Pieniądze są częścią historii ludzkości od prawie 3000 lat. Od początków handlu wymiennego po nowoczesne pieniądze – dokładnie tak ewoluował system pieniężny na świecie. Potem nadeszły zmiany, które dziś doprowadziły ludzkość do wirtualnej waluty i nowoczesnego myślenia o pieniądzach. Tylko jedno przez te wszystkie lata się nie zmieniło – wciąż uwielbiamy je wydawać.
Jak to się wszystko zaczęło?
U zarania ludzkości handel był używany zamiast pieniędzy, jako środek płatniczy wydawany na zakup towarów. Gdy wczesny człowiek zaczął hodować zwierzęta gospodarskie, jedną z najwcześniejszych form handlu wymiennego było bydło, owce, a także warzywa i zboże. Po prostu wymieniano się na to, czego akurat miało się więcej i czego ktoś inny potrzebował.
Pierwszą znaną walutę stworzył król Alyattes w Lidii, obecnie części Turcji, w 600 roku przed naszą erą. Pierwsza wybita moneta przedstawiała ryczącego lwa. Były to prawdziwe monety, czyli pieniądze z kruszcu. Zwykle ze złota, którego było mało, więc i monety te miały większą wartość. Tak powstawały pierwsze jednostki monetarne. Kto wówczas mógł pomyśleć o kryptowalucie?
Zmiana patrzenia na pieniądze
Najpierw były wartością samą w sobie, to znaczy wykonano je z kruszcu, więc jako środek płatniczy miały cenę tego, z czego je wykonano. Dopiero z czasem zaczęto je traktować jako symbol pieniądza. Przestano wybijać je z prawdziwych kruszców, ale wprowadzając je w zależności między poszczególnymi towarami, na dano im wartość. Do dziś jednostki monetarne opierają się właśnie na tego rodzaju zależnościach, stąd wciąż obecne ryzyko kryzysu, który wynika z zachwianej równowagi między symbolem a rzeczywistą wartością oznaczanych w ten sposób rzeczy.
Nowe formy płatności
Monety po jakimś czasie przekształciły się w banknoty. Działo się to około 1661 roku i początkowo miały je całkiem zastąpić. Jednak z czasem okazało się, że i jedne, i drugie są niezwykle potrzebne. Dalej zmiany poszły szybko, choć wciąż nikt nie słyszał o kryptowalucie. Najpierw pojawił się plastik, tak dobrze nam dziś znany. Pierwsza karta kredytowa została wprowadzona w 1946 roku. Pieniądze, jako środek płatniczy, przestały być realne. Pojawił się zatem symbol symbolu, znacząco wpływając na sposób handlu i związków między ludźmi i gospodarkami świata.
Współczesne waluty wirtualne
Na końcu pojawia się kryptowaluta. To Bitcoin zapoczątkował rewolucję, a dziś wirtualnych walut jest o wiele więcej. Nowe waluty nie rządzą się już takimi samymi prawami jak te dawniej. To oznacza, że nie ma centralizacji władzy nad pieniądzem. Oczywiście zmiany postępują powoli i zanim Bitcoin i inne jednostki monetarne staną się oficjalnymi środkami płatniczymi na podobną skalę jak dziś „tradycyjne” waluty minie bardzo wiele czasu, ale niewątpliwie internet i bezpośredni sposób komunikacji wpływają na szybki rozwój tego rodzaju środków zapłaty za produkty czy usługi. Warto więc zdawać sobie sprawę, że taka zmiana nastąpi – prędzej czy później.