Wirtualna karta płatnicza to jedna z najmniej znanych kart płatniczych na rynku finansowym. Choć korzysta już z niej sporo osób, w dalszym ciągu budzi wiele wątpliwości, a wiele osób podchodzi do niej z rezerwą. W rzeczywistości wirtualna karta płatnicza jest niezwykle pomocna przy transakcjach internetowych oraz zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność transakcji. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o wirtualnej karcie płatniczej generowanej w bankowości elektronicznej i podpowiadamy jak działa oraz dlaczego warto jej używać.
Czym jest wirtualna karta płatnicza?
Wirtualna karta płatnicza to karta generowana jedynie w systemie bankowości elektronicznej. Działa ona na takiej samej zasadzie co karta debetowa, ale nie ma swojej fizycznej formy. Za to również posiada swój indywidualny rachunek, na który wpłacamy pieniądze, doładowując ją oraz również możemy dokonywać przy jej pomocy takich samych płatności w sieci co przy pomocy kart tradycyjnych. Karta wirtualna została stworzona z myślą o płatnościach internetowych oraz zwiększeniu bezpieczeństwa tych transakcji. Karty wirtualne nie są traktowane gorzej lub inaczej. Dla odbiorców płatności są one tak samo widoczne, jak nasze karty debetowe fizyczne i nie jest to problemem. Dzięki takim kartom możemy płacić wszędzie tam w internecie, gdzie istnieje możliwość płatności kartami płatniczymi. Są to strony, sklepy i serwisy zarówno w Polsce, jak i innych krajach na całym świecie.
Samą kartę wirtualną możemy wygenerować w barwliwości elektronicznej lub mobilnej. Na ekranie uzyskamy grafikę karty wraz z numerem, datą ważności czy kodem bezpieczeństwa cvv. Jest to pełnoprawna karta wydawana również przez Visa czy MasterCard. Karty wirtualne generować możemy w bankach lub portfelach internetowych w zależności od tego, czy dana instytucja oferuje taką możliwość. Obecnie jest to już prawie standardem i nie powinniśmy mieć z tym problemu. Karta taka może być darmowa lub płatna w zależności od tego, z jakiej opcji bankowej korzystamy. Nie musimy posiadać zdolności kredytowej czy spełniać innych warunków, gdyż nie jest to produkt kredytowy, a wygenerować może go każda osoba. Karty wirtualne mogą być dostępne w wersji stałej tzn. wielorazowej i wielokrotnego doładowania lub też jednorazowe i zmieniać swoje dane po każdej dokonanej transakcji.
Jak używa się ją w praktyce?
Jeśli wiemy już, czym są karty wirtualne, warto przybliżyć również ich działanie. Kartę wirtualną generuje się w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej przechodząc do odpowiedniej zakładki. Jeśli się już tam znajdziemy, wystarczy jednym przyciskiem uruchomić nową kartę. W ciągu kilku sekund system bankowy lub wirtualny portfel wygeneruje nową kartę wirtualną. Będzie ona posiadała wszystkie dane potrzebne do przepisania na stronie internetowej i dokonania transakcji. Karta taka ma również swój indywidualny rachunek rozliczeniowy w postaci subkonta. Możemy przesuwać na nie środki z naszego konta głównego lub wpłacać bezpośrednio pieniądze np. przelewem bankowym czy pocztowym na numer rachunku karty. Samodzielnie decydujemy jaką sumę wpłacić na rachunek karty wirtualnej oraz czy przetrzymywać tam większą gotówkę, czy też wpłacać każdorazowo jedynie tyle środków ile jest nam potrzebnych w danej sytuacji.
Gdy doładowaliśmy już naszą kartę wirtualną, możemy rozpocząć korzystanie z niej. Po dokonaniu zakupu w sklepie internetowym wystarczy wybrać metodę płatności kartą płatniczą. Następnie wystarczy przejść do bankowości internetowej lub mobilnej i przepisać dane z wygenerowanej karty. Płatność zostanie dokonana, a z naszej wirtualnej karty płatniczej zostaną pobrane środki. Jeśli karta wirtualna jest stała, dane pozostają bez zmian i możemy używać ich do kolejnych transakcji. Jeśli jest to karta jednorazowa, numer, data ważności i kod cvv zmienią się i do następnej płatności musimy użyć już nowych danych.
Dlaczego warto jej używać?
Karta wirtualna jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, z którego zdecydowanie warto korzystać. Pierwszym powodem, dla którego warto tak postępować, jest bezpieczeństwo. Karta wirtualna jest odrębną kartą płatniczą. Jeśli nasze dane płatności zostaną skradzione, przejęte w internecie przez przestępców lub wyciekną z danego sklepu internetowego, stracimy najwyżej sumę, która znajduje się na karcie wirtualnej, a nie całe oszczędności z głównego konta jak ma to miejsce przy utraconych kart debetowych. W ten sposób możemy skutecznie prostym ruchem chronić nasze oszczędności i zmniejszyć w istotny sposób ryzyko kradzieży. Drugim plusem kart wirtualnych jest to, iż są one już szeroko dostępne i używane. Dzięki temu nie będziemy mieli większych trudności czy problemów ze znalezieniem banku, który oferuje takie usługi. Samo obsługiwanie karty wirtualnej też jest proste i niezwykle intuicyjne. Możemy korzystać z niej przez całą dobę we wszystkich sklepach internetowych na świecie, gdyż są one wydawane przez największych wydawców kart na świecie. Bardzo często za taką usługę również nie będziemy musieli płacić żadnych pieniędzy.
Jak ją uruchomić lub wygenerować kartę wirtualną?
Wygenerowanie karty wirtualnej jest możliwe samodzielnie oraz na żądanie bez oczekiwania. Ogólnie polega to na uruchomieniu odpowiedniej opcji. W takim przypadku bardzo często jednak cały proces może nieznacznie się różnić lub przebiegać inaczej – w zależności od danego banku czy portfela elektrycznego. Jeśli zatem nigdy tego nie robiliśmy, istnieje kilka podpowiedzi jak to zrobić. Pierwszą z nich jest odnalezienie w dziale pomocy danego banku informacji o generowaniu kart wirtualnych. Proces ten będzie bardzo dobrze opisany i przedstawiony np. ze zdjęciami itp. Drugim sposobem jest skontaktowanie się z doradcami bankowymi. Z pewnością pomogą oni nam wygenerować pierwszą kartę wirtualną. Możemy zrobić to np. poprzez infolinię, chat lub kontakt e-mailowy. Jeśli chcemy dokładnie zobaczyć instruktaż uruchamiania karty wirtualnej, dobrym sposobem na to jest YouTube. W tym serwisie znajduje się wiele filmików przedstawiających nagrania z generowania takich kart w różnych bankach. Zobaczymy na nich dokładnie krok po kroku, jak generuje się taką kartę i będziemy mogli powtórzyć ten proces samodzielnie.
Przydatny artykuł, miło się czyta 🙂