Firma rekrutacyjna we Wrocławiu – kiedy warto skorzystać z takiego wsparcia?

Autor:

   |

Wrocławscy przedsiębiorcy, podobnie jak ich koledzy w innych polskich miastach, od lat narzekają na brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników. Nieobsadzone wakaty to spore obciążenie dla biznesu, ponieważ nie tylko stanowią pusty koszt, ale też skutecznie hamują rozwój przedsiębiorstwa. To powoduje, że coraz więcej pracodawców rozważa skorzystanie z pomocy firm rekrutacyjnych we Wrocławiu. Kiedy warto się na to zdecydować? Typowe sytuacje przytaczamy w naszym artykule.

Gdy masz za sobą nieudaną rekrutację

Każdy przedsiębiorca, który do tej pory samodzielnie prowadził rekrutację, ale rzadko był w 100% zadowolony z jej efektów, powinien w końcu spróbować współpracy z agencją HR. Choć może się wydawać, że zorganizowanie i przeprowadzenie rekrutacji nie jest niczym skomplikowanym, to w rzeczywistości mogą się tutaj pojawić różne „kwiatki”.

Najwięcej problemów sprawia przedsiębiorcom dotarcie do właściwych kandydatów. Może to być spowodowane zarówno nieodpowiednią treścią ogłoszenia, jak również złymi miejscami publikacji ofert. Wiele firm wychodzi też z błędnego założenia, że skoro oferują bardzo dobre warunki, to od ręki zaczną się do nich zgłaszać tabuny kandydatów.

Nie zapominajmy jednak, w jakich warunkach funkcjonuje współczesny biznes. Polska ma drugą najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej, mnóstwo przedsiębiorstw utrzymuje się na powierzchni tylko dzięki wsparciu ze strony emigrantów ze Wschodu. Trwa rynek pracownika, stąd pracodawcy muszą się „nieco” bardziej wysilić, aby zainteresować kandydatów swoimi ofertami. Czekanie na podania z założonymi rękami na pewno nie jest dobrą taktyką.

Kiedy przymierzasz się do obsadzenia wielu wakatów

Skoro prowadzenie pojedynczej rekrutacji jest trudne, to co powiedzieć o sytuacji przedsiębiorców, którzy muszą w krótkim czasie uzupełnić kilka wakatów? Oznacza to zwielokrotnienie liczby obowiązków rekrutacyjnych. W wielu firmach, które postanowiły przejść przez ten proces bez niczyjej pomocy, kończy się to tym, że właściciel lub wyznaczone przez niego osoby poświęcają cały dzień na rozmowy kwalifikacyjne, a dodatkowo każdego dnia tracą nawet kilka godzin na bieżącą obsługę podań.

To nie tylko strata czasu, ale też poważne ryzyko, że rekrutacja okaże się nieskuteczna. W takich warunkach łatwo jest ulec pokusie zatrudnienia kogokolwiek, kto tylko spełnia choćby podstawowe kryteria dla danego stanowiska. Pośpiech wygrywa ze zdrowym rozsądkiem, w efekcie czego firmy zatrudniają osoby, które z pewnością nie przeszłyby przez sito rekrutacyjne, gdyby cały proces został powierzony ekspertom z zakresu HR.

Gdy masz mnóstwo ważnych rzeczy na głowie

Samodzielne prowadzenie rekrutacji jest nie tylko czasochłonne i angażujące, ale też na dłuższą metę frustrujące. Każdy właściciel firmy, który choć raz tego próbował, na pewno zauważył, że poświęca rekrutacji zdecydowanie za dużo uwagi – a na pewno więcej, niż pierwotnie planował. To rozregulowuje układ dnia i uniemożliwia skupienie się na innych czynnościach, o wiele ważniejszych z punktu widzenia funkcjonowania biznesu, jak również znajdujących się w zakresie kompetencji pracodawcy.

Standardem jest też obciążanie obowiązkami rekrutacyjnymi pracowników, którzy nie mają w tym kierunku żadnego przygotowania zawodowego – na przykład pracowników sekretariatu. Zamiast więc korzystać z ich wyuczonych czy wynikających z doświadczenia kompetencji, pracodawca przerzuca na nich zadania, które nie mają prawa być wykonane prawidłowo. Marnujemy nie tylko czas, ale też energię zespołu.

Kiedy poszukujesz wysokiej klasy specjalistów

Znalezienie pracownika mającego bardzo rzadkie umiejętności, eksperta w wąskiej dziedzinie, w dodatku z doświadczeniem i gotowego do podjęcia pracy praktycznie z marszu, jest wyjątkowo karkołomnym zadaniem. Pozyskanie takiej osoby „z rynku”, w ramach standardowej rekrutacji, może się wręcz okazać niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ na takich pracowników jest zdecydowanie największe zapotrzebowanie, a konkurencja przecież nie śpi.

W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy rekrutacyjnej, która ma w swojej ofercie usługę headhuntingu. Polega ona na aktywnym poszukiwaniu pracowników poprzez docieranie do nich własnymi kanałami. Szczególnie uwzględnia się tutaj osoby, które z racji na wysokospecjalistyczne kwalifikacje nie szukają pracy i czekają na intratne propozycje ze strony pracodawców. Headhunting pozwala do nich dotrzeć, złożyć im ofertę, zbudować atrakcyjny wizerunek marki interesującego się nimi przedsiębiorstwa oraz podpisać umowę zanim zrobi to konkurencja.

Jeśli znajdujesz się w którejkolwiek z tych sytuacji, to przetestuj współpracę z firmą rekrutacyjną we Wrocławiu. Którą wybrać? Kieruj się tutaj renomą danej agencji – pod tym względem na wrocławskim rynku zdecydowanie wyróżnia się Verita HR, której usługi rekomenduje aż 97% klientów biznesowych oraz 90% kandydatów. Szczegóły znajdziesz na https://veritahr.com/wroclaw/.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej