Czym są suwmiarki i narzędzia pomiarowe?

Autor:

   |

Nie od dziś wiadomo, że pomiary są kluczowym elementem każdego projektu. To od niech zależy jego powodzenie, jednak jakie narzędzia wykorzystać, żeby być jak najbardziej dokładnym?

Inne formy suwmiarek i narzędzi pomiarowych

Suwmiarki i narzędzia pomiarowe ułatwią nam to zadanie, dzięki swoim specjalistycznym cechą z łatwością dokonamy wszelkich przeliczeń ( https://artykulytechniczne.pl/suwmiarki.html ). W skład suwmiarek i narzędzi pomiarowych wchodzą między innymi głębokościomierze suwmiarkowe, mikrometry, czujniki zegarowe, średnicówki, kątowniki czy też szczelinomierze. Różne rodzaje sprawdzą się w każdych sytuacjach.

Mikrometr, zwany również jako mikromierz, to przyrząd wchodzący w skład narzędzi mikrometrycznych, który służy do mierzenia wymiarów geometrycznych przedmiotów różnych materiałów najczęściej stali ale mogą to być również inne detale. Do typów tego urządzenia możemy zaliczyć mikrometry do pomiarów zewnętrznych, wewnętrznych, głębokościowych, wysokościowych oraz takie do wbudowania. Mikrometr zewnętrzny i wewnętrzny ( https://artykulytechniczne.pl/mikrometry.html ), czyli urządzenie wliczające się go grupy narzędzi pomiarowych, działa w oparciu na użyciu śruby mikrometrycznej oraz noniusza.

Jest to bardzo precyzyjnie wykonana śruba, która posiada skok gwintu 0,5 lub 1 mm. Połączona jest z bębnem mikrometru, na obwodzie którego wygrawerowana jest podziałka, czyli noniusz. Należy unikać zbyt dużego lub małego nacisku podczas pomiaru, ponieważ może on zaburzyć cały wynik. W skład szczęk mikrometru wchodzą szczęka stała oraz młoteczek. Młoteczek to szczęka ruchoma, która przedłuża śrubę mikrometryczną. Może być również z nią połączony. Niektóre mikrometry zawierają też dodatkowe pokrętło lub śrubę dociskową do blokowania nastawy mikrometru.

Rodzajami mikrometrów jako suwmiarki i narzędzi pomiarowych są między innymi takie, które określają grubość ścianek rur, drutu, narzędzi trójostrzowych lub kół zębatych. Innym przyrządem jest czujnik zegarowy. Służy on do pomiarów porównawczych, więc wskazuje wartość różyczkową. Czujniki zegarowe możemy używać do pomiarów wewnętrznych lub ze statywem pomiarowym. Urządzenie te wchodzące w skład suwmiarek i narzędzi pomiarowych wykorzystuje się przy utrudnionym dostępie na przykład przy mierzeniu otworów.

Prowadząc specjalistyczną dźwigienkę pomiarową takiego miernika zegarowego wzdłuż linii równoległej do danej powierzchni przedmiotu, możemy kontrolować nierówności oraz uskoki. Ruch wskazówki odbywa się po łuku okręgu. Jest to inny rodzaj pomiaru, ponieważ zazwyczaj odbywa się on prostoliniowo. Innym przedmiotem z gruby suwmiarek i narzędzi pomiarowych jest średnicówka. Jak sama nazwa wskazuje jest ona wykorzystywana do mierzenia średnic otworów. Możemy wyróżnić jej trzy rodzaje. Jest to średnicówka mikrometryczna dwupunktowa, trójpunktowa lub czujnikowa. Pierwsza może mieć zakres pomiarów od około 40 do 200 mm. Stopniuje ona co 13 mm lub dla większych wymiarów co 25 mm. Średnicówki mikrometryczne trójpunktowe mają trzy końcówki pomiarowe, które rozmieszczone są co 120 stopni. Ten przedmiot wchodzący w skład suwmiarek i narzędzi pomiarowych może być rozsuwany za pomocą odpowiedniego stożka lub specjalnej spirali, która połączona jest z głowicą mikrometryczną. Najczęściej stosowane zakresy pracy to od 4 do 150 mm.

suwmiarka noniuszowa 150 mm

Ostatnia średnicówka czujnikowa zawiera w sobie czujnik zegarowy, który posiada wartość działki elementarnej 0,01 mm. Kątówka to narzędzie, przy pomocy którego zmierzymy dane kąty. Szczelinomierz natomiast określa wielkość szczelin lub luzów między powierzchniami. Składa się z szeregu płytek o określonej grubości. Są one najczęściej osadzone we wspólnej obudowie. Kształtem przypomina scyzoryk. Pomiar odbywa się przez wysunięcie odpowiedniego listka oraz wsunięciu go w mierzoną szczelinę.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej