Bitcoin i kryptowaluty – jak zacząć i gdzie sprawdzać kurs?

Autor:

   |

Bitcoin to system płatności typu peer-to-peer, znany również jako pieniądz elektroniczny lub waluta wirtualna. Stanowi on dwudziestowieczną alternatywę dla bankowości tradycyjnej. Wymiany dokonuje się za pośrednictwem “oprogramowania portfela elektronicznego”. Bitcoin w istocie obalił tradycyjny system bankowy, działając poza regulacjami rządowymi.

Bitcoin wykorzystuje najnowocześniejszą kryptografię, może być emitowany w dowolnych nominałach ułamkowych, ma zdecentralizowany system dystrybucji, cieszy się dużym popytem na całym świecie i oferuje kilka wyraźnych korzyści w porównaniu z innymi walutami, takimi jak dolar amerykański. Co najważniejsze, nigdy nie może zostać zajęta lub zamrożona przez bank lub agencję rządową.

W 2009 r., kiedy bitcoin był wart zaledwie 10 centów za monetę, gdybyś poczekał osiem lat, zamieniłbyś tysiąc dolarów w miliony. Liczba bitcoinów, które można kupić jest ograniczona do 21 000 000. W momencie pisania tego artykułu łączna liczba bitcoinów w obiegu wynosiła około 19 000 000. Aktualna wartość jednego bitcoina wg. serwisu z kursami kryptowalut Coinrank.pl wynosi 29 214,70 USD.

Według Billa Gatesa “Bitcoin jest ekscytujący i lepszy niż tradycyjna waluta”. Bitcoin jest zdecentralizowaną formą waluty. Nie ma już potrzeby, aby w transakcjach uczestniczyła “zaufana strona trzecia”. Wyeliminowanie banków redukuje również lwią część opłat związanych z każdą transakcją. Ponadto czas potrzebny do przeniesienia pieniędzy z punktu A do punktu B ulega znacznemu skróceniu (do kilku minut).

Największa transakcja, jaka kiedykolwiek została przeprowadzona przy użyciu bitcoinów, wynosiła sto pięćdziesiąt milionów dolarów. Transakcja ta została przeprowadzona w ciągu kilku sekund przy minimalnych opłatach. Transfer dużych sum pieniędzy za pomocą “zaufanej strony trzeciej” trwałby kilka dni i kosztował setki, jeśli nie tysiące dolarów. To wyjaśnia, dlaczego banki gwałtownie sprzeciwiają się kupowaniu, sprzedawaniu, handlowaniu, przekazywaniu i wydawaniu bitcoinów.

Szacuje się, że tylko 0.03% światowej populacji (250 000 osób) posiada przynajmniej jednego bitcoina. I tylko 24% populacji wie, co to jest. Transakcje w bitcoinach są zapisywane chronologicznie w “blockchainie”, podobnie jak transakcje bankowe. Bloki natomiast są jak indywidualne wyciągi bankowe. Innymi słowy, blockchain to publiczna księga wszystkich transakcji Bitcoin, które kiedykolwiek zostały przeprowadzone. Stale się rozrasta, ponieważ “ukończone” bloki są do niego dodawane wraz z nowym zestawem zapisów. Aby użyć konwencjonalnej bankowości jako analogii, blockchain jest jak pełna historia transakcji bankowych.

Kup dowolny ułamek Bitcoina

Aby kupić dowolną ilość bitcoinów, należy zrobić to na odpowiedniej giełdzie kryptowalut lub u brokera. Tak jak w przypadku każdej platformy wymiany aktywów, będziesz musiał zapłacić brokerowi/giełdzie opłatę przy zakupie bitcoinów. Możliwe jest kupienie dowolnej ilości kryptowaluty, do 8 miejsc po przecinku (1 satoshi).

W Internecie jest mnóstwo kantorów i giełd posiadających w ofercie Bitcoina (oraz zapewne mnóstwo innych kryptowalut). Proste wyszukiwanie w Google pozwoli Ci łatwo znaleźć najlepsze dla Ciebie miejsce. Zawsze dobrze jest porównać opłaty i prowizje przed przystąpieniem do zakupu. Powinieneś również sprawdzić kurs bitcoin online, przed dokonaniem zakupu za pośrednictwem brokera i giełdy, ponieważ jego cena ma tendencję do częstych wahań.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej