Jak prawidłowo wyczyścić głośnik w telefonie?

Autor:

   |

Częste korzystanie z telefonu i przechowywanie go w kieszeniach i torebkach może przyczynić się do zabrudzenia głośnika w telefonie. Pył, kurz i brud gromadzą się wewnątrz urządzenia, co z czasem wpływa na obniżenie jakości dźwięku. Czyszczenia głośnika nie jest trudne i możemy to zrobić domowymi sposobami.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie komórkowym domowymi sposobami?

Jeśli zastanawiasz się czym wyczyścić głośnik w telefonie i czy potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia, możesz być spokojny — do wyczyszczenia głośnika wystarczą takie narzędzia jak:

  • sprężone powietrze,
  • taśma malarska i klejąca,
  • szczoteczka do zębów,
  • wilgotna ściereczka
  • albo alkohol izopropylowy.

Czyszczenia głośnika z użyciem sprężonego powietrza

Sprężone powietrze jest idealnym narzędziem pomagającym wyczyścić głośnik w telefonie, tym bardziej że usunie brud także z trudno dostępnych miejsc. Jedyne co należy zrobić to skierować strumień powietrza w kierunku głośnika, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia. Trzeba jednak uważać, aby nie używać zbyt silnego strumienia powietrza, który mógłby uszkodzić wewnętrzne części telefonu.

Na rynku dostępne są gotowe już puszki zawierające sprężone powietrze albo specjalistyczne odkurzacze do czyszczenia urządzeń elektronicznych, przykładowo do portów w telefonie lub do klawiatury komputera.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie za pomocą taśmy malarskiej?

W szybki i łatwy sposób można wyczyścić głośnik za pomocą taśmy malarskiej. Wystarczy, że zwiniesz w rulonik niewielkie odcinki niebieskiej taśmy klejącej, w taki sposób, aby strona z klejem była skierowana do zewnątrz. Kolejnym krokiem jest wsuwanie ruloników kolejno do otworów głośnika. Do klejącej powierzchni powinny przywrzeć wszelkie zabrudzenia i kurz, które znajdują się w portach. Czynność tę powtarzamy kilkakrotnie, aż oderwana taśma będzie pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Zaś czyszczenie głośnika za pomocą zwykłej taśmy klejącej sprawdzi się tylko wtedy, jeśli chcemy wyczyścić krawędzie głośnika, a samo urządzenie nie jest przysłonięte żadną obudową. Ponadto uważaj na rodzaj taśmy, gdyż te ze zbyt mocnym klejem mogą pozostawić ślad na krawędzi głośnika.

Czyszczenia głośnika za pomocą szczoteczki

Przy użyciu starej szczoteczki z miękkim włosiem możemy usunąć zabrudzenia z głośnika. Należy zwrócić uwagę, aby włosie było na tyle miękkie, aby nie uszkodzić głośnika. Wystarczy w sposób delikatny przesuwać szczoteczką po powierzchni głośnika, aż wszelkie drobinki brudu zostaną usunięte. Pamiętaj, aby nie dociskać szczoteczki zbyt mocno.

czyszczenie telefonu za pomocą ściereczki

Użycie wilgotnej ściereczki do wyczyszczenia głośnika

Aby, wyczyścić głośnik możesz go także przetrzeć wilgotną szmatką, ale uważaj, aby nie dopuścić do dostania się wilgoci do wnętrza telefonu. Delikatnie przetrzyj powierzchnię głośnika, unikając moczenia go.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie przy użyciu izopropanolu?

Izopropanol to alkohol, który służy głównie do czyszczenia wszelkich urządzeń elektronicznych. Aby, wyczyścić zabrudzony głośnik telefonu wystarczy nanieść alkohol na miękką ściereczkę i w delikatny sposób przecieraj nim głośnik aż do rozpuszczenia zalegającego kurzu i zabrudzeń. Po przetarciu głośnika należy odczekać kilka minut, tak aby alkohol odparował, a następnie sprawdzić, czy dźwięk jest czystszy.

Czyszczenia głośnika w serwisie

Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić głośnik w telefonie, a masz wątpliwości czy robienie tego na własną rękę jest dobrym rozwiązaniem, oddaj telefon do profesjonalnego serwisu telefonów, przykładowo serwis telefonów Phonefix oferuje fachową pomoc zarówno w czyszczeniu, jak i naprawie głośnika.

Ponadto, jeśli domowe sposoby na czyszczenie głośnika nie pomogły, należy udać się do serwisu, gdyż pogorszona jakość dźwięku lub jego zupełny brak może być wadą fizyczną salonu, lub uszkodzenie mechaniczne.

Zapobieganie zabrudzeniom głośnika

Czysty głośnik to lepsza jakość dźwięku, więc warto regularnie dbać o jego stan. Aby ciągłe czyszczenie głośnika nie było tak męczące, warto zainwestować w etui do telefonu, które zabezpieczy smartfona przed kurzem oraz wodą.

Warto też wiedzieć, iż częste czyszczenie głośnika sprężonym powietrzem skutecznie pomoże utrzymać głośnik w czystości i dobrej kondycji przez długi czas.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie — podsumowanie

Regularne czyszczenie głośnika jest niezwykle ważne dla uzyskania najlepszej jakości dźwięku, a ponadto możemy w ten sposób zapobiec jego uszkodzeniu. Warto pamiętać, aby używać tylko narzędzi i materiałów przeznaczonych do naszego modelu telefonu i postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak wyczyścić głośnik w telefonie, warto zwrócić się do profesjonalistów.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej