Jak chronić firmę przed wyciekiem danych?

Autor:

   |

Wyciek danych w firmie to niebezpieczna sytuacja dla każdego przedsiębiorstwa. Kiedy informacje dostaną się w niepowołane ręce, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Nadszarpnięta reputacja, znaczące straty finansowe, czy wyciek cennego know-how to tylko niektóre z nich. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób uchronić przedsiębiorstwo przed wyciekiem danych.

Czym właściwie jest wyciek danych?

Naruszenie danych brzmi bardzo poważnie, jednak jest to termin nieprecyzyjny. Nie wszyscy, którzy mówią o tym zjawisku lub obawiają się go, naprawdę rozumieją na czym ono polega. Dlatego najpierw warto dowiedzieć się, co to jest naruszenie danych.

Naruszenie danych jest przeniesieniem bezpiecznych lub prywatnych informacji do niezaufanego środowiska. Może to być zabieg celowy lub niezamierzony, przeprowadzony przez for-profit hakera lub pracownika chcącego zaszkodzić przedsiębiorstwu. Przykłady takich działań mogą być różne: ujawnienie dokumentacji szpitalnej, informacji o kartach kredytowych lub tylko niektórych wewnętrznych e-maili firmowych. Każdy z tych przypadków jest niezwykle groźny dla prowadzonej działalności.

Jak można przeciwdziałać wyciekom danych w firmie?

Przede wszystkim należy zabezpieczyć dostęp do kluczowych danych związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Każda kolejna osoba, która ma styczność z dokumentami firmy, zwiększa prawdopodobieństwo zagrożenie. Jeśli 1000 osób loguje się do systemu, w którym znajdują się dane osobowe, istnieje 1000 możliwości, że któraś z nich wykradnie te informacje. Oczywiście nie musi się tak stać, ale niestety może. Jeśli tylko 10 osób ma dostęp do tych informacji, zmniejszasz liczbę podatności na zagrożenia o 99%.

Istnieje wiele sposobów na ograniczenie dostępu do danych. Na przykład można całkowicie zrezygnować z przechowywania pewnych typów informacji (takich jak numery kart kredytowych), a także skonfigurować różne role użytkowników z rozmaitymi poziomami dostępu do systemów wewnętrznych.

Warto uczulić pracowników na czyhające zagrożenia

Co ciekawe, większość przypadków naruszenia danych nie jest wynikiem przemyślanego działania hakerów. Duża część przypadków naruszenia danych wynika z błędów ludzkich – pomyłek popełnianych przez pracowników. Wystarczy jeden udany e-mail phishingowy lub socjotechniczna sztuczka, aby uzyskać dostęp do całego systemu.

Na szczęście rozwiązania tego problemu nie muszą być skomplikowane. Po pierwsze, należy uczulić pracowników na to, aby nie otwierali podejrzanych wiadomości e-mail. Drugą kwestią jest stosowanie silnych haseł i pilnowanie tego, aby nie zostały udostępnione osobom postronnym. Finalnym krokiem powinny być regularne szkolenia na temat cyberbezpieczeństwa i ochrony przed utratą danych.

Backup danych dla firm – skuteczne zabezpieczenie przed wyciekiem danych

Backup to kopia zapasowa danych na niezależnym nośniku. Jego celem jest zabezpieczenie informacji w celu złagodzenia ewentualnych skutków awarii lub ataków cybernetycznych, których liczba – niestety – stale rośnie.

Użyteczność backupu polega na możliwości jak najszybszego przywrócenia systemu i ponownego uruchomienia jego działania w optymalnych warunkach. W firmach backup danych jest koniecznością, aby ograniczyć ewentualne straty. Wiąże się także ze zmniejszeniem ryzyka prawnego związanego z wyciekiem, degradacją, usunięciem lub kradzieżą danych.

Kopia zapasowa online – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Automatyczny backup to zautomatyzowany mechanizm kopiowania danych. Jest to oprogramowanie, które duplikuje zawartość w danym momencie, aby odtworzyć ten obraz w przypadku zagrożenia lub awarii. Częstotliwość wykonywania tej cennej kopii jest oczywiście konfigurowalna – w zależności od potrzeb i stopnia krytyczności danych. Najczęściej stosowane odmiany kopii zapasowej to backup danych dla firm – pełny, przyrostowy i różnicowy. Wybierając konkretną usługę, warto zapytać dostawcę, jaka opcja będzie najlepsza dla prowadzonej działalności.

Gdzie można skorzystać z usług takich jak backup danych dla firm?

Przeglądając oferty dostawców na polskim rynku, warto zwrócić uwagę na tę prezentowaną przez INEA. Dzięki skorzystaniu z usługi backupu danych, firma może z łatwością wdrożyć złotą zasadę zabezpieczania danych „3-2-1”. Zakłada ona utworzenie 3 kopii zapasowych danych, przechowywanie ich na przynajmniej 2 różnych nośnikach, z których 1 z nich powinien znajdować się poza siedzibą firmy. Oprócz tego backup dla firm od INEA spełnia restrykcyjne wymogi europejskiego prawa RODO i GIODO w kwestii zabezpieczania danych osobowych i danych wrażliwych. Wszystkie informacje są przechowywane w specjalnie do tego stworzonej infrastrukturze – INEA Data Center. To gwarancja, że dane są chronione w odpowiedni sposób, a ryzyko wycieku danych znacznie się zmniejsza.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej