Co zrobić, aby szybko zasnąć? Poznaj domowe sposoby

Autor:

   |

Dobry jakościowo sen jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Istnieje wiele domowych sposobów na to, co zrobić, aby szybko zasnąć. Nie trzeba od razu sięgać po środki farmakologiczne.

Jeśli sen jest zaburzony, cały organizm nie pracuje dobrze. Pojawiają się problemy z odpornością, a także z pracą układu hormonalnego.

Higiena snu – jeden z domowych sposobów na to, aby szybko zasypiać

Dbanie o odpowiednią higienę snu jest niewątpliwie jednym z podstawowych sposobów na to, jak szybko zasnąć. Trzeba spełnić kilka istotnych czynników, by sen był naprawdę dobry. Składają się one na higienę snu. Należą do niej między innymi następujące zasady:

  • dwie lub trzy godziny przed snem powinno się zjeść ostatni lekkostrawny posiłek;
  • kolorystyka sypialni powinna być stonowana;
  • pokój, w którym się śpi, powinien być dobrze wywietrzony;
  • sypialnia powinna być wyciemniona, np. dzięki zamontowaniu rolet czy żaluzji nieprzepuszczających światła;
  • na oczy warto założyć specjalną opaskę do spania, ograniczającą przepływ światła;
  • należy wyłączyć Internet w telefonie, by nie zakłócał snu, a nawet wyłączyć sam telefon;
  • należy wynieść z sypialni urządzenia elektroniczne lub umieścić je w jak największej odległości od łóżka.

Dzięki zapewnieniu sobie odpowiednich warunków do spania organizm lepiej się wyciszy i zrelaksuje, co ułatwi mu zasypianie. Zaciemnienie sypialni dodatkowo pobudzi ciało do produkcji melatoniny – hormonu, który odpowiada za zasypianie.

Co robić, aby szybko zasypiać? Po prostu więcej się ruszać w dzień!

Wiele osób żyje w ciągłym pędzie. Poświęca się bardzo mocno pracy i nie podejmuje praktycznie żadnej aktywności fizycznej. Jest to bardzo często jedna z głównych przyczyn tego, że ludzie cierpią na bezsenność.

Dzięki umiarkowanej aktywności fizycznej długość snu się wydłuża. Staje się on również głębszy. Bardzo często przepracowanie i zmęczenie psychiczne wywołują stany bezsenności. Dlatego warto wprowadzić do swojego życia chociaż minimalną aktywność fizyczną – wybrać się na spacer, pojeździć na rowerze czy po prostu włączyć ulubioną muzykę i potańczyć do niej. Wprowadzenie tak niewielkich zmian w ciągu dnia może wpłynąć na polepszenie snu w nocy i rozwiązać problemy z zasypianiem.

Proste sposoby na to, jak szybko zasnąć

Zanim pójdzie się do lekarza i poprosi o leki nasenne, warto przetestować domowe sposoby na to, aby szybko zasnąć. Jest ich wiele, a są naprawdę bardzo proste do wdrożenia w codziennym życiu. Należą do nich między innymi: aromaterapia z użyciem naturalnych olejków eterycznych, np. lawendowego; picie naparu z melisy, kozłka lekarskiego lub dziurawca; zrobienie sobie ciepłej, relaksującej kąpieli lub wzięcie prysznica przed snem; niespożywanie alkoholu i innych używek przed snem; zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia; słuchanie odgłosów natury; medytacja; ćwiczenie głębokich wdechów i wydechów przed snem; wyregulowanie cyklu snu – chodzenie spać zawsze o tej samej porze i wstawanie również zawsze o tej samej godzinie.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej