4 najlepsze gry stworzone na Ukrainie

Autor:

   |

Ukraiński game-dev wielokrotnie pokazał całemu światu, że potrafi robić doskonałe gry wideo. Niezwykły klimat, piękna grafika i wyjątkowa ścieżka dźwiękowa to ich wspólne mianowniki, ale to nie koniec zalet. Jakie gry wyprodukowane przez ukraińskie studia warto wziąć pod uwagę?

Seria Sherlock Holmes

Cykl przygodowych gier prowadzonych z perspektywy trzeciej osoby (widok zza postaci). Każda z gier pozwala wcielić się w słynnego detektywa – Sherlocka Holmesa. Zadaniem gracza jest rozwiązanie jednej lub kilku równorzędnych zagadek kryminalnych.

Istotnym elementem rozgrywki jest dedukcja, która zmusza gracza do zbierania poszlak oraz łączenia ich w spójną całość. Jedynie prawidłowo wysnute wnioski doprowadzą bohatera do złoczyńcy. Problem w tym, że pomyłka może skutkować oskarżeniem niewinnej osoby. To rozwiązanie sprawia, że gry z serii mają więcej niż jedno możliwe rozwiązanie.

Chociaż każdy tytuł można grać niezależnie, to dobrze jest trzymać się chronologii. Niektóre wstawki, dodatki czy postacie drugoplanowe nawiązują do poprzednich wydarzeń. Poniżej znajduje się właściwa chronologia gier:

 • Tajemnica Mumii
 • Tajemnica srebrnego kolczyka
 • Przebudzenie
 • Sherlock Holmes kontra Arsene Lupin
 • Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz
 • Testament Sherlocka Holmesa
 • Zbrodnia i Kara
 • Córka Diabła
 • Sherlock Holmes: Rozdział Pierwszy

The Sinking City

Wyjątkowo klimatyczna i wciągająca produkcja z 2019 roku, która doskonale oddaje mroczny klimat panujący w niepowtarzalnym uniwersum H. P. Lovecrafta.

Fabuła gry toczy się w 1920 roku, a gracz zostaje wrzucony do otwartego świata ukazującego fikcyjne miasto inspirowane amerykańskim Oakmont w Massachusetts. The Sinking City jest grą przygodową z silnymi akcentami horroru. Gęsta atmosfera sprawia, że nie sposób uwolnić się od napierającego z każdej strony poczucia zagrożenia i niepokoju.

Gra prezentuje się na wysokim poziomie graficznym, a także zachwyca doskonale dobraną ścieżką dźwiękową, która idealnie podkreśla atmosferę horroru.

Seria Kozacy

Jedna z najpopularniejszych strategii czasu rzeczywistego, przy czym najcieplejszym odbiorem cieszyła się druga odsłona tytułu.

Gra skupia się na Europie XIX wieku, a w ręce gracza oddana zostaje jedna z sześciu nacji. Wybierać można pomiędzy Francją, Austrią, Rosją, Prusami, Egiptem oraz Wielką Brytanią. Dużą zaletą gry jest staranne odwzorowanie 150 autentycznych jednostek bojowych oraz 180 budynków z okresu wojen napoleońskich.

Seria gier Kozacy kładzie silny nacisk na element strategiczny, dzięki czemu istotne jest staranne łączenie formacji bojowych w taki sposób, aby jak najskuteczniej się uzupełniały. Podczas bitew toczonych w czasie rzeczywistym nie bez znaczenia jest również ukształtowanie terenu, a także jego różnorodność (jak chociażby lasy zwiększające skuteczność łuczników).

Seria Metro

Najpopularniejsza seria ukraińskich gier, która powstała na podstawie bestsellerowych powieści Dmitrija Głuchowskiego.

Seria Metro ukazuje postapokaliptyczny świat pełen krwiożerczych mutantów oraz niewielką część rosyjskiej ludności, która zdołała przetrwać wojnę atomową. Schronieni w metrze tworzą swoją podziemną społeczność pełną przemocy, napięć i wojen frakcyjnych. Z czasem najwięksi śmiałkowie zaczynają eksplorować okolice wyjść z metra, aby ocenić stan świata i próbować nawiązać łączność z innymi ocalałymi – o ile tacy w ogóle istnieją.

Metro jest porywającym horrorem z niezwykle ciężkim i przytłaczającym klimatem. Każda część trylogii sprzedała się w milionach egzemplarzy, a rekord przypadł tytułowi wieńczącymi serię Metro, który przekroczył 6 milionów sprzedanych kopii gry.

Rozgrywka ukazana jest z perspektywy pierwszej osoby, a piękna grafika, rewelacyjna fabuła, wierność książkom, świetnie wykonane misje, wzruszające historie postaci i oryginalny rosyjski dubbing sprawiają, że gra od studia 4A Games zasłużenie zdobyła uznanie graczy i krytyków z całego świata.

Seria Metro składa się z 3 tytułów:

 • Metro 2033
 • Metro: Last Light
 • Metro: Exodus

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej