Vinted.pl – nowoczesny internetowy second hand. Skąd ten fenomen i jak zacząć sprzedawać na platformie?

Autor:

   |

Rynek wtórny odzieży osiągnął apogeum ostatnimi czasy, wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa wzrasta zainteresowanie zakupem odzieży używanej, która i bez ekologicznej świadomości nieźle hulał w meandrach sprzedażowych, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych.

Sprzedaż odzieży jest jedną z główną dźwignią handlu, pomijając wielkie galerie handlowe skupiające potężne i popularne giganty odzieżowe, począwszy od tych sieciowych do tych z wyższej półki, ważnym elementem tej branży są secondhandy, potocznie nazywane lumpeksami, szmateksami, czyli tak popularnymi sklepami z odzież używaną, które już na stałe znalazły miejsce w infrastrukturze każdego miasta, miasteczka a nawet gminy.

Odzież używana niejednokrotnie jakością materiału przewyższa nowe ubrania z sieciówek, wśród ubrań można znaleźć ubrania z dobrym składem materiałów, takimi jak jedwab, wełna, kaszmir, len, za które niejednokrotnie płacimy przysłowiowe „grosze”.

Jednakże poszukiwania w sklepach z odzież używaną często bywają żmudne, długie i nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty, przypominają grzybobranie, które nie zawsze kończy się koszykiem pełnym dorodnych borowików.

Dlatego też internetowa sprzedaż odzieży używanej, którą posiada każdy człowiek, osiąga szczyty popularności, a portal taki jak Vinted zrzesza tysiące użytkowników chcących dorobić sobie parę pieniążków za wprowadzenie w wtórny obieg wcześniej zakupionej odzieży, damskiej, męskiej i dziecięcej.

Wraz ze wzrostem popularności odzieży używanej, analogicznie wzrasta liczba sprzedawców i mocna konkurencja na rynku wtórnym odzieży.

Portal Vinted już od lat gości w polskim internecie, po spektakularnym sukcesie w innych europejskich krajach, aczkolwiek po mocnej kampanii w telewizji zrzesza w swoim gronie coraz większą liczbę sprzedawców.
Funkcjonalność i łatwość w obsłudze w portalu, na pewno temu sprzyja, łatwość wystawienia oferty, zintegrowany system płatności i atrakcyjne formy wysyłki oferowane przez Vinted są z pewnością wielką zaletą portalu, na którym każde może zostać sprzedawcą, nawet posiadając minimalną wiedzę o poruszaniu się w internetowym świecie.

Jak wybić się atrakcyjną ofertą na morzu tak olbrzymiej konkurencji?

Atrakcyjną, prawdziwą ofertą, opisaną ze szczegółami, ozdobioną fajnymi, licznymi zdjęciami, które są w stanie zobrazować potencjalnemu klientowi dany towar.

Nie należy sprzedawać przysłowiowych „szmat”, niestety każda rzecz kiedyś skończy swój żywot, tak samo jest z ubraniami, rzeczy z okropnymi zmechaceniami niestety nadają się tylko jako domowe szmaty.

Cena zawsze czyni cuda i w tej branży jest tak samo, ceny z kosmosu za używane ubrania niestety nie przyciągną obserwujących, nawet jeżeli są to ubrania założone jedynie parę razy, to już tracą na wartości jak nowe auto po wyjeździe z firmowego salonu po zakupie.

Zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia o które w dobie posiadani przez każdego użytkownika smartphona nie jest trudno, każdy smart fon oferuje wiele funkcji, które pozwalają na wykonanie atrakcyjnego zdjęcia i jego ewentualnej późniejszej obróbki w edytorze zdjęć.
Jeżeli zdjęcie posiada małe mankamenty, można je usunąć w edytorze zdjęć, jeżeli jest tragiczne….należy zrobić kolejne zdjęcie.

Vinted obecnie oferuje możliwość dodania oż 20 zdjęć do każdej oferty sprzedażowej, więc możliwości na pokazanie dokładnej sprzedawanej odzieży jest mnóstwo.

Pierwsze zdjęcie powinno zostać zrobione z pewnej odległości, aby jako zdjęcie główne pokazywało oferowane ubranie w pełnej okazałości, kolejne mogą być robione w przybliżeniu, jedno zdjęcie z pewnością powinno zostać zrobione z bliska, aby pokazać materiał, z którego zostało wykonane ubranie.
Dobrym posunięciem dla oferty sprzedażowej będzie zrobienie zdjęcie metki ubrania, aby ukazać prawdziwość pochodzenia odzieży, poza tym sprawne oko doświadczonego nabywce po spojrzeniu na metkę od razu wychwyci rok produkcji z jakiej linii pochodzi ubranie lub z jakiej dekady, tu z pewnością metka będzie datownikiem przy rzeczach vintage – tych z minionych dekad czy epok.

Ważną częścią każdego opisu sprzedażowego odzieży jest podanie wymiarów ubrania,nie tylko napisanie standardowego rozmiaru z metki : S, M , L, XXXL tylko realne zmierzenie i napisanie wymiarów w centymetrach, wszak nie ma tak dużo szablonowych osób z idealnymi proporcjami sylwetki, rozmiar według tabelek producentów odzieży M nie musi zgadzać się z każdym potencjalnym rozmiar M kupującego.

Prawdziwie i rzetelnie przedstawione ogłoszenie sprzedażowe, opisane zgodnie z prawdą, ukazane ewentualne wady odzieży, wszak Vinted to taki wirtualny lumpeks, a drobne wady przy odzież używanej nie są rzadkością, należy je jedynie opisać i uwzględnić na zdjęciu.
Ten słynny portal sprzedażowy ma bardzo mocno rozbudowany system obsługi jak i ochrony kupujących, podobny do programu obsługi na allegro, jeżeli sprzedaż jest dokonywana poprzez zakup na vinted, gdy towar jest niezgodny z opisem kupujący może nie potwierdzić zgodności towaru i wtedy sprzedający nie otrzyma pieniędzy.

Reasumując, kierując się prawdą, rzetelnością w opisie sprzedawanego produktu i swoją wiarygodnością jako sprzedawcy, możemy liczyć na sukces w sprzedaży, ale niestety do tego potrzeba wysiłku i pracy z własnej strony, nieatrakcyjne oferty zginą w gąszczu innych ofert.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej