13 faktów o konsoli Xbox, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Autor:

   |

Seria Xbox X to kolejny wielki krok w dziedzinie konsoli do gier wideo, dlatego w tym krótkim artykule przedstawiamy 13 faktów, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś. Bez zbędnego wprowadzenia, przejdźmy do meritum.

 1. Pierwszy, oryginalny Xbox został wprowadzony na rynek w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2001 roku, co oznacza że w 2021 będzie świętował 20 lat na rynku.
 2. Pierwotnie Xbox był propozycją Microsoft’a dla Sony do utworzenia sojuszu i stworzenia wspólnej konsoli, jednak koreańska firma odrzuciła pomysł.
 3. Xbox nie był wprowadzeniem Microsoftu do świata gier wideo. Firma już wcześniej tworzyła oprogramowanie dla konsoli Sega Dreamcast.
 4. Trzy tygodnie po premierze pierwszy Xbox sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy.
 5. Xbox na początku, na poczet inwestycji nie przynosił zysków, co przełożyło się na straty prawie czterech miliardów dolarów w ciągu pierwszych trzech lat. Konsekwencją tych strat była zapaść akcji firmy na giełdzie, która potrwała do 2014 roku.
 6. Xbox One osiągnął milion sprzedaży w ciągu 24 godzin od daty swojego wydania.
 7. „Halo”, czyli flagowa gra na tę konsolę pierwotnie miała być przeznaczona na Mac OS, a jej założeniem była fabuła o charakterze strategicznym. Gra sprzedała się w milionie egzemplarzy w ciągu zaledwie pięciu miesięcy, czyniąc nią najszybciej sprzedającą się grą swojej generacji.
 8. 54 % wszystkich Xbox’ów ucierpiało z powodu tak zwanego Czerwonego Kręgu Śmierci, który kosztował firmę 1.15 miliarda dolarów. Problem z jakim borykały się konsole polegał na przegrzewaniu się urządzenia. Skutkiem było pojawienie się czerwonej obwódki na przycisku włącznika konsoli i odmowa dalszej współpracy z graczem. Problem był bardzo powszechny, ludzie zostali zmuszeni do dokonywania zwrotów i użycia swojego prawa do gwarancji, co wygenerowało ogromne straty dla twórców.
 9. Dla Xboxa 360 wyprodukowano ponad tysiąc gier.
 10. Gra „Jurassic Trespasse” była zbyt wymagająca sprzętowa, aby wspierać komputery stacjonarne, więc do jej uruchomienia wymagana była konsola Xbox.
 11. Dziś Xbox Live posiada ponad 300.000 serwerów w przeciwieństwie do ery Xbox 360, kiedy była to liczba ok. 15.000.
 12. Wojsko amerykańskie opracowało drona z możliwością sterowania kontrolerem Xbox 360.
 13. W sumie Microsoft sprzedał 120 milionów sztuk konsol od początku pojawienia się pierwszego modelu na rynku.

Tematy:

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej