Jaki smartfon kupić? Porady, które ułatwią wybór

Autor:

   |

Potrzebujesz nowego modelu telefonu, ale nie masz pewności, który będzie odpowiedni? Przede wszystkim powinien spełniać Twoje wymagania i odpowiadać na potrzeby, nie tylko aktualne trendy. Które parametry są kluczowe? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Najlepszy smartfon, czyli jaki?

Rynek smartfonów rozwija się bardzo prężnie i oferuje ciągle nowe modele – dzięki temu można znaleźć telefony idealnie dopasowane do naszych oczekiwań oraz potrzeb. Jedyni wybierają tylko spośród flagowych modeli – jak smartfon Samsung Galaxy S1, innym wystarczą tańsze modele albo nawet urządzenia za około 500 złotych.

Telefon dopasowany do potrzeb i budżetu

Jednym zależy na aparatach fotograficznych, drugim na mocnych podzespołach czy solidnej baterii, która zapewni płynną pracę przez cały dzień, a innym na obsłudze 5G – jak Huawei P40 lite 5G. Na początku warto też określić kwotę, jaką możesz wydać na nowe urządzenie. Nie trzeba też inwestować 5 tysięcy złotych, by znaleźć dobry i wydajny model – jak jednak go znaleźć, na co zwrócić uwagę?

Kluczowe parametry telefonu

Ważne parametry dobrych telefonów to m.in. procesor czy pojemna bateria. Poniżej omawiamy krótko wybrane z nich, co pomoże w podjęciu decyzji.

Ekran i rozdzielczość. Wielkość ekranu wpływa głównie na komfort użytkowania. Smartfony około 6 cali są teraz standardem – będą też dobre do oglądania filmów, grania czy przeglądania multimediów. Innym ważnym parametrem jest rozdzielczość. Dużą popularnością cieszą się modele z ekranami Full HD lub 4K.

Procesor. Wydajny, mocny i nowoczesny zapewni bezproblemowe działanie telefonu. Postaw na smartfony z ośmiordzeniowym procesorem – jak na przykład smartfon Samsung S20 FE. To jednak nie wszystko, bo na pracę procesora wpływa m.in. liczba pamięci RAM. Przyjmuje się, że 4 GB to obecnie minimum, ale najlepiej wybrać model mający 6 GB albo 8 GB, a przypadku flagowca nawet 12 GB.

Pojemność baterii. Od niej zależy czas pracy smartfona – jej wartość określa, jak długo będzie on pracował na jednym cyklu ładowania. Minimum to około 3000–3500 mAh – na przykład Huawei P40 Lite 5G posiada akumulator o pojemności 3900 mAh, ale dostępne są też modele mające około 4500 mAh lub 5000 mAh. Wiele z nich ma też opcję szybkiego ładowania.

Pamięć na dane. Pamięć wewnętrzna to również ważny parametr, ale dla każdego jej pojemność idealna będzie inna. Za minimum przyjmuje się 64 GB pamięci wewnętrznej, ale dla wielu osób nawet 256 GB będzie za mało – na przykład dla miłośników gier albo fanów fotografii i grafik. Dobrze, jeśli możesz dodatkowo kupić kartę.

To nie wszystkie ważne cechy – ogromne znaczenie ma zestaw aparatów, design czy systemy zabezpieczeń. Powyżej wymieniliśmy jednak te parametry, które uznawane są za kluczowe.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej