety

Autor:

   |

Chociaż istnieje wiele rodzajów klawiatur, to najważniejszy podział rozróżnia przede wszystkim klawiatury membranowe i mechaniczne. Te drugie w szczególności upodobali sobie gracze, ale sprawdzą się one również w przypadku osób, którym zależy na naprawdę wytrzymałym sprzęcie. Czym jest klawiatura mechaniczna i jakie są jej wady oraz zalety?

Klawiatura mechaniczna – co to takiego?

Klawiatury mechaniczne odznaczają się dokładniejszym i bardziej estetycznym wykonaniem, a także większą solidnością całej konstrukcji – w porównaniu do modelów membranowych. Każdy klawisz takiego urządzenia posiada niezależny przełącznik, który rejestruje jego naciśnięcie. Przełączniki te mają różne nazwy. Najpopularniejsze z nich to Topre, Cherry MX czy Kailh. To, co różni modele membranowe i mechaniczne to także wysokość klawiszy, która w połączeniu z osobnymi przełącznikami przekłada się na inny czas reakcji na dotyk, a tym samym na efekty osiągane podczas gry. Natomiast zastosowane w klawiaturach mechanicznych przełączniki różnią się między sobą siłą reakcji, słyszalnością naciskania, łącznym zakresem ruchu, żywotnością liczoną w milionach naciśnięć, a także podświetleniem – stałym lub zmiennym. 

Wady i zalety klawiatur mechanicznych

Jedną z najważniejszych zalet klawiatury mechanicznej jest oferowany przez nią wysoki komfort pisania. Każdy klawisz wciska się bezproblemowo, a jego czas reakcji na dotyk jest bardzo krótki. Poza tym, klawisze klawiatury membranowej charakteryzują się dużo wyższą żywotnością w porównaniu do klawiszy klawiatury membranowej. Podsumowując, klawiatura mechaniczna będzie najlepsza dla tych, którym zależy na zakupie urządzenia bardzo solidnego i trwałego, a ze względu na szybkość reagowania klawiszy także dla tych, którzy korzystają z klawiatury podczas ekscytujących rozgrywek. Nie oznacza to jednak, że klawiatura mechaniczna nie ma żadnych wad. Po pierwsze, z uwagi na swoją jakość jest to sprzęt sporo droższy niż model membranowy. Po drugie, ma też większą masę i większy rozmiar. Dla niektórych osób największą wadą klawiatur mechanicznych jest ich głośność, czyli wyraźnie słyszalny odgłos klikania, określany nawet jako trudny do zniesienia. 

Klawiatura mechaniczna jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym nie przeszkadzają głośne dźwięki klawiszy i dla których ważniejsza niż niska cena, jest trwałość zakupionego urządzenia oraz satysfakcjonujący czas reakcji klawiszy na nacisk.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej