W największym skrócie i w największym uproszczeniu można powiedzieć, że FTTH to po prostu światłowód. Będąc bardziej konkretnym powiemy, iż FTTH to pasywne sieci optyczne (Fiber to the home), które stanowią technologię dostarczania połączenia światłowodowego do odbiorców. Światłowód jest więc medium transmisyjnym, zaś FTTH jest rodzajem sieci dostępowej. GPON jest z kolei pewnym standardem prędkości transmisji danych (tak jak i GEPON).
Więcej o FTTH
Istnieją różne technologie dostarczenia Internetu opartego o światłowód do użytkownika końcowego. Technologia FTTH pozwala na dostarczenie Internetu przy pomocy światłowodu bezpośrednio do domu klienta. Pasywne sieci optyczne FTTH montowane są w oparciu o dwie możliwe topologie: Active Ethernet (w tym przypadku klient- odbiorca posiada własne włókno na całym odcinku od centrali do domu abonenta) oraz PON (włókno magistralne jest współdzielone przez abonentów w obrębie jednego segmentu sieci- to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej popularne i dużo tańsze). Sieć PON mieści w sobie dodatkowo protokoły GPN i GEPON, które to pozwalają na wielodostęp do sieci internetowej z podziałem czasowym.
Czytaj również: https://technologia-internetowa.pl/jaka-jest-roznica-miedzy-gpon-a-ftth/.
Infrastruktura światłowodowa w Polsce jest coraz bardziej rozbudowywana, do czego przyczynił się na pewno Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który odpowiada na problem wykluczenia cyfrowego oraz różnic terytorialnych w dostępie do Internetu. U danego operatora telekomunikacyjnego sprawdzić można, czy nasz adres zamieszkania lub miejsce pracy znajdują się w zasięgu sieci światłowodowej. Operator Orange dziś chwali się docieraniem ze swoim światłowodem do ponad 4 milionów Polaków- w domach, mieszkaniach jak i w lokalach usługowych. Do końca tego roku wspomniana sieć ma zamiar mieć już 5 milionów klientów, do których dotrze sygnał światłowodowy.
FTTH to więc wciąż rozwijana technologia, która pozwala na taką przepustowość łączy, jaka nie była do tej pory nigdy dostępna. Okablowanie miedziane odchodzi powoli w niepamięć, a sieć FTTH wciąż się rozwija poprawiając jakość i prędkość transmisji danych.
Co to GPON i GEPON?
GEPON i GPON to popularne wersje pasywnych sieci optycznych (PON). Służą one do rozdzielania dostępu do Internetu, do przesyłania głosu przez protokół internetowy oraz do dostarczania telewizji cyfrowej. GPON i GEPON są dwoma standardami przepustowości. GPON (Gigabit Passive Optical Network) to standard ITU-T G.984.4 sieci dostępowej, wykorzystywany przede wszystkim przez operatorów telekomunikacyjnych budujących sieć FTTH. To technologia, która pozwala na osiągnięcie asymetrycznej prędkości 2488 Mb/1244 Mb- prędkość ta jest dzielona pomiędzy aktywne terminale ONT. Technologia GPON pozwala na to, by jednocześnie do jednego portu na splitterze było podłączonych maksymalnie 128 końcówek abonenckich, a więc daną prędkość można maksymalnie podzielić na 128.
GEPON (Gigabit Ethernet Passive Optical Network) pozwala na symetryczną przepustowość współdzieloną dynamicznie przez terminale ONT, czyli przez abonentów. GEPON I GPON różnią się równowagą między prędkością wysyłania i pobierania danych, a także ogólną prędkością łącza.
Bez czego nie zadziała pasywna sieć optyczna, czyli jej elementy
Sieć składa się oczywiście z niezbędnych elementów, potrzebnych do jej funkcjonowania. Urządzeniem po stronie operatora sieci jest Optical Line Terminal, w skrócie OLT, który jest agregatem strumieni podłączonych do niego urządzeń ONT i ONU.OLT wykorzystywany jest w obu technologiach- w GPON oraz GEPON.
Urządzeniem, które posiada abonent jest Optical Network Terminal, czyli ONT. Jest to nic innego jak domowy odbiornik sieci światłowodowej, działa on jako router czy nawet punkt Wi Fi.
Ostatnim z urządzeń jest ONU, czyli Optical Network Unit. To urządzenie, do którego także można podłączyć więcej niż jednego użytkownika. ONU jest urządzeniem, podobnie jak ONT, które jest końcowym dla technologii PON. Urządzenia ONU są wykorzystywane zwłaszcza tam, gdzie trzeba doprowadzić światłowód, a gdzie istnieje już miedziana infrastruktura, którą można wykorzystać.
Jeszcze jakiś czas minie, nim instalacje miedziane zostaną w 100% zastąpione światłowodowymi, dla technologia FTTH nie ma dziś sobie równej i rozwija się najprężniej.
Więcej o technologiach światłowodowych dowiesz się na stronie Technologia-internetowa.pl.