Google to nie tylko wyszukiwarka internetowa, z której korzystamy codziennie. Marka ta ma o wiele większy zasięg i stworzyła wiele innych produktów, które są używane przez wiele milionów osób na całym świecie. Obecnie Google oprócz pozycji monopolisty na rynku wyszukiwarek z 97% udziału w rynku dostarcza sporo usług oraz prowadzi wiele projektów. Sama historia Google również jest niezwykle ciekawa i zaskakująca. Poniżej prezentujemy najciekawsze informacje związane z Google, odpowiadamy na pytanie, jak działa wyszukiwarka internetowa Google oraz jakie inne produkty dostarcza ten gigant.
Wyszukiwarka Google to największa na świecie wyszukiwarka internetowa. Obecnie ma ona ok. 97% udziału w rynku i jest niekwestionowanym liderem w branży. Została złożona w 1998 roku przez Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Opracowali oni unikalny system indeksowania witryn, a sama marka rozwijała się, bazując na wsparciu prywatnych inwestorów. W 2004 roku spółka Google weszła na giełdę. Sama wyszukiwarka Google jest jedynie częścią dużego konglomeratu spółek, a główną spółka, do której należą wszystkie jest Alphabet Inc. Marka ta zatrudnia obecnie ok. 100 tys. osób, a oprócz Google należą do niej inne spółki z szeroko pojętej branży IT czy nawet biotechnologii. Siedziba Google znajduje się w Mountain View w Kalifornii. Marka zajmuje również czołowe lokaty wśród najlepszych pracodawców i dzieje się tak nie bez powodu. To właśnie Google słynie z oryginalnego i ciekawego podejścia do pracy tworząc np. specjalne strefy wypoczynku z hamakami czy strefy rozrywki. Faktem również jest to, że aby pracować w Google, należy dysponować ponadprzeciętną wiedzą i umiejętnościami.
Działanie wyszukiwarki internetowej Google, choć zna każdy z nas, jest nieco bardziej skomplikowane niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Wyszukiwarka Google nie posiada ani nie wyświetla wszystkich stron w internecie, a jedynie je indeksuje. Google tworzy listę poszczególnych stron w danych kategoriach. Następnie dana osoba szukająca konkretnej informacji np. portalu sportowego, otrzymuje od Google listę odpowiednio — jej zdaniem ułożonych witryn. Google posiada wiele algorytmów, które oceniają witryny pod względem zawartości, jakości, przydatności, tematyki danych itp. Na tej podstawie Google tworzy listę wyników wyszukiwania, która ma być najodpowiedniejsza dla danego użytkownika i wyszukania. Google ocenia witryny w ok. 200 aspektach dzięki algorytmom takim jak np. Pingwin, Koliber czy Panda. Ostateczna zasada funkcjonowania wyszukiwarki jest jednak tajemnicą. Google nie indeksuje też wszystkich stron w sieci, dzięki czemu pewne witryny mogą pozostać całkowicie anonimowe i nie widnieć w Google. Jest to wynik małej ich popularności lub celowego działania właścicieli witryn. W przyszłości Google chce jednak indeksować wszystkie strony w sieci.
Gmail
Pierwszym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów Google oprócz wyszukiwarki jest poczta Gmail. Obecnie jest to jeden z największych i najchętniej używanych serwisów tego typu. Obecnie ma on ok. 2 mld użytkowników na całym świecie. Serwis został stworzony w 2004 roku, ale dopiero 2009 roku został oddany do pełnego użytku. Oprócz dopracowanego serwisu, Google oferuje również — jak na lidera branży IT przystało niecodzienne i nowatorskie usługi. Są to m. in. możliwość automatycznego wysyłania e-maili o określonych zaplanowanych godzinach, możliwość anulowania wysłanego e-maila czy e-mail na hasło. To właśnie również Gmail jako pierwsze tak mocno naciskało na oferowanie swoim klientom bardzo dużej ilości miejsca w skrzynce, które w praktyce było wręcz nie do spożytkowania.
Android i Chrome OS
Android to drugi i jeden z głównych produktów Google. To właśnie ta marka odpowiedzialna jest za stworzenie najpopularniejszego systemu mobilnego dla smartfonów. Obecnie wraz z iOS Android dzierży palmę pierwszeństwa w tej branży oraz wypuszcza regularnie nowe wersje swojego systemu. Historia systemu sięga 2005 roku, kiedy marka kupiła lokalną firmę Android Inc. oraz rozpoczęła rozwijanie projektu. Android dostępny jest oprócz smartfonów na tabletach czy notebookach. Drugim podobnym systemem od Google jest Chrome OS. To system przeznaczony dla laptopów, który w praktyce jest systemem – przeglądarką. Został on stworzony w 2010 roku. Laptopy z systemem Chrome OS nie mają pulpitu oraz możliwości przechowywania danych w dysku, a laptop umożliwia jedynie przeglądanie internetu. W tym systemie otrzymujemy jednak wiele aplikacji takich jak np. edytor tekstu, co znacznie ułatwia pracę. Dużym plusem tego systemu jest płynne odtwarzanie multimediów i przeglądanie internetu. Chromebook-i — bo tak są nazywane komputery z systemem Chrome OS, mają bardzo niskie parametry techniczne, ale z racji optymalizacji jedynie pod wyszukiwanie internetowe działają bardzo sprawnie i są doskonałym rozwiązaniem np. dla osób podróżujących lub tych, którym zależy na przeglądaniu samego internetu.
YouTube
YouTube to również serwis należący do grupy Google. Jest to druga największa na świecie wyszukiwarka internetowa oraz największy serwis video. Został założony on w 2005 roku i umożliwia bezpłatne odtwarzanie filmów. Obecnie oprócz tej funkcji umożliwia też streamowanie relacji na żywo, zakładanie kanałów oraz jest idealnym miejscem do zyskiwania popularności. Materiały dodawane są zarówno przez prywatnych użytkowników, ale też i duże stacje telewizyjne czy marki. Dziennie na YouTube — jak podaje sam serwis, użytkownicy oglądają ponad miliard godzin filmików, a serwis odwiedzany jest przez ok. 1, 5 miliarda osób. YouTube został założony przez osoby wcześniej pracujące w spółce PayPal, co jest pewnego rodzaju ciekawostką, a sam serwis został kupiony przez Google w 2006 roku za 1, 65 mld dolarów.
Inne usługi
Google oprócz tych najpopularniejszych serwisów posiada wiele innych usług, które również są niezwykle popularne i używane przez nas na co dzień. Z pewnością do takich serwisów zaliczyć możemy np. Google Maps do odnajdywania poszczególnych lokalizacji. Aplikacja posiada możliwość wirtualnego spacerowania ulicami miast czy zwiedzanie wnętrz niektórych firm. Google udostępnia również usługi typu Google Drive ( wirtualny dysk w chmurze), Google Voice Search (głosowe wyszukiwanie) czy Google Wallet/Google Pay (usługi finansowe). Poszczególnych systemów, aplikacji i usług, które stworzyło oraz oferuje Google jest niezwykle wiele i liczyć można je w setkach.