Phishing

Wiadomości phishingowe: jak je rozpoznać i na co uważać?

Autor:

   |

Wiadomości phishingowe to jedna z najczęstszych technik wykorzystywanych przez cyberprzestępców do kradzieży informacji lub pieniędzy. Nawet najlepsze oprogramowanie zabezpieczające nie jest w stanie uchronić Cię przed otrzymaniem tych fałszywych wiadomości lub kliknięciem na nie. Dlatego zawsze powinieneś mieć się na baczności, jeśli w Twojej skrzynce pocztowej pojawi się wiadomość od nieznanego nadawcy. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać te tak zwane wiadomości phishingowe.
Phishing może przybierać różne formy, takie jak wiadomości SMS lub połączenia telefoniczne. Jednak najbardziej znane są oczywiście wiadomości phishingowe, które każdy z nas otrzymuje od czasu do czasu na swoją skrzynkę pocztową.

Jakie są różne rodzaje wiadomości phishingowych?

Fałszywy e-mail może przybierać różne formy. Oto kilka znanych przykładów wiadomości phishingowych.

E-mail od banku


W dzisiejszych czasach prawie wszystkie transakcje bankowe wykonujemy cyfrowo. Bank komunikuje się więc z klientami również za pośrednictwem tych kanałów. Hakerzy lubią wysyłać e-maile, które na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby pochodziły z naszego banku. Cel jest jasny: wykraść Twoje dane, aby uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego. Jeśli nie ufasz treści takiego e-maila, najlepiej skontaktuj się telefonicznie z bankiem. Żaden bank nie poprosi Cię o udostępnienie danych do logowania.

Wygrałeś konkurs!


Rzeczy, które brzmią zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe, zazwyczaj takie są. Szczególnie w internecie. Bardzo często cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail z informacją o wygranej w konkursie. A żeby otrzymać nagrodę, trzeba kliknąć na link lub podać dane osobowe. Treść jest bardzo atrakcyjna i niektórzy odbiorcy mogą się skusić z ciekawości. Ale nie rób tego. Zwłaszcza jeśli nie pamiętasz, że w ogóle brałeś udział w konkursie.

Zapomniany przyjaciel


W niektórych przypadkach nadawca e-maila podszywa się pod starego znajomego. To, że go nie pamiętasz, nie oznacza, że masz amnezję. Jeśli to konieczne, sprawdź swoich znajomych na Facebooku, aby upewnić się, że nie jest to ktoś, z kim już dawno straciłeś kontakt. Ale najlepiej nie reagować. Haker będzie próbował zdobyć Twoje zaufanie, a następnie wyciągnąć od Ciebie pieniądze.

Dziwny przyjaciel


Hakerzy mogą również wykorzystywać osoby znajdujące się bliżej Ciebie, nie zdając sobie z tego sprawy, aby Cię wykorzystać. Jeśli uważasz, że prośba Twojego znajomego jest dziwna, najlepiej zadzwoń do niego, aby sprawdzić, czy naprawdę wysłał tego maila. Hakerowi mogło się udać wykraść listę kontaktów Twoich znajomych. W tym przypadku wszystkie jego kontakty powinny być szybko ostrzeżone, aby nie otwierać tego maila.

Twoje zamówienie nie może zostać wysłane


Jest to bardzo niebezpieczny i realistyczny e-mail phishingowy, zwłaszcza jeśli właśnie złożyłeś zamówienie w sklepie internetowym. Komunikat będzie często wskazywał, że wystąpił problem z kartą kredytową, ponieważ adres jest nieprawidłowy lub na przykład wygasła data. Aby szybko otrzymać przesyłkę, musisz podać kilka danych osobowych. Zazwyczaj po złożeniu zamówienia otrzymasz link do śledzenia przesyłki, zawsze najpierw sprawdź, czy wszystko jest w porządku.

Twoje dane w firmie tracą ważność


Firma lub sklep czasami przechowuje Twoje dane jako klienta. Hakerzy czasami wysyłają wiadomości e-mail, w których proszą o kliknięcie linku, aby zapobiec usunięciu danych. Kliknięcie na link może więc być kuszące. Na szczęście istnieje możliwość sprawdzenia, czy jest to fałszywy link. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy, jak się o tym przekonać.

Twoje konto zostało zhakowane


Niektóre e-maile ironicznie informują, co się stanie, jeśli klikniesz na link. Informują Cię, że jedno z Twoich kont zostało zhakowane i że musisz natychmiast podjąć działania. Następnie podszywają się pod dostawcę Twojego oprogramowania antywirusowego. W wiadomości e-mail zostaniesz poinformowany, że musisz pobrać program, aby rozwiązać problem. Jeśli klikniesz, wtedy twój komputer zostanie faktycznie zhakowany.

Przesłanie od rządu


Agencje rządowe również nie pozostają poza zasięgiem zainteresowania cyberprzestępców. W wiadomości e-mail użytkownik jest proszony o podanie danych osobowych lub przejście na stronę internetową. Jakkolwiek prawdziwe może się to wydawać, należy zawsze dobrze się zastanowić przed udostępnieniem, pobraniem lub kliknięciem na oferowany link.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej