Znaczenie branży IT dla biznesu sukcesywnie wzrasta we wszystkich sektorach gospodarki. Intensywny rozwój organizacji wymaga od przedsiębiorców wdrażania coraz to nowszych rozwiązań technologicznych w celu usprawnienia i optymalizacji procesów. Jak wskazują badania Microsoft – aż 84% przedsiębiorstw z sektora małych i średnich firm planuje inwestycje w cyfrowe narzędzia lub już z nich korzysta. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele rozwiązań Business Intelligence. W ostatnim raporcie Gartnera z 2021 r. na pozycji lidera uplasowały się trzy produkty: Microsoft Power BI, Tableau i Qlik. Aby działać efektywnie w sferze biznesu, powinniśmy dysponować aktualnym i kompletnym zapleczem informacji na temat procesów zachodzących w organizacji. Przeczytaj, jakie znaczenie dla firmy i współpracy wśród pracowników mogą mieć narzędzia klasy Business Intelligence.
Business Intelligence – korzyści dla przedsiębiorstwa
Business Intelligence ma na celu zapewnienie organizacjom bieżących informacji bez konieczności angażowania pracowników w gromadzenie i opracowywanie danych samodzielnie. Analizie zazwyczaj podlegają aktualna sytuacja firmy, wyniki realizacji planów w projekcie czy osiągnięte wskaźniki finansowe.
W momencie tworzenia i zarządzania raportami, które oparte są na wielu źródłach, często zdarza się, że proces ten sprzyja błędom i pochłania więcej czasu. Co pozwalają zatem osiągnąć narzędzia klasy BI?
Pełny wgląd w aktualne procesy
Dane kluczowe przy podejmowaniu strategicznych decyzji są dostępne nie tylko dla kadry zarządzającej, ale także kierowników działów czy pracowników niższego szczebla. Założenie BI sprzyja dostępności do danych dla wielu jednostek organizacji, które zyskują możliwość śledzenia oraz analizowania zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych procesów przedsiębiorstwa na różnych poziomach dostępnej szczegółowości. Ważnym aspektem jest bezpośredni dostęp do danych dotyczących budżetu, wyników sprzedaży czy stanów magazynowych niezbędnych dla danego stanowiska pracy.
Samodzielność raportowania
Narzędzia Business Intelligence pozwalają na samodzielne opracowywanie raportów w ramach intuicyjnego środowiska, udostępniania dokumentacji wszystkim pracownikom firmy oraz tworzenia analiz bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy informatycznej.
Wydajność w dysponowaniu czasem
Analityka biznesowa pozwala zastąpić manualne raportowanie wdrożeniem automatycznych procesów, dzięki czemu pomijamy tak czasochłonne kroki analityczne, jak zebranie danych, ich ręczne przetworzenie dla potrzeb użytkownika czy weryfikacja. Pozwala to zaoszczędzić czas specjalistów, umożliwiając jednocześnie pracę w oparciu o zbiór bieżących informacji, które nie wymagają wielodniowego opracowania, przez co mogłyby stracić już na aktualności. Z rozwiązaniami systemów Business Intelligence możliwe jest ciągłe śledzenie wskaźników efektywności przedsiębiorstwa (KPI). Dzięki temu jesteśmy w stanie monitorować kondycję organizacji, szybciej reagować na niekorzystne zmiany oraz identyfikować ich źródła.
Wyszukiwanie trendów rynkowych
Działające obecnie na rynku systemy BI coraz częściej budowane są w oparciu o uczenie maszynowe (Machine learning) i elementy sztucznej inteligencji (Al), dzięki czemu samodzielnie są w stanie wyszukiwać spośród zgromadzonych danych obiecujące trendy rynkowe. Takie działanie sprawia, że narzędzie samodzielnie wskazuje to, co mogłoby umknąć uwadze analityka, dając tym samym większą szansę firmie np. na podjęcie działań poprawiających konkurencyjność.
Narzędzia BI idealne do pracy wykorzystują dziś Al, Big Data i Machine Learning
Analityka biznesowa to tylko jeden z komponentów transformacji cyfrowej. Już w tym momencie możemy spotkać rozwiązania klasy BI, które – w przeciwieństwie do standardowych systemów analitycznych – są w stanie przetwarzać ogromne zbiory danych – Big Data. Coraz więcej organizacji jest obecnie w posiadaniu tak wielkich zasobów, które ponadto charakteryzuje często brak jednolitych struktur, tym bardziej trudnych do zarządzania. W tym celu należy sięgnąć po systemy BI o odpowiedniej charakterystyce, takich jak np. Qlik Sense.
Business Intelligence czerpie także garściami z możliwości sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence, AI) – w tym również algorytmów uczenia maszynowego. Narzędzia analityczne współpracujące z AI to szansa na przetwarzanie bardzo dużych ilości zgromadzonych danych przy jednoczesnej oszczędności czasu. W dobie postępującej cyfryzacji dla wielu przedsiębiorstw wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji stanie się niezbędne w celu generowania analiz na podstawie zasobów przekraczających ludzkie możliwości analityczne.
Podsumowanie
Zaawansowane i wydajne narzędzia Business Intelligence pomagają w codziennej pracy oraz w podejmowaniu odpowiednich decyzji biznesowych wszystkich pracowników przedsiębiorstwa, niezależnie od poziomu posiadanej wiedzy technicznej. Tworzenie raportów i analiz jest niezwykle proste. Warto dodać, iż wybrane systemy analityki biznesowej oferują tak zwaną wspólną przestrzeń pracy. Przy jej pomocy osoby uprawnione do korzystania z systemu mogą wymieniać się informacjami i wnioskami. Wspólna przestrzeń pracy przyczynia się również do eliminacji błędów w komunikacji pomiędzy pracownikami. Kluczowe znaczenie mają zarówno prawidłowo otrzymywane dane, jak również prędkość, z jaką trafiają one do osób decyzyjnych – i właśnie dlatego warto rozpatrzyć Business Intelligence jako narzędzia do współpracy w firmie.