Zastanawiasz się, kiedy przelew dotrze na Twoje konto? Bywa to naprawdę irytujące, kiedy wiesz, że wynagrodzenia zostały już wysłane albo pożyczka została Ci już przyznana, a pieniędzy na Twoim koncie nie widać. Czy wiesz, że bardzo łatwo możesz sprawdzić, kiedy dojdzie przelew? Wystarczy wiedzieć, kiedy w banku nadawcy są sesje wychodzące, a w Twoim banku sesje przychodzące.
Niestety w większości przypadków nie jest tak, że gdy ktoś kliknie w swojej bankowości elektronicznej przycisk „Wyślij przelew” albo złoży taką dyspozycję w oddziale banku, to ta instytucja niezwłocznie przesyła pieniądze.
Pytanie więc „kiedy przelew trafi na Twoje konto?” jest jak najbardziej zasadne. Banki trzymają się harmonogramu sesji przychodzących i wychodzących. Dzięki temu systemy informatyczne nie są tak obciążane i rzadziej zdarzają się błędy techniczne.
Sesje przychodzące i wychodzące – czym są?
Sesje wychodzące to godziny ustalane przez każdy bank, w których wysyłane są przelewy. Z kolei sesje przychodzące to godziny, kiedy na rachunkach danej instytucji są księgowane przelewy, które dotarły z innych banków.
Każdy bank ma zazwyczaj trzy w ciągu dnia pory sesji przelewów wychodzących i trzy przychodzących. Warto pamiętać, że są one realizowane tylko w dni robocze. Oznacza to, że gdy wyślesz pieniądze do innego banku w piątek wieczorem, to dotrą one do odbiorcy dopiero w poniedziałek rano.
Z kolei przelewy wewnętrzne (w ramach jednego banku) są księgowane natychmiast. Oznacza to, że zaraz po przesłaniu pieniędzy przez nadawcę, odbiorca je otrzymuje i nie musi się zastanawiać, kiedy przelew trafi na jego rachunek.
Zobaczmy, w jakich godzinach wysyłają i przyjmują przelewy w systemie ELIXIR najpopularniejsze polskie banki:
Przykładowo, jeśli dany pracodawca ma konto w Santander BP i wyśle wynagrodzenia w piątek o 15.00, to od razu dostaną go posiadacze rachunku w tym samym banku, a dopiero w poniedziałek o 11.00 klienci ING Banku Śląskiego i Banku Pekao, 15 minut później mBanku i dopiero za kolejny kwadrans PKO Banku Polskiego.
Nie ma więc sensu dopytywać w kadrach, kiedy dojdzie przelew, bo tak naprawdę jego nadawca nie ma na to wpływu.
Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?
Jeśli tylko wiesz, w jakim banku ma rachunek osoba czy instytucja, która przesyła Ci pieniądze, możesz łatwo sprawdzić, kiedy kasa będzie u Ciebie. Musisz jednak znać dokładną godzinę, kiedy środki zostały przekazane, aby sprawdzić, na którą sesję przelewu „się załapały”. Przelew musi być zlecony minimum minutę przed sesją wychodzącą. Jeżeli więc zostanie on wysłany dokładnie o 11.30, a wtedy już ma miejsce sesja, to pieniądze zostaną przekazane dopiero w kolejnej.
Są w internecie narzędzia, które pomagają łatwo sprawdzić, kiedy przyjdzie przelew. Musisz znać godzinę wysłania pieniędzy (z dokładnością co do minuty) oraz bank nadawcy.
Wystarczy wpisać te dane, wybrać swój bank, a otrzymasz dokładną godzinę, kiedy przelew będzie na Twoim koncie.
Ile idzie przelew?
Tak naprawdę to, jak długo idzie przelew nie zależy od tego, jaka kwota została wysłana albo jakie intencje ma nadawca. Ma na to wpływ tylko to, w jakich bankach obie strony transakcji mają konto i kiedy przelew został zlecony.
Aby pieniądze jak najszybciej znalazły się na koncie odbiorcy, najlepiej je wysłać z samego rana w dniu roboczym. Wtedy mamy gwarancję, że koło południa będą już na właściwym koncie.
Z kolei, gdy zdecydujemy się na wysłanie środków w piątek wieczorem, to na pytanie, ile idzie przelew, trzeba odpowiedzieć, że trzy dni, bo otrzymamy go dopiero w poniedziałek wraz z pierwszą sesją przychodzącą.
Zanim więc kolejny raz będziesz co kilka minut logować się do swojej bankowości elektronicznej, aby sprawdzić, czy pieniądze już są na koncie, wystarczy znać godziny sesji przychodzących Twojego banku. Takie informacje zawsze znajdziesz na jego stronie internetowej.
Często również, gdy wysyłamy przelewy bank informuje nas, kiedy jest najbliższa sesja wychodząca. Możemy więc zapytać o to nadawcę przelewu.
Co zrobić, aby przyspieszyć dotarcie przelewu?
Jakie są sposoby na to, żeby oczekiwany przelew trafił do Ciebie szybciej? Możesz poprosić nadawcę, aby wybrał przelew natychmiastowy (np. Blue Cash) i wtedy pieniądze są do Ciebie wysyłane natychmiast – także w nocy, w weekendy i święta. Pamiętaj jednak, że przelewy natychmiastowe są płatne (kosztują kilka złotych), a koszt ponosi automatycznie nadawca. Oczywiście ze znajomym możecie umówić się, że potem oddasz mu te środki albo przeleje Ci on kwotę pomniejszoną o opłatę banku.
Jeżeli natomiast każdego miesiąca z niepokojem oczekujesz aż trafi do Ciebie przelew pensji, to możesz prostym sposobem skrócić ten czas i założyć konto w tym samym banku, gdzie ma je Twój pracodawca. Wtedy będzie to przelew wewnętrzny i trafi na Twój rachunek od razu.
To kiedy przyjdzie przelew ma również znaczenie w przypadku pożyczek gotówkowych. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych Klientów i rozumiemy, że w momencie uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej, chcieliby otrzymać przyznane w ramach pożyczki środki tak szybko, jak to możliwe.
W Aasa Polska oferujemy naszym pożyczkobiorcom Pakiet Korzyści, który wiąże się z licznymi benefitami m.in. dwukrotnymi wakacjami od spłaty raty czy natychmiastowym przelewem środków za 0 złotych na konto bankowe. Jeśli go aktywujesz, to możesz mieć pewność, że pieniądze niemal natychmiast trafią na Twój rachunek.