Jeśli chcesz zainwestować w rozbudowę infrastruktury IT, prawdopodobnie przydadzą Ci się również nowe szafy serwerowe. Biorąc pod uwagę różnorodność czynników, wybór właściwego mebla nie jest prosty. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę najważniejszych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze szafy serwerowej.
Szafy serwerowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Zakup szafy serwerowej może być wyzwaniem, dlatego warto sobie ułatwić ten proces, zwracając uwagę na najważniejsze parametry.
Wymiary
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś rozważyć, jest rodzaj sprzętu jaki planujesz umieścić w swojej przyszłej szafie serwerowej. Pomoże to nieco zawęzić początkowy wybór, ponieważ w zależności od konfiguracji sprzętowej, wybór padnie na wyższą lub niższą szafę rack. Wymiary szafy serwerowej są znormalizowane. Najczęściej spotykana szerokość regału wynosi 19 cali (48,26 cm). Większość urządzeń montowanych w szafach rack, a zwłaszcza serwerów, ma właśnie taką długość.
Wysokość obudowy szafy serwerowej mierzy za pomocą standardowej jednostki miary „U”. Jeśli chcesz zainstalować jednostki o rozmiarze 3 x 2U, potrzebujesz szafy o wysokości co najmniej 6U. Należy pamiętać, że jest to tylko pomiar wysokości przestrzeni dostępnej do instalacji. Rzeczywiste rozmiary fizyczne dwóch różnych szaf 6U mogą się między sobą nieznacznie różnić. Warto wziąć pod uwagę także ilość przestrzeni roboczej potrzebnej do rutynowej konserwacji.
Głębokość szaf rack jest zwykle podawana w milimetrach, a średnie wartości wahają się między 600 – 1000 mm. Najczęściej większa głębokość przekłada się na większą ilość miejsca na obsługę kabli.
Konstrukcja szafy
Chociaż większość szaf wydaje się wystarczająco solidna, aby wytrzymać duże obciążenie sprzętu informatycznego, nie zawsze tak jest. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie maksymalne obciążenie wagowe jest w stanie znieść wybrana przez Ciebie szafa rack. Kwestia ta determinowana jest w dużej przez konstrukcję mebla. Możesz zdecydować się na stojące szafy serwerowe rack wyposażone w nóżki lub kółka, a także wiszące szafy serwerowe: https://www.gigaserwer.pl/szafy-serwerowe,75/29.
Warianty stojące są dedykowane większym serwerowniom, dlatego wyróżniają się wyższą wytrzymałością mechaniczną. Wiszące skrzynki serwerowe są z reguły mniejsze, co nie znaczy, że mniej wytrzymałe. Kluczowy jest tutaj sposób montażu, który powinien uwzględniać materiał ściany nośnej, a tym samym jej grubość i właściwości. Zastosowanie nieodpowiednich wkrętów może sprawić, że pod ciężarem sprzętu serwerowego szafka odpadnie od ściany, powodując wiele szkód.
Konfiguracja i bezpieczeństwo
Konfiguracja i bezpieczeństwo sprzętu serwerowego to jedne z najważniejszych rzeczy, które należy uwzględnić na etapie wyboru właściwej szafy. Niektóre obudowy zawierają fabrycznie zainstalowane wentylatory, porty do okablowania, wbudowane listwy zasilające itp. Konstrukcja paneli i drzwi szafy określa jej ogólny poziom bezpieczeństwa. Niektóre szafki serwerowe są zbudowane z hartowanego szkła i wyposażone w zamek na klucz, co zapewnia przyzwoity poziom bezpieczeństwa. Możesz zdecydować się także na otwarte skrzynki serwerowe, pozbawione drzwiczek.
Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz powinieneś dowiedzieć się, jak układać kable w szafie rack – jest to ważne z punktu widzenia funkcjonalności i bezpieczeństwa.