Czym jest geoblokowanie i w jaki sposób można sobie z nim poradzić przy użyciu programów VPN?

Autor:

   |

Popularne serwisy streamingowe i platformy typu VOD korzystają zazwyczaj z geoblokowania. Za pomocą programów VPN możesz ominąć ograniczenia sprzężone z globalnymi platformami i uzyskać dostęp do poszukiwanych programów, seriali czy filmów.

Geoblokowanie a programy VPN

Geoblokowanie (określane też jako georestriction) to celowe ograniczanie dostępności danego contentu dla internautów, znajdujących się poza docelową lokalizacją. Użytkownicy Internetu korzystają z torrentów między innymi wtedy, kiedy nie mają dostępu do legalnych treści na platformach streamingowych – ze względu na geoblokadę. Linki do stron z działającymi torrentami dostępne są na platformie P2P – lista jest całkiem pokaźna. Warto jednak mieć na uwadze, że torrenty nie są koniecznością. Programy VPN pozwalają na wirtualną zmianę naszej lokalizacji, co umożliwia dostęp do treści zarezerwowanych dla wybranych krajów.

Na czym polega geoblokowanie i co za nim stoi?

Blokowanie geograficzne służy wydawcom i dystrybutorom różnych platform vod, różnych treści i usług internetowych w celu ograniczenia dostępności w wybranych lokalizacjach. Może to być spowodowane zarówno ograniczeniami licencyjnymi (przykładowo seriale produkowane na lokalne rynki prawdopodobnie nie zainteresowałyby ludzi na całym świecie), jak też kwestiami związanymi z obowiązującym na terenie kraju prawem. Inną kwestią może być polityka cenowa dużych podmiotów (takich jak Amazon Prime Video, Netflix czy HBO GO), które dzielą rynek na mniejsze segmenty i kierują do nich bardziej dopasowane pod kątem cenowym usługi. To pozwala znacząco zwiększyć zyski. Wewnętrzne cele marketingowe mogą zakładać specyficzne plany rozpowszechniania materiałów, jak na przykład premiery w różnych odstępach czasowych czy różnych źródłach. W przypadku sprzedaży produktów elektronicznych w grę wchodzą różne stawki – w zależności od możliwości danej gospodarki. Przykładowo, gdyby ta sama gra kosztowała tyle w Niemczech, co w Argentynie, na tym drugim rynku dla lokalnych odbiorców gra byłaby kolosalnie droga (w przeliczeniu na ich walutę).

Blokowanie geograficzne – jak to działa?

Każdy komputer z dostępem do sieci posiada adres, który świadczy o jego lokalizacji. Wszystkie serwery pośredniczące w dostępie do globalnej sieci tworzą niejako trasę, mówiącą o kraju, w którym dane urządzenie elektroniczne się znajduje. Sieci VPN działają na zasadzie połączenia z serwerami znajdującymi się w różnych krajach, przez co korytarz pośredniczący zostaje wydłużony a lokalizacja może znajdować się w każdym miejscu, z którym wybrany program może się połączyć.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej