Zakupy bez wychodzenia z domu towarzyszą nam nie od wczoraj. Lockdown gospodarki w Polsce z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku skutkował zamknięciem galerii handlowych i sklepów. Polacy jeszcze chętniej przenieśli się na zakupy online. Nic dziwnego, w końcu nie mieli innego wyjścia. Statystyki pokazują, że aż 80% Polaków kupuje w sieci. Na co uważać, by nie paść ofiarą oszustów online? Zobacz nasz poradnik, jak bezpiecznie robić zakupy w sieci.
Spis treści:
- Zakupy rób tylko u zaufanych sprzedawców
- Sprawdź, czy kłódka jest zamknięta
- Używaj szyfrowanego połączenia z siecią VPN
- Stwórz silne hasło do logowania
- Kontroluj płatności i wydatki
Zakupy rób tylko u zaufanych sprzedawców
W sieci znajdziesz całe mnóstwo sklepów internetowych. Zarówno małych, oferujących konkretny typ produktów, jak i wielkich światowych korporacji. Internet stał się miejscem, gdzie kupić można już prawie wszystko.
Niestety jest też wada robienia zakupów w sieci. Łatwo można paść ofiarą ataków cyberprzestępców. Twoje dane osobowe, numery kart płatniczych, a także loginy i hasła do kont to łakomy kąsek dla internetowych złodziei. Nie ma zasady, co do firm, które najczęściej są atakowane przez hakerów. Może to być praktycznie każda platforma.
Gdzie zatem robić zakupy online? Nasza propozycja brzmi: wybierz zaufane źródła. Postaw na sklepy, które znasz i lubisz. Jeżeli w przeszłości korzystałeś z danej platformy i byłeś z niej zadowolony, to nie masz raczej powodu do rezygnacji z jej usług. Chyba, że szukasz produktów, których akurat Twoje zaufane sklepy nie sprzedają.
Sprawdź, czy kłódka jest zamknięta
W przypadku poszukiwania nowych sklepów, koniecznie zwróć uwagę na protokół szyfrowania w wersji HTTPS. Co to takiego? Jest to metoda zapobiegania przechwytom i zmianom przesyłanych danych. Sklepy powinny zadbać, by taki protokół bezpieczeństwa wprowadzić na swoich stronach.
Jak sprawdzić, czy sklep korzysta z HTTPS? W oknie wyszukiwarki internetowej, tuż obok paska z adresem www, wypatruj kłódki. Niektóre przeglądarki pokazują zamkniętą kłódkę, inne dodatkowo malują ją na zielono. Jeżeli ikonka przedstawia otwartą lub czerwoną kłódkę, lepiej opuść tę stronę i poszukaj bezpiecznych zakupów gdzie indziej.
Protokół szyfrowania HTTPS jest szczególnie ważny w przypadku, gdy sklepy internetowe akceptują płatności kartami debetowymi i kredytowymi. Jeżeli za zakupy możesz zapłacić za pośrednictwem bramki (np. PayPal lub Przelewy24), Twoje dane powinny być lepiej chronione. Tak czy inaczej, dodatkowe zabezpieczenia nie zaszkodzą nawet w takim przypadku.
Używaj szyfrowanego połączenia z siecią VPN
Założymy się, że widziałeś w sieci reklamę programów VPN. O co chodzi? VPN (Virtual Private Network) to inaczej wirtualna sieć prywatna. Jest to usługa, oferująca programy komputerowe, aplikacje mobilne i rozszerzenia przeglądarek internetowych. VPN polega na szyfrowaniu Twoje połączenia z globalną siecią www.
Proces odbywa się na zasadzie łączenia za pośrednictwem zewnętrznego wirtualnego serwera VPN. W tym miejscu wszystkie dane – wysyłane i pobierane przez Twoje urządzenie – są zamieniane w specjalny kod. Dzięki szyfrowaniu każdy krok w sieci jest zabezpieczony. Rośnie Twoja prywatność i anonimowość.
VPN sprawia, że hakerzy nie są w stanie złamać Twoich haseł, wykraść danych osobowych i numerów kont bankowych czy kart płatniczych. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mógł robić niezagrożone przez osoby trzecie zakupy online.
Sprawdź darmowe VPN, które są bezpieczne w użytkowaniu, których w sieci jest całkiem sporo. Obecnie usługi tego typu znacząco zyskują na popularności, więc z pewnością znajdziesz odpowiedni program dopasowany do swoich potrzeb.
Stwórz silne hasło do logowania
W ostatnich latach zmienił się nieco sposób rejestracji nowego konta w wielu usługach internetowych. Coraz częściej od użytkowników wymaga się utworzenia hasła, zawierającego minimum jedną wielką literę, cyfrę i znak specjalny. Ma to na celu utrudnienie złamania haseł przez hakerów.
Podczas zakładania nowego konta w sklepie online, postaw na ciąg mieszanych znaków w haśle. Niech będą to naprzemiennie małe i wielkie litery, wymieszane z cyframi i dozwolonymi znakami specjalnymi. Możesz skorzystać z dostępnych w sieci menedżerów haseł, które stworzą dla Ciebie trudny do złamania ciąg znaków.
Najsłabsze hasła do logowania to takie, które bezpośrednio rezonują z nazwą użytkownika lub adresem email użytym przy rejestracji. Najlepiej w ogóle unikać używania realnych słów i wyrażeń.
Kontroluj płatności i wydatki
Nie zwlekaj ze sprawdzaniem stanu konta w banku, jeśli często robisz zakupy online. Nie chcesz chyba zdziwić się, gdy z powodu braku środków otrzymasz odmowę wykonania płatności.
Aby lepiej panować nad swoimi wydatkami w sieci, dobrze jest sprawdzać wszystkie kwoty wychodzące z konta. Nawet, jeżeli Twoje pieniądze trafiają do zaufanych źródeł. Sprawdzaj też, czy w historii konta nie ma jakichś podejrzanych płatności na rzecz pośredników PayU, Przelewy24, Dotpay czy Bluemedia.
Dobrym pomysłem będzie prowadzenie domowych rachunków. Tabelę wydatków możesz robić tradycyjnie na kartce papieru, albo stworzyć do tego prosty arkusz kalkulacyjny w Excelu.
Zakupy online bez wychodzenia z domu to czysta przyjemność! Bardzo często w Internecie kupisz produkty niedostępne w sklepach stacjonarnych. Ważne jednak, byś czuł się bezpiecznie i zadbał o poufność swoich danych podczas zakupowego szaleństwa w sieci.