Platforma Ethereum wystartowała w 2015 roku i była prawdziwą rewolucją na rynku kryptowalut, ponieważ znacznie odróżniała się od Bitcoina. Ethereum zostało stworzone jako wirtualna waluta o nieograniczonej podaży, a więc nie mogła ona ulegać inflacji. Używała także innego rodzaju algorytmu. Dzięki tym cechom Ethereum szybko zdobyło swoją część rynku. Spośród wszystkich dostępnych kryptowalut jest ona druga, jeśli chodzi o kapitalizację. Znajduję się więc na podium zaraz za Bitcoinem, który jest prawdziwym rynkowym potentatem. Po pięciu latach powstało Ethereum 2.0, które – podobnie jak poprzednia wersja – ma za zadanie zrewolucjonizować rynek wirtualnych walut.
Co zmieniło się wraz z wejściem Ethereum 2.0?
Nowa wersja Ethereum wprowadza szereg nowych funkcjonalności, które mają być kamieniem milowym w rozwoju kryptowalut. Zacznijmy jednak od początku. Sama zmiana nazwy na 2.0 sugeruje użytkownikowi, że jest to zaledwie aktualizacja obecnej platformy. Jest jednak zupełnie inaczej. Fundamentalne zmiany dotyczą wszystkich transakcji, a Ethereum 2.0 przejdzie z metody Proof-of-Work (PoW) do Proof-of-Stake (PoS). Mimo że wprowadzi to nieco zamieszania, to jednak znacznie ulepszy skalowanie sieci i szybkość obsługiwanych transakcji. Pod tym względem inne kryptowaluty radziły sobie do tej pory zdecydowanie lepiej. Nowa wersja Ethereum wprowadza jednak zupełnie nowe podstawy gospodarcze sieci. Aktualizacje będą oczywiście wprowadzane fazami, bo tak duży projekt nie może być zmieniony w krótkim czasie. Jeżeli chodzi o pozostałe zalety przejścia na wersję 2.0, to tutaj należy wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Zmiany w infrastrukturze jeszcze bardziej zwiększą zabezpieczenia dla indywidualnego klienta.
Ethereum a Ethereum 2.0
Największa zmiana, która nastąpiła w procesie przejścia pomiędzy Ethereum a Ethereum 2.0 to obsługiwana ilość transakcji. Dzięki zlikwidowaniu niektórych ograniczeń nowa wersja będzie w stanie przetwarzać około 9000 transakcji w ciągu jednej sekundy. Zmiana jest diametralna, o czym możemy się przekonać, gdy porównamy tę liczbę z poprzednią wersją. Obsługiwała ona około 10 transakcji na sekundę. Można więc powiedzieć, że programiści dołożyli wszelkich starań, aby Ethereum 2.0 rosło jeszcze szybciej. Oprócz kwestii bezpieczeństwa polepszyła się także efektywność energetyczna wydobywania kryptowalut. Jest to o tyle istotne, że nie tak dawno pojawił się raport, z którego jasno wynika, że kopalnie Bitcoin zużywają ogromne ilości energii. Warto także dodać, że nowa wersja 2.0 nie powoduje rozdzielenia tej cyfrowej waluty. Dotychczasowi posiadacze Ethereum zachowają swoje aktywa, ponieważ przejdą one wraz z aktualizacją na nowy blockchain.
Gdzie kupić Ethereum?
Obecnie kryptowaluty osiągają rekordowe ceny i dzięki temu zdobywają popularność w wielu krajach. Również do Polski dotarła moda na cyfrową walutę i wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może nabyć tego typu aktywa. Wbrew pozorom jest to dość proste. Różnego rodzaju wirtualne waluty nowej generacji, a w tym między innymi Bitcoin czy Ethereum, można nabyć w kantorze kryptowalut. Kantor Ethereum znajdziesz na stronie impily.com Tego typu miejsca pozwalają w szybki i bezpieczny sposób kupować, sprzedawać i przechowywać różnego rodzaju waluty.