Patronat, crowdfunding czy może napiwki? Sprawdź jak pozyskiwać środki i fundusze na projekty w internecie!

Autor:

   |

Pozyskiwanie środków na różnego rodzaju projekty w sieci to bardzo popularne i skuteczne rozwiązanie. Przeważnie znamy je ogólnie ze słyszenia, ale nie wiemy do końca jak i gdzie zbierać środki jeśli chcemy samodzielnie rozwijać nasz projekt. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najciekawsze sposoby pozyskiwania funduszy na rozwijanie projektów w internecie. Przedstawiamy je oraz podpowiadamy, który warto wybrać w danym momencie. Internet może być sposobem na rozpoczęcie biznesu lub innej działalności. Wszystkie szczegóły poniżej.

Napiwki i datki

Pierwszym, najprostszym i możliwym do wykonania przez każdego sposobem pozyskiwania środków na projekty są napiwki i datki. Jest to poręczny i niezobowiązujący sposób pozyskiwania środków. Polega on na umieszczaniu np. na naszym kanale na YT czy stronie internetowej opcji — baneru przekazywania napiwków. W sieci istnieje wiele portali umożliwiających odbieranie napiwków od użytkowników. Mogą oni prosto np. sms-em, blikiem czy kartą płatniczą wpłacić dowolną sumę. My jako posiadacze konta na portalu umożliwiającym zbieranie napiwków możemy wypłacić zebrane środki w dowolnym czasie. Od technicznej strony wystarczy zarejestrować konto na portalu umożliwiającym odbieranie napiwków oraz umieścić nasz baner w widocznym miejscu. Z tego sposobu najchętniej korzystają np. youtuberzy czy gamerzy. Rzeczywiście ta opcja w tej społeczności sprawdza się bardzo dobrze. Korzystając z takiego rozwiązania, możemy pozyskiwać środki bez zobowiązań np. przed uruchomieniem danego projektu. Jest to dobry sposób w sytuacji kiedy posiadamy już jakieś grono fanów lub odbiorców, którzy chętnie wsparliby nas finansowo. Wybieranie napiwków jako sposobu pozyskiwania funduszy na rozwój projektu jest też dobrym wyjściem jeśli nie chcemy uruchamiać go na dużą skalę. Może to być pomysł chwili lub mała inicjatywa krótkoterminowa np. zbiórka na nową kamerę czy na potrzeby bieżące projektu.

Patronite

Bardziej zaawansowanym i zorganizowanym sposobem zbierania środków na projekty — tym razem zarówno mające zostać uruchomione i działające jest system Patronite. To serwis internetowy umożliwiające regularne comiesięczne abonamentowe wspieranie danego projektu przez ofiarodawców. Działanie tego serwisu polega na stworzeniu strony projektu oraz opisaniu go dokładnie. Po jego zweryfikowaniu i akceptacji osoby portalu jak i nasi fani będą mogli wspierać nas datkami. Dotowanie na Patronite polega na przekazywaniu miesięcznie danej sumy pieniędzy. Możemy sami ustalać progi czy sumy oraz dla każdej sumy oferować profity. Mogą być to zarówno profity wizerunkowe czy symboliczne jak i konkretne materialne. Wybór tej metody pozyskiwania środków na uruchomienie projektu jest bardzo dobry gdy mamy zamiar prowadzić go w uporządkowany i regularny osób. Może być to kanał na YT czy inny systematyczny projekt. W takim wypadku będziemy regularnie otrzymywali środki na jego prowadzenie. Posiadając też grono fanów lub odbiorców będziemy mogli reklamować profil na Patronite i w ten sposób łatwo zachęcać osoby do wsparcia nas. Na serwisie tym można promować różnego typu projekty zgodne z regulaminem.

Crowdfunding

Na podobnej zasadzie co portal Patronite działa ogólnie crowdfunding. Jest to finansowanie społecznościowe, które zakłada zbieranie sumy na dany projekt, ale w usystematyzowany sposób. Crowdfunding zakłada również oferowanie osobom wspierającym konkretnych wymiernych korzyści np. udziałów w projekcie czy produktów z projektu. W sieci działa wiele różnych portali crowdfundingowych zarówno tych polskich jak i zagranicznych. Portale takie są bardzo popularne na zachodzie i przy ich pomocy zostało już zrealizowanych wiele projektów. Na wybór ten warto zdecydować się jeśli mamy pomysł na biznes lub projekt przynoszący zyski, a nie chcemy samodzielnie wyszukiwać inwestora. Korzystając z tego typu zbierania środków, możemy zbierać daną sumę, a następnie na jasnych zasadach przekazać darczyńcom profity np. w formie zniżek czy limitowanych wersji produktu.

Zrzutki

Mniej zaawansowaną i regulowaną formą pozyskiwania funduszy na projekty od crowdfundingu czy systemu Patronite są zrzutki. Są to niezobowiązujące zrzutki na dany cel. W sieci działa kilka tego typu portali. Ogólnie mogą różnić się szczegółami działania, ale funkcjonują na podobnej zasadzie. Umożliwiają one założenie danej zbiórki na konkretny cel. Określamy, jaki jest to cel, opisujemy dokładnie dany projekt oraz wyznaczamy sumę, jaka jest potrzebna na jego uruchomienie. Na danym portalu użytkownicy mogą odnajdywać nasz projekt i przeznaczyć na niego pieniądze. Mogą to być dowolne wpłaty. Po uzbieraniu danej sumy jest ona nam przekazywana. Opcjonalnie w razie nieuzbierania całej sumy przed upływem terminu otrzymamy część uzbieranych środków lub nie otrzymamy ich wcale. Zrzutki są weryfikowane a nasza tożsamość potwierdzana. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie przy zbieraniu na nowy cel lub projekt na początku, gdyż nie mamy jeszcze szansy przekonać nikogo pewnymi postępami czy argumentami. Zrzutki są niezobowiązujące, dobrowolne a my możemy reklamować je i promować własną markę przekazując w różnych miejscach link do danej zbiorki.

Strony biznesowe i aniołowie biznesu

Ostatnim i najbardziej zaawansowanym sposobem na pozyskiwanie funduszy na projekty jest robienie tego pod biznesowym kątem. Ten sposób będzie dotyczył głównie pomysłów i projektów mających komercyjny potencjał. W sieci istnieje wiele for biznesowych, profili czy witryn klubów biznesu. W takich miejscach znajdziemy osoby zajmujące się biznesem oraz znające się na kwestiach finansowania projektów czy inwestorów. Jeśli mamy pomysł na biznes lub projekt, który może być opłacalny i przynosić w przyszłości zyski, warto udać się właśnie tam. Możemy taki krok wykonać oprócz pozyskiwania niezależnie funduszy lub udać się w pierwszej kolejności do takich miejsc. Z pewnością poznamy w nich sporo osób znających się na biznesie. Będziemy mogli też przedstawić swoje projekty czy pomysł na biznes. Wbrew pozorom w takich miejscach znajdziemy też wiele osób posiadających środki i chcących zainwestować je w ciekawe pomysły.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej