Najpopularniejsze gry e-sportowe. Jakie gry są obecne na scenie e-sportowej?

Autor:

   |

Wielu graczy marzy o udziale w turniejach e-sportowych. Są też tacy, którzy nie są zaznajomieni z tematem i chcieliby lepiej zorientować się w konkretnych tytułach. Na szczęście dla każdego jest szansa, ponieważ gry e-sportowe nie są przeznaczone wyłącznie dla wielkiej sceny. Poniżej znajduje się lista tytułów, które warto znać.

Gry e-sportowe zabierają gracza do cyfrowego świata, gdzie sam lub z drużyną musi walczyć o wygraną. Każdy tytuł różni się grafiką, tematyką i mechaniką rozgrywki. Czasem warto jednak spróbować swoich sił – udział w wielu mniejszych turniejach może wziąć każdy, a stawka zazwyczaj jest wysoka.

Fortnite

Jedna z najpopularniejszych gier battle royale, za którą stoi Epic Games. Rozgrywka obserwowana jest z perspektywy trzeciej osoby, a zadaniem gracza jest pokonać przeciwników z użyciem bogatego arsenału broni. Trzeba przy tym pamiętać o szybki budowaniu, ponieważ wszelkiego rodzaju platformy i ściany są niezbędne do wygranej.

Fortnite oferuje wiele interesujących turniejów, które można znaleźć na dedykowanych stronach internetowych, forach, a nawet w samym cliencie gry. Warunki uczestnictwa i nagrody są zróżnicowane, ale każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

League of Legends

Jeden z prekursorów e-sportu i najpopularniejsza gra MOBA. Od ponad 10 lat cieszy się nieustannie rosnącym zainteresowaniem i wciąż się rozwija. Profesjonalne turnieje rozgrywane przez zawodowych graczy robią ogromne wrażenie (w szczególności coroczne Mistrzostwa Świata), ale zwyczajni hobbyści również znajdą dla siebie miejsce. Wiele firm i sponsorów organizuje mniejsze wydarzenia dla fanów League of Legends, gdzie do wygrania jest nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Amatorskie turnieje League of Legends rozgrywane są w formacie 1v1 lub 5v5 (wymagana własna drużyna).

Gra oferuje do wyboru ponad 150 bohaterów, przy czym każdy różni się wyglądem, stylem gry i rolą, jaką pełni w drużynie. W głównych rozgrywkach zadaniem graczy jest przejść przynajmniej jedną z trzech linii do bazy wroga i ją zniszczyć. Wygrywa drużyna, która pierwsza osiągnie cel. Wyjątek stanowią turnieje 1v1, gdzie zwycięża gracz, który:

  • jako pierwszy zabije postać przeciwnika
  • zniszczy pierwszą wieżę na linii
  • zabije 100 minionów (niezależne potworki)

Warto jeszcze dodać, że to właśnie na podstawie League of Legends na Netlixie pojawił się serial Arcane, który przedstawia historię kilku postaci znanych z gry.

Counter Strike: Global Offensive

Najpopularniejsza gra wśród strzelanek, gdzie liczą się przede wszystkim umiejętności gracza. Pierwszoosobowa rozgrywka wymaga celności, dokładności i komunikacji z drużyną. Postać nie posiada własnych unikalnych zdolności, a broń wybierana jest przez gracza. Dzięki temu każdy ma równe szanse i liczy się jedynie precyzja i refleks w starciach.

Na mapie w popularnym CS:GO rywalizują ze sobą dwie drużyny podzielone na terrorystów i antyterrorystów. Zadaniem pierwszej grupy jest podłożenie i zdetonowanie ładunku wybuchowego, a przeciwna drużyna musi temu zapobiec. Drugim sposobem na wygranie rozgrywki jest wyeliminowanie wszystkich przeciwników.

FIFA 22

Jedyna gra na scenie e-sportowej, która oparta jest na rzeczywistym sporcie. Zasady są znane niemal wszystkim: dwie drużyny po 11 zawodników, jedna piłka i dwie bramki. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej bramek w trakcie meczu.

Rocket League

Coś w stylu piłki nożnej, choć gra zdecydowanie jest specyficzna. Zamiast graczy są samochody z napędem rakietowym, a także możliwością wykonywania powietrznych akrobacji. Reszta zasad pozostaje bez zmian: jedna piłka i dwie bramki.

Hearthstone

Pierwsza karciana gra na scenie e-sportowej, która zdołała spopularyzować rynek. Rozgrywka toczy się w uniwersum Warcrafta, a same pojedynki toczone są 1v1. Wygrywa gracz, który z użyciem własnej talii całkowicie zdominuje przeciwnika i pozbawi go wszystkich punktów życia. Niemal każda karta ma specjalne zdolności, które aktywują się w trakcie rozgrywki po spełnienie określonych warunków.

Gry na scenie e-sportowej

Tytułów dostępnych na scenie e-sportowej jest znacznie więcej, choć to powyższe cieszą się największą popularnością, największą ilością turniejów i największymi pulami nagród. Jeśli pragnie się wziąć udział w tego typu wydarzeniach, to właśnie takie gry jak CS:GO, League of Legends czy Fortnite dają realną szansę na wygranie pokaźnych sum pieniędzy. Często bez konieczności wychodzenia z domu, ponieważ wiele turniejów rozgrywanych jest online.

Wśród gier aktywnych na scenie e-sportowej można wziąć również pod uwagę takie tytuły jak: VALORANT, Overwatch, Smite, DOTA 2, Heroes of the Storm, Apex Legends, PlayersUnknow’s Battlegrounds, Call of Duty: Warzone, GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana, Legends of Runeterra, Magic: The Gathering Arena, World of Tanks czy StarCraft II.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej