Metodyka DevOps szturmem podbija rynek IT. Nie sposób się oprzeć wrażeniu, że doświadczenie w tej dziedzinie jest obecnie jednym z bardziej cenionych w branży, a kolejne organizacje szukają sposobów na to, aby jak najszybciej zaimplementować tę metodykę u siebie. Może już niedługo DevOps stanie się złotym standardem dostarczania oprogramowania? Jeśli poszukujesz wiedzy na temat tego, w jaki sposób wdrożyć DevOps do swojej organizacji to przygotowaliśmy dla Ciebie przystępny poradnik. Zostań z nami!
Definicja Devops
DevOps to metodyka łącząca elementy programistyczne (Development) i obsługę IT (Operations), która ma na celu przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania i jego dostarczania, zapewniając jednocześnie wysoką jakość produktu. W ścisłym związku z DevOps znajduje się pojęcie CI/CD, czyli ciągła integracja i ciągłe dostarczanie, które są najważniejsze dla efektywnego wdrażania zmian. DevOps promuje automatyzację, ciągły monitoring i bliską współpracę między zespołami, co przekłada się na szybsze osiąganie celów przy utrzymaniu najwyższych standardów jakości. Celem tej kultury pracy jest usunięcie barier w komunikacji między zespołami, promując jednocześnie wspólne działanie i innowacyjność na wszystkich poziomach procesu tworzenia oprogramowania. U podstaw metodologii leży zwinność, wpisana niejako w pochodzenie tejże kultury pracy – DevOps ma swoje korzenie w agile, ale rozbudowuje założenia zwinnych metod o kolejne elementy, z których absolutnie kluczową jest wspomniane już połączenie zespołów Dev i Ops.
Dlaczego warto wprowadzić DevOps do firmy?
DevOps jest doskonałą metodologią dla firm, które aspirują do wzrostu swojej elastyczności, będąc jednocześnie w stanie efektywnie odpowiadać na potrzeby użytkowników. Zachęca ona do wdrażania praktyk, które przyczyniają się do zwiększenia jakości dostarczanych produktów, co ma bezpośredni wpływ na zadowolenie klienta. Ważnym aspektem jest też skrócenie czasu pracy nad danym projektem oraz zminimalizowanie czasów przestojów w pracy. Dzięki zastosowaniu CI/CD można zbudować automatyczne procesy wdrożeniowe w organizacji, które między innymi usprawnią regularną wymianę feedbacku i zminimalizują czas oczekiwania na kolejne etapy procesu wdrażania oprogramowania. Prowadzi to do zminimalizowania kosztu produkcji projektu oraz poprawienia komunikacji w zespole, oraz na linii organizacja – klient.
5 kroków do wdrożenia Devops
Przedstawiamy 5 filarów sprawnego wprowadzenia metodologii DevOps do swojej firmy.
- Wykonaj audyt procesów w firmie oraz istniejącej infrastruktury. Zastanów się, gdzie jesteś teraz, a gdzie zmierzasz. Określ budżet oraz orientacyjny czas, który jesteś w stanie przeznaczyć na przestawienie organizacji na DevOps.
- Zastanów się, które z już istniejących w firmie procesów można by poddać automatyzacji. Staraj się myśleć jak najbardziej zwinnie, dzieląc większe zadania na części i organizując pracę w sprintach. Zwracaj na co dzień uwagę na to, aby w organizacji panowała zasada nieustającej wymiany feedbacku.
- Określ małe cele – pomocne będzie stworzenie timeline’u wprowadzanych zmian.
- Postaw na ciągłe monitorowanie i testowanie – to absolutna podstawa pracy w metodyce DevOps. Uchroni Twój zespół przed przestojami, fuck-upami i sprawi, że praca nie będzie hamowana przez zbyt późno wykryte błędy.
- Zainwestuj w szkolenia DevOps – wyszkolony zespół, który jest sprawny pod kątem merytorycznym i potrafi sprawnie się komunikować to podstawa. Postaw na indywidualnie dobrane szkolenia, dzięki którym dobierzesz odpowiednie kursy dla poszczególnych członków zespołu, zarówno dla inżynierów, jak i dla kadry managerskiej czy HR. Każda z tych komórek w firmie powinna w sposób kompleksowy zapoznać się z nową metodyką pracy.