Ethereum jest obecnie drugą co do wielkości kryptowalutą na świecie. Ethereum zostało wydane w 2015 r., a jego głównym twórcą jest programista Vitalik Buterin. Zasada działania Ethereum bardzo różni się od Bitcoina. Bitcoin jest protokołem sieci płatniczej i jednostką transferu wartości wewnątrz tego systemu, natomiast Ethereum można uznać za kompletny ekosystem. Potencjał Ethereum jest ogromny, a wiele osób twierdzi, że Ethereum to największa innowacja technologiczna 2010 roku.
Ethereum to zdecentralizowana platforma z własnym blockchainem. Ethereum to cały ekosystem, w którym każdy może tworzyć różne aplikacje rozproszone (Dapp), inteligentne kontrakty, a nawet własne kryptowaluty. Wszystkie te rozwiązania są bezpieczne w użyciu i niezawodne, nie ma więc potrzeby korzystania z pośredników, takich jak banki czy agencje. Wszystko jest dostępne i czytelne dla każdego, więc łatwo jest uniknąć oszustwa. Ethereum jest zdecydowanie największym i najbardziej znanym projektem w kategorii platform. Inteligentne kontrakty to jedna z najbardziej rewolucyjnych rzeczy w platformie Ethereum. Inteligentne kontrakty mogą być stosowane we wszystkim, co wymaga pewnych zautomatyzowanych działań na podstawie określonych zdarzeń. Inteligentne kontrakty zapewniają również bezprecedensowe zaufanie, ponieważ wszystkie ich dane są przechowywane w blockchainie. Gdy dane znajdują się w blockchainie, nie ma możliwości ich późniejszej manipulacji. Sporządzanie inteligentnych kontraktów jest także znacznie szybsze i tańsze niż kontraktów tradycyjnych. Inteligentne kontrakty mogą w przyszłości zrewolucjonizować sposób zawierania umów.
Każdy, kto interesuje się Ethereum, powinien wiedzieć, że nazwa Ethereum odnosi się do całego ekosystemu Ethereum. Inwestując w Ethereum, tak naprawdę kupujesz kryptowalutę Ether (ETH). Ether jest znany jako paliwo do działania platformy Ethereum. Zobacz jak kupić Ethereum.
Różnice pomiędzy Ethereum i Bitcoin
Ethereum i Bitcoin to zdecydowanie najbardziej znaczące i największe kryptowaluty na świecie. Jednak jako kryptowaluty są one całkowicie różne. Ethereum narodziło się z potrzeby stworzenia języka programowania dla Bitcoina. Ten język programowania umożliwia programistom tworzenie różnych aplikacji w blockchainie. Bitcoin za to służy do wymiany wartości i transakcji pieniężnych – dokładnie tak jak PayPal (zobacz jak kupić kryptowaluty przez PayPal).
Blockchain Ethereum jest utrzymywany w taki sam sposób jak blockchain Bitcoina. Sieć Ethereum nie mogłaby działać bez górników. Maszyna górnicza to potężny komputer, który zbiera transakcje z tzw. memepoola i umieszcza je w nowym bloku. W blockchainie Ethereum działają dziesiątki tysięcy górników. Za swoją pracę są oni wynagradzani nowymi tokenami Ether. Ten tradycyjny model nosi nazwę Dowodu Pracy (Proof of Work). Ethereum stopniowo odchodzi od tego tradycyjnego modelu Proof of Work na rzecz nowoczesnego modelu Proof of Stake. W tym modelu tradycyjni górnicy są zastępowani przez walidatorów. Walidatorzy “stawiają” rodzime tokeny sieciowe, zamykając je w blockchainie w celu tworzenia i zatwierdzania bloków.