Dlaczego warto najpierw wykonać pomiary sieci przed wdrożeniem sieci WLAN w firmie?

Autor:

   |

Przyzwyczailiśmy się, że sieć komputerowo/internetowa jest bardzo często w firmie bezprzewodowa (WLAN). Dzięki temu możliwa jest łatwa instalacja urządzeń, która nie wymaga przewodów, duża mobilność i zasięg takiej sieci w obrębie firmy. Wielu ekspertów uważa jednak, że zanim w firmie zostanie wdrożona sieć WLAN, należy wykonać pomiary sieci. W jakim celu?

WLAN a Wi-Fi

Wireless Local Area Network, czyli lokalna sieć bezprzewodowa, nie oznacza tego, co Wi-Fi. Niektórzy błędnie używają tych dwóch określeń jako synonimy, tym bardzie że często urządzenia korzystają z sieci poprzez połączenie właśnie bezprzewodowo. Wi-Fi określa urządzenia, dzięki którym możliwe jest bezprzewodowe połączenie komputerów. Z kolei WLAN, na którym skupimy się w dzisiejszym artykule, jest, jak już zostało wspomniane, bezprzewodową siecią lokalną, która umożliwia połączenie wielu urządzeń bez konieczności korzystania z okablowania. Aby WLAN działała w pełni sprawnie i wydajnie, sprawdza się wcześniejsze wykonanie pomiarów sieci.

Przeczytaj też: https://sebitu.pl/wlan-siec-bezprzewodowa/

Pomiary sieci – dlaczego są ważne?

Jeśli chodzi o pomiary sieci, to wykonują je wyspecjalizowane w tym firmy. Za jedyne kilkaset złotych klient może otrzymać kompleksową usługę z wydrukiem oraz interpretacją wyników. Dzięki posiadaniu odpowiedniego sprzętu pomiarowego, specjaliści z łatwością wyszukają błędy i przeprowadzą monitoring sieci. Samo wdrażanie WLAN w firmie nie należy do szybkiego procesu. Można podzielić go na poszczególne etapy, a pominięcie któregoś, może przynieść negatywne skutki w przyszłości.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko będzie działało tak, jak należy, musimy przeprowadzić test sprzętów należących do sieci bezprzewodowej. Następnie trzeba sprawdzić przepustowość sieci. Później warto poświęcić nieco uwagi obszarom, w których zasięg jest słaby – najlepiej jest je wyeliminować. Na koniec należy dokonać ostatecznych testów wydajnościowych i skonfigurować sieć. Dopiero teraz można mieć pewność, że sieć WLAN została należycie wdrożona.

Więcej o o pomiarach propagacji fal radiowych przeczytasz: https://sebitu.pl/pomiary-propagacji-fal-radiowych-sieci-bezprzewodowej/

Na co należy zwrócić uwagę przed wdrożeniem sieci WLAN w firmie?

Pojęcie „wdrożenie sieci WLAN w firmie” jest niezwykle szerokie. Firma może mieć siedzibę w biurze, a może także obejmować obszerne hale produkcyjne. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach sieć będzie używana, by móc dopasować ustawienia do indywidualnego zapotrzebowania. Ważne jest również określenie, ilu średnio użytkowników będzie korzystało z sieci oraz jakiego rodzaju sprzęt najczęściej będzie łączony. Wcześniejsze przeprowadzenie pomiarów sieci pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych zaskoczeń w późniejszym czasie. Podczas testowania sieci specjaliści określają poprawność instalacji toru transmisyjnego. Przepustowość i niezawodność bez względu na okoliczności to coś, co powinno opisywać obecnie funkcjonujące połączenia internetem. Co się stanie, jeśli przed wdrożeniem sieci WLAN w firmie nie dokona się pomiarów sieci?

Wdrożenie sieci WLAN bez pomiarów

Oczywiście można porwać się na przeprowadzenie procesu wdrożenia sieci WLAN w firmie (i nie tylko) bez wcześniejszego wykonania pomiaru sieci. Istnieje jednak ryzyko, że bez poznania możliwości swojej sieci, internet nie będzie wydajny. Znając dokładne pomiary, łatwiej jest wybrać właściwego dostawcę internetu.

Usterki internetu nie powinny dziwić, jeśli z jednej sieci korzysta duża grupa osób na różnych urządzeniach. W końcu tak odbywa się to w firmach. Sieć WLAN wdrożona bez wcześniejszych pomiarów może zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Nie wiedząc, jak dużo jest w stanie udźwignąć, trudno dostosować sposób pracy do możliwości połączenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na profesjonalną usługę pomiarową. Lepiej znać przepustowość sieci i dostosować do niej całą konfigurację.

Doświadczeni pracownicy SEBITU zajmujący się pomiarami korzystają ze specjalnych (certyfikowanych) mierników. Zarówno pracownicy firm, jak i klienci, doceniają, gdy w siedzibie przedsiębiorstwa można skorzystać z szybko działającego internetu. Bez dokonania pomiaru sieci nie ma co liczyć, że w dużych obiektach (takich jak na przykład hotele) podłączony internet będzie jednakowo działał w każdym miejscu. Trzeba pamiętać, że istnieje coś takiego, jak martwe punkty, które lepiej zlokalizować wcześniej, aby móc im przeciwdziałać. Chcąc zapewnić osobom przebywającym w obiekcie niczym niezakłócony dostęp do internetu, warto najpierw wykonać pomiary sieci. Dopiero później zająć się wdrożeniem WLAN.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej