Czy granie w gry to strata czasu?

Autor:

   |

Kiedy gry komputerowe zdobyły popularność i zrewolucjonizowały branżę rozrywkową, niemal w tym samym momencie stały się obiektem ostrej krytyki. Wielu uważa, że poświęcanie swojego czasu na rozgrywki w wirtualnym świecie to zwykłe marnotrawstwo. Czy rzeczywiście tak jest? Czy gry nie wnoszą nic pozytywnego w życie zawodnika?

Wzrok pod obserwacją

Rodzice od zawsze powtarzali, że wielogodzinne wpatrywanie się w komputerowy monitor zepsuje wzrok i wymusi noszenie okularów. No cóż, kiedyś była to prawda, lecz dziś technologia ma do zaoferowania bezpieczne monitory, które działają z korzyścią dla zdrowia. W kwestii korekty wzroku podjęto też stosowne badania, które wykazały jednogłośnie, że granie w gry nie wpływa na pogłębienie wady wzroku, a wręcz przeciwnie. Gracze poddani badaniom uzyskali zaskakujące wyniki – niemal połowa z nich po kilku dniach spędzonych na graniu o wiele lepiej rozróżniała odcienie szarości i była zdolna dostrzec pewne niuanse w kontrastach.

Nabywanie istotnych umiejętności

Seria kolejnych badań skupiała się wokół pracy różnych obszarów mózgu. Po wielu eksperymentach zaobserwowano, że gracze są w stanie szybciej podejmować trafne decyzje. Stało się tak dzięki graniu w gry akcji, które wymagały dokonania odpowiedniego wyboru w ciągu kilku sekund. Ma to dziś znakomite zastosowanie w codzienności, która wymusza na nich różne sytuacje, wymagające podjęcia natychmiastowej decyzji. Zauważono również, że gracze są bardziej spostrzegawczy i wyczuleni na otaczającą rzeczywistość.

Zatrzymać czas

Zarówno w szkole, jak i w pracy podkreśla się istotę treningu dla mózgu. Jedni więc poświęcają swój czas na rozwiązywanie krzyżówek, inni oddają się twórczym pracom, a jeszcze inni wybierają gry logiczne i platformowe. Aby przekonać się o słuszności gier w tej kwestii, podjęto badania na grupie osób w wieku zbliżonym do seniorów. Po kilku dniach codziennego grania zauważono u nich poprawę pamięci krótkotrwałej, a także zwiększenie objętości substancji szarej.

Mniej stresu

Młodzież oraz dorośli każdego dnia wystawiani są na wszelkiego rodzaju życiowe próby. Codzienność w biegu jest dziś czymś normalnym, podobnie jak napięty harmonogram zajęć i obowiązków. Gry są świetnym sposobem na relaks po męczącym dniu. Pozwalają zregenerować siły i działają na ośrodek przyjemności w mózgu, uwalniając endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki temu człowiek może zupełnie odgrodzić się od realnego świata, uwalniając głowę od nawału obowiązków. Dzięki grom zmniejsza się nagromadzony w ciągu dnia stres, ciało odpręża się, ułatwiając tym samym zasypianie i nocną regenerację.

To wszystko za darmo

Era gier przeglądarkowych sprawiła, że dziś gracze mają do czynienia z nowym, lepszym światem. Dziś wirtualna rzeczywistość to przede wszystkim gry na komputer za darmo – sprawdź listę najlepszych gier tutaj., możliwość zdobywania realnych nagród i nawiązywanie przyjaźni z ludźmi z całego świata. To także szansa na osiągnięcie sukcesu, zarabianie pieniędzy, czy wreszcie znakomita opcja na życiowy i dochodowy zawód.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej