Jakie zagrożenia czyhają w internecie?

Autor:

   |

W internecie czyha na nas wiele zagrożeń i choć z niektórych z nich zdajemy sobie sprawę, tak inne mogą być dla nas zaskoczeniem. Nic więc dziwnego, że wciąż wiele osób pada ofiarą oszustów lub traci oszczędności życia. Jakie zagrożenia czekają w internecie? Darknet, złośliwe oprogramowanie czy spam to tylko niektóre z nich. 

Jakie są najczęstsze zagrożenia w internecie?

Świadomość ludzi jest coraz większa. Dlatego też wiele osób przestaje zwracać uwagę na dziwne wiadomości wpadające do skrzynek mailowych oraz wie, że żaden książę z Bliskiego Wschodu nie zostawił im spadku. Jednak próby wyłudzenia pieniędzy to jeszcze nie wszystkie niebezpieczeństwa. Niektóre wiążą się z wykradaniem haseł do różnego rodzaju kont, kradzieżą prywatnych plików z komputera czy nawet przejmowaniem kontroli nad naszym sprzętem. By móc się przed nimi chronić, musimy być świadomi ich istnienia. Jakie są więc najczęstsze zagrożenia w internecie?

Złośliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie możemy pobrać samodzielnie, w ogóle nie będąc świadomi jego istnienia. Wystarczy, że wejdziemy na zainfekowaną wirusem stronę internetową lub pobierzemy plik zawierający złośliwe oprogramowanie. Może ono szpiegować użytkownika, blokować dostęp do komputera oraz przejmować uprawnienia administratora. 

SPAM

Każdy zna go ze swojej skrzynki malowej. Są to niechciane wiadomości, które często mogą przekierowywać na strony internetowe powodujące zagrożenie dla komputera. Mogą zawierać szkodliwe linki, pliki do pobrania lub inne informacje. 

Łamanie haseł

Hackerzy chcą uzyskać dostęp do naszych kont bankowych lub poczty elektronicznej itd. Potrafią oni łamać coraz trudniejsze hasła, dlatego ważne jest, by dobrze zabezpieczać swoje konta. 

Dark web

Dark web to w pewnym sensie ciemna strona internetu. Można tam znaleźć tak naprawdę wszystko, od pornografii, poprzez sklepy z bronią czy podróbkami różnych markowych rzeczy. Nie łatwo się tam dostać. Darknet tylko w teorii umożliwia zakup różnego rodzaju przedmiotów. Transakcje nie są kontrolowane, nie da się ich namierzyć ani zlokalizować sprzedawcy oraz kupującego. Dlatego też to miejsce pełne oszustów. 

Fake news

Fake news to niepotwierdzone informacje, które rozprzestrzeniają się w mgnieniu oka, tworząc tym samym zagrożenie dla nieświadomych osób. Czytając jakiekolwiek informacje w internecie, należy weryfikować ich prawdziwość. 

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej