Jak zabezpieczyć Windows 11 przed hakerami i cyberprzestępcami?

Autor:

   |

Odkąd systemy Windows zdobyły światową popularność, komputery osobiste z OS Microsoftu były łakomymi kąskami dla hakerów i cyberprzestępców. Z każdą kolejną wersją Windowsa, developerzy podążający ścieżką Billa Gatesa starali się łatać luki w architekturze zabezpieczeń. Wydaje się, że błędy Windows Vista i Windows 8 nie powinny się w najbliższym czasie powtórzyć. Ostatni flagowy system Microsoftu, Windows 11, to stabilne i w miarę bezpieczne oprogramowanie. Co nie oznacza, że nie można dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas używania popularnej „dziesiątki”. Na przykład przy pomocy programu VPN.

Czym jest VPN dla Windows 11?

Jeśli choć raz spotkałeś się z tym skrótem podczas przeglądania zasobów Internetu, z pewnością zastanawiałeś się, co to jest VPN. Pozwól, że rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości na ten temat.

VPN rozszyfrowuje się jako Virtual Private Network, czyli po polsku Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to usługa, występująca najczęściej w postaci specjalnych programów lub aplikacji, dostępnych również dla Windows 11. VPN zapewnia bezpieczne połączenie z globalną siecią www.

Nawet, jeśli korzystasz z Internetu tylko do wysyłania wiadomości i oglądania filmików, powinieneś zabezpieczyć się przy pomocy VPN. Twoje poruszanie się po sieci opiera się na obustronnej wymianie danych. Część danych pobierasz, inne – często nieświadomie – wysyłasz. Jeżeli Twoje poufne informacje wpadną w niepowołane ręce, Twoja prywatność i anonimowość może być naruszona. Dlatego lepiej wybrać bezpieczną sieć VPN.

Jak działa VPN na Windows 11?

Wiesz już co to jest VPN, czas więc poznać jego działanie. Posłużymy się metaforą. Wyobraź sobie, że jedziesz autem po autostradzie. Nad Tobą leci helikopter, a w nim grupa hakerów, która próbuje przejąć kontrolę nad Twoim autem. Nagle wjeżdżasz do tunelu we wnętrzu góry. Teraz jesteś niewidzialny dla ekipy z helikoptera. Krótko mówiąc: jesteś bezpieczny.

Sieci VPN działają dokładnie tak samo. Z tą różnicą, że miejsce samochodu zajmuje Twój komputer. Autostradą jest połączenie internetowe. Zamiast helikoptera są cyberprzestępcy rozrzuceni po całym świecie i podłączeni do sieci www. Nie zmienia się tylko tunel, choć w przypadku VPN nie jest on fizyczny, lecz wirtualny.

Wirtualne sieci prywatne odpowiedzialne są za tunelowanie Twojego połączenia internetowego. Wszystkie dane, które wysyła i pobiera Twój komputer, wymieniane są przy pomocy zewnętrznego serwera VPN. Tam dokonuje się szyfrowanie informacji. Nawet gdyby ktoś wykradł zaszyfrowane dane, to i tak nie będzie w stanie odczytać ich prawdziwych wartości.

Czy warto zabezpieczyć Windows 11 przy pomocy VPN?

Krótka odpowiedź brzmi: TAK. Pomimo rewelacyjnych zabezpieczeń, jakimi dysponuje system operacyjny Windows 11, Twoje poufne dane są wciąż narażone na niebezpieczeństwo. Firewall i antywirus to nie wszystko. Jeżeli chcesz mieć stuprocentową pewność zachowania swojej prywatności i anonimowości w sieci, wybór VPN powinien być rzeczą naturalną.

Logowanie się do Internetu za pośrednictwem VPN ochroni Twoją codzienną działalność w sieci. Wirtualne sieci prywatne zapewniają użytkownikom zwiększoną poufność. Dzięki nim, Twoje pliki osobiste w systemie Windows 11 są ukryte przed osobami niepowołanymi.

Obecne poziomy zabezpieczeń Widnowsa nie chronią Cię przed wszystkimi zagrożeniami, które możesz spotkać w Internecie. Tylko najlepszy VPN jest w stanie zamaskować to, co robisz w sieci przed Twoim dostawcą usług internetowych. Dodatkowo, przy pomocy wirtualnej sieci prywatnej uzyskasz stabilniejsze i szybsze połączenie z siecią www, które często ograniczane jest przez lokalną firmę ISP.

Jak wybrać najlepszy VPN dla Windows 11?

Przy wyborze perfekcyjnego programu do wirtualnych sieci prywatnych na systemie Windows 11, warto kierować się kilkoma zasadami. Z aplikacjami VPN jest tak, jak z innymi programami: jeden drugiemu nierówny. Oto kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas porównywania usług VPN.

Darmowy VPN vs płatny VPN

To jedna z podstawowych spraw, które wypada rozwiązać już na początku. Czy bezpłatne programy VPN są bezpieczne? Może lepiej będzie wykupić subskrypcję płatnego programu? Pamiętaj, że nie każdy darmowy VPN zapewnia stuprocentową prywatność.

Zapoznaj się z regulaminem świadczenia usług, ponieważ niektórzy usługodawcy zapisują szereg informacji na temat klientów korzystających również z Windows. Sprzedają je potem zewnętrznym korporacjom, aby zarobić na utrzymanie serwerów. Bezpieczniej będzie wybrać płatny VPN, pod warunkiem, że usługodawca nie zachowuje tak zwanych „logów”.

Najnowsze protokoły szyfrowania

Niektórzy usługodawcy oferują przestarzałe metody zabezpieczeń. Robią to szczególnie firmy, udostępniające swoje programy VPN za darmo. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój komputer z systemem Windows 11 jest dobrze chroniony w sieci, sprawdź technologie, z jakich korzysta dany VPN.

Obecnie najbardziej stabilnym i godnym zaufania protokołem jest oparty na open source OpenVPN. Dobrze jest, jeśli dana usługa korzysta też z kilku innych technologii szyfrowania, np. L2TP/IPSec i IKEv2. Im nowsze protokoły, tym bezpieczniejsze Twoje dane w sieci.

Duża liczba serwerów

Czy wiesz, że dzięki VPN na Windows możesz obejść blokady regionalne i tym samym odblokować zagraniczne biblioteki platform streamingowych? Sieci VPN wspierają też często korzystanie z torrentów (oczywiście w ramach legalnego działania). Te dodatkowe funkcje VPN realizowane są za pośrednictwem specjalnie dedykowanych wirtualnych serwerów.

Jeśli chcesz oglądać Netflix US na laptopie z Windows 11, postaw na usługę VPN, która posiada w ofercie duża liczbę serwerów VPN. Ta cecha wirtualnych sieci prywatnych zapewni Ci również szerszą możliwość wyboru stabilnego połączenia z siecią VPN.

Jakość programu VPN

Podczas wyboru właściwego VPN dla Windows 11 wypada przyjrzeć się samemu programowi. Czasami software jest trudny w konfiguracji. Trzeba wtedy samodzielnie wpisywać adresy IP, zaznaczać odpowiednie parametry. Na szczęście coraz więcej programów VPN dostosowuje ustawienia samodzielnie, byś mógł jednym kliknięciem łączyć się z siecią.

Dla wielu użytkowników istotny będzie też interfejs programu. Im bardziej przejrzysty i łatwy w obsłudze, tym lepiej. Obecnie coraz więcej usługodawców dba o walory estetyczne swoich programów. Przede wszystkim jednak skupiają się na zaoferowaniu wygody i poręczności.

VPN na Windows 11

Jeżeli szukasz najlepszego programu VPN dla swojego komputera czy laptopa z systemem Windows, mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik ułatwi Ci podjęcie decyzji. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami, dzięki którym uzyskasz pełniejszy przegląd najważniejszych usług VPN, ich cech, zalet i wad.

Pamiętaj, że nawet tak bezpieczny system operacyjny, jakim jest Windows 11, nie gwarantuje pełni bezpieczeństwa w Internecie. Anonimowość i prywatność zapewnić może jedynie odpowiednio skrojony do Twoich potrzeb program VPN. Nie zwlekaj, zabezpiecz swój komputer w sieci jeszcze dziś.

undefined

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej