Lista 9 najlepszych pomysłów na własny biznes internetowy

Autor:

   |

Marzy Ci się prowadzenie własnego biznesu? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Dziś jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Żeby zarabiać na pasji lub posiadanych umiejętnościach, często wystarczy Ci komputer z dostępem do Internetu. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie usługi można świadczyć za pośrednictwem sieci, koniecznie zapoznaj się z naszą listą 9 najlepszych pomysłów na własny biznes internetowy!

1. Sklep internetowy

Wielu przedsiębiorców w sieci zajmuje się po prostu sprzedażą. To potężna gałąź gospodarki, która coraz szybciej się rozwija. Co roku wzrasta odsetek konsumentów robiących zakupy online, a technologia dostarcza kolejne udogodnienia zarówno sprzedawcom, jak i kupującym. Myśląc o własnym biznesie, warto więc zastanowić się nad prowadzeniem własnego sklepu internetowego.

Aby uruchomić taką działalność, nie potrzebujesz dużego kapitału inwestycyjnego ani specjalistycznych umiejętności. Nie musisz się też przejmować doświadczeniem w sprzedaży czy posiadanym zapleczem, choć mogą się one okazać pomocne. Na samym początku w zupełności wystarczy Ci jednak dobra platforma sklepowa, zapewniająca dostęp do:

  • intuicyjnego kreatora strony,
  • darmowych szablonów sklepu,
  • integracji z hurtowniami,
  • bramek płatności,
  • usług kurierskich,
  • integracji z dodatkowymi kanałami sprzedaży.

Powyższe funkcje nie tylko pozwolą Ci utworzyć własny sklep internetowy kilkoma kliknięciami, ale też w dużej mierze zautomatyzują zarządzanie nim i obsługę zamówień.

Tylko od Ciebie zależy, co będziesz sprzedawać w swoim sklepie. Do dyspozycji masz towary dostępne w różnego rodzaju hurtowniach lub u samych producentów, ale też wytwarzane ręcznie.Pamiętaj, aby podczas wyboru asortymentu kierować się aktualną sytuacją na rynku (popytem i podażą) oraz prognozowanymi kosztami pozyskania towaru. Nie bez znaczenia okaże się także Twoja wiedza na temat konkretnych branż.

2. Sprzedaż rękodzieła

Jak wspomnieliśmy wyżej, w sklepie internetowym z powodzeniem możesz sprzedawać ręcznie wytwarzane produkty. To bardzo ciekawy pomysł na biznes, który pozwala zminimalizować koszty pozyskania asortymentu, a dodatkowo zapewnia dużą swobodę w zakresie narzucanej na towary marży. Skoro nikt inny na rynku nie oferuje takich samych artykułów jak Ty, nie musisz dostosowywać się do cen konkurencji.

Sprzedaż rękodzieła możesz prowadzić w ramach własnego sklepu internetowego, ale też za pośrednictwem specjalistycznych marketplace’ów. Dobór konkretnych kanałów powinien zresztą zależeć od rodzaju oferowanego przez Ciebie asortymentu. Gdzie indziej znajdziesz bowiem miłośników ręcznie robionej biżuterii, gdzie indziej wielbicieli mebli DIY, a jeszcze gdzie indziej koneserów amatorskiej sztuki. Do popularnych serwisów z rękodziełem należą na przykład Etsy, Pakamera czy DecoBazaar.

3. Sklep w dropshippingu

Omawiając pomysły na własny biznes internetowy w ramach e-commerce, nie sposób pominąć też e-sklepu w dropshippingu. Działalność tego typu opiera się na ścisłej współpracy z hurtowniami, które biorą na siebie odpowiedzialność za kluczowe procesy logistyczne sprzedawcy. Zajmują się więc magazynowaniem towarów, a także kompletowaniem zamówień i dostarczaniem przesyłek klientom końcowym.

Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzedawca zyskuje liczne korzyści:

  • Oszczędza na prowadzeniu magazynu i zatrudnianiu personelu, ponieważ składowanie towarów leży w gestii hurtowni.
  • Oszczędza czas, ponieważ nie musi osobiście zajmować się realizacją zamówień (ich pakowaniem, kompletowaniem i dostarczaniem).
  • Eliminuje ryzyko inwestycyjne, ponieważ kupuje w hurtowniach tylko te produkty, które ktoś u niego zamówił.
  • Zyskuje gwarancję, że logistyką w jego firmie zajmują się doświadczeni specjaliści.
  • Może szybko wejść na rynek, ponieważ wskutek integracji sklepu z hurtownią wszystkie dane produktowe są automatycznie pobierane na stronę.

Jak widzisz, założenie i prowadzenie sklepu w dropshippingu jest wyjątkowo proste. Taka działalność stanowi więc atrakcyjny pomysł na biznes internetowy nawet dla początkujących przedsiębiorców.

4. Sprzedaż materiałów cyfrowych

Biznes w Internecie nie musi ograniczać się do sprzedaży fizycznych produktów. Równie dobrze możesz handlować materiałami cyfrowymi. To wyjątkowo wygodny rodzaj działalności, który eliminuje wszelkie procesy logistyczne, w związku z czym proces realizacji zamówień da się całkowicie zautomatyzować.

Jeśli do sprzedaży plików cyfrowych wykorzystujesz odpowiednią platformę sklepową, system będzie automatycznie wysyłał zakupione przez klientów materiały od razu po opłaceniu przez nich zamówień. Znacząco zredukuje to koszty prowadzenia działalności i pozwoli Ci oszczędzić mnóstwo czasu.

Co istotne, w ramach handlu materiałami elektronicznymi możesz sprzedawać wiele różnych produktów, takich jak na przykład:

  • e-booki (m.in. z poradnikami),
  • zdjęcia i grafiki (zarówno w sklepie, jak i w specjalnych serwisach stockowych),
  • nagrania wideo,
  • utwory muzyczne.

5. Copywriting

Tworzenie tekstów na zlecenie może okazać się dobrym pomysłem na własną działalność dla osób, które lubią pisać i potrafią robić to szybko (a przy okazji poprawnie i w miarę możliwości kreatywnie). Copywriting dotyczy najczęściej treści marketingowych, powstających na potrzeby firmowych blogów lub sklepów internetowych. Poza “lekkim piórem” może przydać Ci się zatem wiedza z wybranej dziedziny.

Niemniej, rozpoczęcie przygody z copywritingiem nie powinno Ci sprawić większych problemów. Wystarczy, że założysz działalność gospodarczą i zaczniesz pozyskiwać zlecenia bezpośrednio od przedsiębiorców bądź z agencji marketingowych. Liczne ogłoszenia znajdziesz zarówno w serwisach przeznaczonych dla freelancerów, jak i w grupach na Facebooku.

Zauważ jednak, że początkowo Twoje wynagrodzenie może nie być zbyt wysokie. Będzie się to zmieniało wraz ze zdobywanym przez Ciebie doświadczeniem i realizacją coraz to ciekawszych projektów.

6. Korepetycje online

Jeszcze jakiś czas temu świadczenie usług polegających na udzielaniu korepetycji wiązało się z koniecznością dojazdów do klientów lub zapraszania ich do siebie. Takiej działalności podejmowali się najczęściej nauczyciele, kierujący swoje oferty do dzieci lub młodych dorosłych przygotowujących się do matury. Dziś branża ta wygląda już nieco inaczej.

Przede wszystkim korepetycji można wygodnie udzielać przez Internet. Takie rozwiązanie od dawna zyskiwało na popularności, a podczas pandemii koronawirusa rozpowszechniło się jako nowy standard. Poza tym głód wiedzy i chęć rozwoju osobistego można zauważyć już nie tylko wśród młodzieży szkolnej, ale także wśród dorosłych pragnących ciągle zdobywać nowe kompetencje.

W sieci możesz więc udzielać korepetycji z przedmiotów szkolnych, kierując swoją ofertę do dzieci, lub też szkolić dorosłych na przykład w zakresie biznesu, marketingu czy programowania. Wszystko zależy od tego, jakie kompetencje posiadasz i w jakich dziedzinach czujesz się najpewniej.

7. Wirtualna asystentura

Każdy rozwijający się przedsiębiorca w pewnym momencie swojej działalności zaczyna odczuwać potrzebę oddelegowania części obowiązków. Wybór najczęściej pada na prace administracyjne, które nie wymagają ani bogatej wiedzy na temat danej branży, ani specjalizacji w konkretnej dziedzinie. Takie zadania jak zarządzanie harmonogramami, korespondencja mailowa czy prowadzenie dokumentacji powierzane są więc asystentom lub asystentkom.

Niektórym firmom nie opłaca się zatrudniać pracowników na pełen etat, więc wsparcia szukają w sieci. Właśnie tam możesz zaoferować swoje usługi jako wirtualny asystent lub wirtualna asystentka. Wszystkie obowiązki będziesz wygodnie realizować przez Internet, a co najważniejsze — zachowasz swobodę organizacji czasu pracy. Oznacza to, że swoje usługi możesz świadczyć dla wielu klientów jednocześnie.

8. Programowanie

Programiści zaliczają się dziś do najbardziej docenianych specjalistów na rynku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób uczy się projektowania i kodowania stron internetowych, aplikacji czy gier. Jeśli tylko przyswoisz niezbędną wiedzę, możesz stać się jedną z nich!

Programowanie to dość wymagająca dziedzina, w której najlepiej poczują się osoby o umysłach ścisłych. Pamiętaj jednak, że możesz bez obaw zacząć od projektowania prostych witryn, zanim zabierzesz się za tworzenie zaawansowanych narzędzi. Do dyspozycji masz zresztą wiele łatwych w obsłudze platform do projektowania rozmaitych aplikacji, toteż nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się programowania równocześnie z prowadzeniem własnego biznesu w tym obszarze.

9. Influencer marketing

Każdy, kto prowadzi popularnego bloga lub profil w mediach społecznościowych, może zostać influencerem. Wystarczy odrobina samozaparcia i konsekwencja w postępowaniu. Publikując wysokiej jakości treści i gromadząc wokół siebie lojalną społeczność, szybko doczekasz się propozycji współpracy marketingowej. Początkowo oferty te mogą nie być szczególnie atrakcyjne (zwykle rozliczane są w barterze), ale z czasem pozwolą Ci zarabiać duże pieniądze.

Pamiętaj, że nie musisz mieć wielkich zasięgów i rywalizować o odbiorców z celebrytami krajowego formatu. Wystarczy grono zaangażowanych fanów i specjalizacja w określonej branży, aby zwrócić na siebie uwagę dobrze prosperujących marek. Mogą Ci one proponować na przykład publikacje linków afiliacyjnych, tworzenie recenzji na zamówienie czy lokowanie ich produktów w Twoich materiałach. Na jakąkolwiek formę współpracy się zdecydujesz, nie zapominaj o własnym wizerunku — Twoje treści nadal powinny zachowywać wysoką jakość i natywny charakter, aby nie zrazić do siebie odbiorców.

Najlepsze pomysły na biznes internetowy — podsumowanie

W naszym artykule przedstawiliśmy zaledwie 9 sprawdzonych pomysłów własny na biznes internetowy, ale to jedynie wierzchołek góry lodowej. Współczesne technologie dają coraz większe możliwości, więc zarabianie w sieci staje się wyjątkowo proste i wygodne. Jeśli interesuje Cię działalność tego typu, zastanów się nad tym, jak zmonetyzować swoje mocne strony i posiadane umiejętności. Dzięki temu z łatwością założysz własny biznes internetowy, który szybko odniesie sukces!

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej