Czy marzy ci się smak prawdziwej włoskiej pizzy, ale trudno ci osiągnąć taki efekt w domu? Duże znaczenie ma w tym przypadku sprzęt przeznaczony do pieczenia pizzy. Niemal każdy lokal specjalizujący się w tym specjale, oprócz receptury, dysponuje odpowiednim urządzeniem. Na szczęście takie możliwości są na wyciągnięcie ręki – wystarczy, że zainwestujesz w innowacyjny piec do pizzy ogrodowy. Możesz zamontować go na tarasie lub w ogrodzie, a później cieszyć się wyjątkowym aromatem i niepowtarzalnym smakiem w gronie rodziny i przyjaciół. Co warto wiedzieć o tym sprzęcie?
1. Ogrodowy piec do pizzy – na co zwrócić uwagę?
2. Opalany drewnem czy gazowy – jaki piec do pizzy wybrać?
3. Piece do pizzy – zalety i wady
4. Jakie parametry są istotne?
5. Duży czy mały? Wymiary pieca
Oczywiście, możesz wybrać wariant samodzielnej budowy pieca, jeśli jednak nie masz wiedzy i wprawy, całe przedsięwzięcie może okazać się kłopotliwe. Gotowe piece wysokiej jakości oferuje Lofra.pl – sprawdź na: lofra.pl/grille-piece-ogrodowe.
Ogrodowy piec do pizzy – na co zwrócić uwagę?
Zanim kupisz piec przeznaczony do pieczenia pizzy, odpowiedz sobie na kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim zastanów się, do czego będzie on służył. Możesz skupić się wyłącznie na tradycyjnych włoskich plackach, ale równie dobrze wykorzystasz sprzęt do wypieku chleba czy w funkcji grilla. Rozważ także zakładaną liczbę domowników i gości, których będziesz zapraszać na poczęstunek w tym samym czasie.
Duże znaczenie mają czynniki czysto funkcjonalne. Sprawdź, jaką ilość miejsca możesz przeznaczyć na piec i gdzie dokładnie chcesz go ustawić. Ustal również budżet, jakim dysponujesz.
Opalany drewnem czy gazowy – jaki piec do pizzy wybrać?
Piece do pizzy oferowane są w kilku wariantach, a jednym z najważniejszych pytań, na jakie musisz odpowiedzieć sobie przed zakupem, jest kwestia paliwa, które będzie wykorzystywał dany sprzęt. Tradycyjne piece reprezentuje piec opalany drewnem. Eksperci twierdzą, że pizza na grubym lub cienkim cieście jest znacznie smaczniejsza w tej właśnie wersji. Potrawy mają intensywny smak i aromat, których w zwykłym piekarniku nie osiągniesz. Najlepiej, gdy jest to drewno liściaste. Pali się ono zdecydowanie wolniej i pozwala przez długi czas utrzymać wysoką, stabilną temperaturę.
Na uwagę zasługuje technologia zawarta w piecu do pizzy opalanym drewnem – Fornirox, dzięki której piec osiąga wysoką temperaturę w krótszym czasie i jest bardziej odporny za roprężenia termiczne i mechniczne.
Kolejnym wariantem są piece do pizzy gazowe. Są one wyposażone w płytę ogniotrwałą i kopułę ze stali nierdzewnej. Bardzo łatwo kontrolować w nich temperaturę, gdyż sprzęt jest wyposażony w pirometr i odpowiednie pokrętła to odróżnia go od modeli opalanych drewnem.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na piec do pizzy opalany drewnem czy elektryczne piece, zwracaj uwagę na jakość wykonania. Ten sprzęt będzie stał na zewnątrz, musi więc być odporny na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych oraz działań zewnętrznych.
Piece do pizzy – zalety i wady
Zakup pieca ogrodowego do pizzy wyposażonego w nowoczesne rozwiązania to inwestycja, która ma wiele zalet. Oprócz uniwersalności sprzętu na uwagę zasługują:
- wysoka jakość i niepowtarzalny smak przygotowywanych potraw,
- równomierny wypiek pizzy,
- wygoda przygotowania dań – nierzadko konstrukcja pieca eliminuje ryzyko powstawania nadmiernego ognia, a w konsekwencji przypalania jedzenia,
- możliwość jednoczesnego przygotowania potraw pieczonych i grillowanych,
- łatwość osiągnięcia wysokich temperatur,
- intuicyjna obsługa.
Czy w związku z tym piece do pizzy mają jakieś wady? Pewien mankament może stanowić fakt, że zajmują dość dużo miejsca – z pewnością więcej w porównaniu do grilla. W przypadku dużych, cięzkich modeli konieczna jest także odpowiednia podstawa. Regularnie trzeba również oczyszczać konstrukcję – zwłaszcza przewód kominowy. Te kilka minusów nie przysłania jednak korzyści, jakie daje innowacyjny piec na świeżym powietrzu.
Jakie parametry są istotne?
Ogrodowy piec do pizzy jest inwestycją na lata, dlatego warto już na początku dobrze określić jego parametry. Masz wówczas pewność, że sprzęt przez cały czas będzie odpowiadał potrzebom rodziny.
Poza wspomnianym już wcześniej zasilaniem sprzętu sprawdź także kilka dodatkowych parametrów. Bardzo istotna jest wielkość i waga całej konstrukcji. Sprawdzaj nie tylko wymiary zewnętrzne, ale również, ile miejsca jest w jego wnętrzu. Zweryfikuj także przeznaczenie pieca – często producenci sami sugerują dodatkowe zastosowania.
Duży czy mały? Wymiary pieca
Czy zawsze większy piec jest lepszy? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim urządzenie powinno być dopasowane do dostępnego w ogrodzie lub na tarasie miejsca. Gabaryty wpływają także na ciężar, który trzeba uwzględnić, projektując podłoże. Tylko przemyślenie tych kwestii gwarantuje bezpieczeństwo korzystania.