1. Edycja plików: Visual Studio Code
Edytor to podstawowe narzędzie każdego web dewelopera. Dobry edytor wspiera proces tworzenia i rozwijania strony internetowej na każdym etapie – począwszy od pisania kodu, a skończywszy na procesie wdrożenia strony na środowisko produkcyjne.
Jednym z bardziej popularnych i jednocześnie bezpłatnym narzędziem jest Visual Studio Code od Microsoft. Wspiera chyba wszystkie współczesne języki programowania, a dzięki systemowi wtyczek i rozszerzeń ma bardzo duże możliwości dopasowania go do swoich potrzeb.
2. Testowanie API: Postman
Jeżeli Twoja strona internetowa korzysta z API, nieocenionym narzędziem do jego testowania będzie Postman. Jest to program, który umożliwia wysyłanie dowolnych zapytań HTTP/S, wspierający jednocześnie wszystkie metody autoryzacji, dzięki czemu przetestujesz API zanim zaczniesz używać je na swojej stronie.
3. Edycja plików graficznych: Photopea
Photopea to bardzo dobrze wykonana kopia najpopularniejszego edytora graficznego Adobe Photoshop, z tą różnią, że jako darmowa aplikacja przeglądarkowa. Zaskakująco dobrze otwiera pliki z rozszerzeniem PSD oraz zapisuje grafiki do tego formatu. Sprawdza się zarówno przy tworzeniu nowych grafik jak i modyfikowaniu już istniejących.
4. Testowanie mobilne: BrowserStack
Płatne, ale bardzo pomocne narzędzie pozwalające na otworzenie dowolnej strony internetowej na fizycznym urządzeniu mobilnym (i nie tylko). Testowanie responsywności strony (czyli tego w jaki sposób zachowuje się na urządzeniach o różnych wielkościach ekranów) to ważny aspekt procesu tworzenia strony. Używanie jedynie emulatorów lub narzędzi deweloperskich wbudowanych w przeglądarkę, nie zawsze daje pełny obraz tego, jak strona finalnie będzie wyglądać na danych urządzeniach. BrowserStack otwiera testowane strony na fizycznych urządzeniach i transmituje obraz z ich ekranów wprost do naszej przeglądarki.
5. Wsparcie AI: GitHub Copilot
GitHub Copilot to narzędzie do wspierania programisty podczas pisania kodu bazujące na sztucznej inteligencji, stworzone przez OpenAI we współpracy z GitHub. Potrafi nie tylko analizować pisany kod w czasie rzeczywistym i wykrywać w nim potencjalne błędy, ale również wygeneruje za nas gotowy kod lub napisze kompletne testy jednostkowe dla wskazanej funkcji.
6. Prototypowanie i projektowanie: Figma
Figma jest cenionym programem do tworzenia interaktywnych prototypów stron internetowych oraz do projektowania ich interfejsów. Używany zarówno przez deweloperów działających w pojedynkę jak i całe zespoły. Zaprojektowany projekt można nawet wykeksportować do kodu HTML i CSS, co z pewnością przyspieszy prace nad stroną. Dodatkowo, Figma dostępna jest w wersji bezpłatnej, choć z ograniczonymi funkcjami.
7. Monitoring strony: Ping.pl
Po uruchomieniu strony internetowej warto zadbać o monitoring dostępności, aby zostać powiadomionym o ewentualnych problemach ze stroną. Ping.pl monitoring wykonuje z polskich serwerów, bada czas ich ładowania, bezpieczeństwo oraz sprawdza ważność domeny i certyfikatu SSL. Posiada również bezpłatny wariant usługi na uproszczony monitoring jednej strony.