Bezpieczne miejsce dla firmowych danych

Autor:

   |

Intensywny rozwój technologii cyfrowych przyczynił się do powstania nowych potrzeb. Przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje, przetwarzające duże ilości danych muszą dysponować bezpieczną i pewną przestrzenią do ich gromadzenia. Właśnie do tego służy prywatna chmura – system skalowalny i łatwy do wdrożenia. Czy będzie odpowiedni dla każdej firmy?

Chmura prywatna – co to?

Chmury prywatne zapewniają globalny dostęp do gromadzonych danych przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich. Są odpowiedzią na dynamiczne przemiany zachodzące w cyfrowym świecie. Chmura prywatna nazywana jest także korporacyjną lub wewnętrzną. Dlaczego? Ponieważ charakteryzuje ją zastosowanie wewnątrz konkretnej organizacji. Przy wykorzystaniu chmury prywatnej użytkownik może zarządzać danymi z dowolnego miejsca na ziemi, pamiętając jednocześnie, że są one dostępne wyłącznie dla jednego podmiotu/usługi. Zasoby w chmurze prywatnej nie są współdzielone z innymi najemcami.

Chmura prywatna może być skalowana w zależności od aktualnych potrzeb firmy. Jest to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorstw, które nie chcą inwestować w rozbudowę własnej infrastruktury.

Kilka modeli przetwarzania danych

Mówiąc o chmurze prywatnej, warto zaznaczyć, że działa ona w kilku modelach przetwarzania danych. Umożliwia to wybranie odpowiedniego modelu dla potrzeb przedsiębiorstwa, ponieważ każdy z nich nieco się od siebie różni:

  • PaaS – platforma jako usługa umożliwia użytkownikom tworzenie aplikacji bez potrzeby instalowania IDE (zintegrowanego środowiska programistycznego). 
  • SaaS – oprogramowanie jako usługa. W tym modelu aplikacje są zarządzane i oferowane przez dostawcę. Po jego stronie leżą kwestie zapewnienia bezpieczeństwa i utrzymania infrastruktury. 
  • laaS – dedykowany jest użytkownikom o największych potrzebach i oferuje np. prywatne serwery. Płatności są rozliczane zależnie od wykorzystanej mocy obliczeniowej, a dostawca zapewnia jakość zakontraktowanej ilości zasobów. 

Chmura prywatna – plusy i minusy

Na korzystanie z chmury prywatnej decydują się na ogół instytucje, takie jak agencje rządowe, firmy o wysokich rygorach bezpieczeństwa IT czy firmy o różnorodnej lokalizacji w kraju i poza jego granicami. Dlaczego? Ponieważ bardzo często jest to jedyne słuszne rozwiązanie umożliwiające spełnienie wymagań dotyczących zgodności z przepisami.

Chmura prywatna ma wiele zalet: gwarantuje oszczędność czasu, lepsze wykorzystanie zasobów czy elastyczność względem potrzeb użytkownika. Poziom bezpieczeństwa w chmurze prywatnej jest bardzo wysoki – to organizacja ma kontrolę nad stosowanymi zaporami i protokołami bezpieczeństwa.

Ale jak wiadomo, tam gdzie plusy, tam są też minusy. W przypadku chmury prywatnej związane są one między innymi z: koniecznością zakupu licencji, systemów operacyjnych, ograniczonym dostępem mobilnym czy niższą skalowalnością przy niewystarczająco rozwiniętej własnej infrastrukturze.

Czy warto inwestować w chmurę prywatną?

Posiadając kompleksową i przemyślaną strategię, która umożliwi wykorzystanie pełni potencjału chmury prywatnej, zdecydowanie warto rozważyć wprowadzenie tego rozwiązania w swojej organizacji. Wybór odpowiedniego do prowadzonego biznesu modelu chmury prywatnej pozwoli przyspieszyć wprowadzanie innowacji oraz przyczyni się do sukcesu na konkurencyjnym rynku. Jednak co najważniejsze – firma zyska poczucie bezpieczeństwa.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej