W dzisiejszych czasach, kiedy ochrona środowiska staje się coraz bardziej palącą kwestią, innowacyjne rozwiązania w dziedzinie recyklingu nabierają szczególnego znaczenia. Jednym z takich rozwiązań jest automat do recyklingu zużytych opakowań, który oferuje alternatywny sposób zbierania butelkowanych pojemników w sposób wydajny, wygodny i zachęcający. Ze względu na uproszczony proces i pozytywną intencję pomocy środowisku, automaty zwrotne zyskują popularność na całym świecie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu innowacyjnemu rozwiązaniu oraz jego potencjalnym korzyściom dla ochrony naszej planety.
Czym jest automat do recyklingu zużytych butelek?
Automat zwrotny (RVM) często nazywany też butelkomatem to wysoce wydajna maszyna wspomagająca proces recykling zużytych opakowań służy ona bowiem do czasowego składowania pustych, jednorazowych pojemników po napojach w zamian za opłacony z góry depozyt lub bonus niepieniężny. Bonusami mogą być na przykład bony, rabaty, kredyty lub datki na cele charytatywne. Po zapełnieniu maszyny butelki i puszki są zbierane w celu dalszego recyklingu. Odgrywają ważną rolę w regionach, w których działają systemy zwrotu depozytów (DRS). Producentem takich automatów do recyklingu zużytych opakowań jest firma TOMRA, która przewodzi rewolucji surowcowej poprzez zmianę sposobu pozyskiwania, wykorzystywania i ponownego użycia światowych zasobów.
Jak powstał automat do recyklingu zużytych opakowań po butelkach?
Początki automatów do recyklingu sięgają 1972 r., kiedy to firma TOMRA wymyśliła innowacyjny system dotyczący zwrotu pustych pojemników po napojach. W małej szopie w Asker w Norwegii bracia Petter i Tore Planke stworzyli rozwiązanie problemu związanego z gromadzeniem pustych butelek w lokalnym sklepie. To oni wynaleźli pierwszy na świecie automatyczny automat do sprzedaży zwrotnej, który dostarczał od razu dowód zwrotu kaucji. Ich ręcznie wykonany prototyp pierwszego RVM TOMRA został zainstalowany w supermarkecie w Oslo 2 stycznia 1972 r. Do końca 1972 r. TOMRA zainstalowała w Norwegii 29 maszyn. Sukces tych maszyn wkrótce zaczął budzić zainteresowanie za granicą. Do roku 1973 firma TOMRA zawarła kilka umów dystrybucyjnych na rynki w Europie i Stanach Zjednoczonych. Kiedy w 1977 r. TOMRA wypuściła na rynek pierwszy samoprogramowalny RVM – Tomra SP – rozwój firmy naprawdę zaczął nabierać tempa. Dzięki temu produktowi firma TOMRA znacznie wyprzedziła konkurencję w systemie sprzedaży zwrotnej.
Wpływ automatów do recyklingu na środowisko
W obecnych czasach automaty zwrotne odgrywają kluczową rolę w ograniczaniu ilości śmieci poprzez zapewnienie wygodnego sposobu recyklingu na miejscu. To z kolei pozwala zminimalizować ryzyko, że wyrzucane butelki i puszki trafią do śmieci lub co gorsza, w miejsca niedozwolone. Ponadto pełnią zasadniczą funkcję w redukcji ilości odpadów składowanych na wysypiskach i w spalarniach – surowce wtórne są kierowane z dala od tych miejsc, co pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń. Ten system kaucyjny został już wprowadzony w wielu w krajach skandynawskich, jak i bałtyckich, np. w Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii i na Litwie.
Każdy automat do recyklingu opakowań po napojach istotnie przyczynia się do ochrony zasobów. Ograniczenie potrzeby produkcji nowych zasobów pozwala zminimalizować negatywny wpływ na środowisko (emisja gazów cieplarnianych, uwalnianie substancji zanieczyszczających). Dzięki takim możliwościom możemy mieć znaczący wpływ na zrównoważone gospodarowanie zasobami naszej planety.