Czym jest łącze symetryczne?

Autor:

   |

Pomimo że większość z nas ma w domu Internet, zazwyczaj nie zagłębiamy się w jego parametry techniczne. I nie ma co temu dziwić. Na domowe potrzeby przeciętna prędkość Internetu w zupełności wystarcza. Nie oznacza to jednak, że podczas niektórych czynności jak pobieranie dużych plików czas ich ładowania wydaje się nadmiernie długi. Odpowiedzią na takie sytuacje jest tytułowe łącze symetryczne. Czym różni się ono od standardowego? O tym piszemy poniżej.

Łącze internetowe a prędkość przesyłu

Kluczowymi parametrami Internetu są prędkości pobierania i wysyłania danych. I tu dochodzimy do sedna sprawy, a dokładniej do głównej różnicy między łączem symetrycznym i asymetrycznym.
Internet symetryczny charakteryzuje się tym iż obie prędkości są sobie równe. Jest to zatem przeciwieństwo łącza asymetrycznego, w którym są one różne. To tłumaczy długi czas pobierania większych plików na komputer. Przykład – czekasz na kolejny odcinek ulubionego serialu, ale ten ładuje się i ładuje? Z łączem symetrycznym problem ten znika od ręki.

Czy szybkość internetu zależy tylko od łącza?

Oczywiście, że nie tylko. Przyczyn spowolnienia internetu nie należy upatrywać jedynie w łączu, ale w czynnikach zewnętrznych. Może być to niewłaściwie skonfigurowany router, stara wersja oprogramowania sieciowego lub problemy systemu operacyjnego. Zanim udamy się do z reklamacją do naszego dostawcy Internetu, warto sprawdzić wszystkie ustawienia po naszej, domowej stronie. Z pomocą może tu przyjść dział techniczny dostępny dzięki infolinii dostawcy usług. Krótka rozmowa z fachowcem może nieco przyspieszyć nasz przesył.

Czy internet symetryczny to jedyny słuszny wybór?

Do domowego użytku absolutnie nie. W biznesie korzyści z jego wykorzystania mogą być jednak bardziej zauważalne. 2-3 minuty więcej na pobranie pliku wydają się nie robić różnicy. Jeśli jednak regularnie wysyłamy i pobieramy duże pliki, w skali miesiąca oszczędność może sięgać kilku godzin, a taką ilość czasu z pewnością da się lepiej zagospodarować. Czy chcemy tego, czy nie, żyjemy w czasach, w których szybki Internet zyskuje na znaczeniu. Gry, filmy, muzyka, prezentacje, każdego dnia miliardy plików płyną po łączach z miejsca A do B. Nierzadko mają do pokonania tysiące kilometrów.

Reasumując to właśnie biznes, ale również budynki użyteczności publicznej jak urzędy, szpitale powinny w pierwszej kolejności docenić możliwości internetu symetrycznego. Tym bardziej że powoli, ale systematycznie będzie on stawał się standardem jakości, a nie jedynie drogą nowinką techniczną dla wąskiej grupy wybrańców.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej