proton vpn logo

ProtonVPN – recenzja i test. Jaka cena i opinie?

Autor:

   |

Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa są zgodni – dobrej klasy usługi VPN potrafią znacząco zwiększyć nasze sieciowe bezpieczeństwo. W naszym życiu pojawia się coraz więcej technologii, a praktycznie wszystkie płatności są już dokonywane elektronicznie. Zapewnia to nam niespotykaną wcześniej wygodę, ale przyciąga też złodziei, którzy szukają łatwego zarobku. Dlatego też szwajcarska firma Proton Technologies AG, twórca jednej z najbezpieczniejszych skrzynek mailowych na rynku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferując im swoją najnowszą usługę VPN. Czego możemy spodziewać się korzystając z ProtonVPN i czy jest on w stanie rywalizować ze swoją konkurencją?

Kto powinien zacząć używać ProtonVPN?

Jeśli dużo podróżujesz lub często masz okazję korzystać z darmowych hotspotów Wi-Fi, to koniecznie powinieneś wyposażyć się w porządny VPN. Współcześni hakerzy doskonale zaadaptowali się do współczesnego środowiska miejskiego, gdzie praktycznie każda osoba kilka razy dziennie przegląda Facebooka, sprawdza pocztę lub dokonuje płatności bankowych. Pomimo coraz tańszych transferów danych mobilnych nadal bardzo często korzystamy z bezpłatnych punktów dostępu do sieci zlokalizowanych w restauracjach oraz galeriach handlowych. Nie ma w tym nic złego, jeśli Wi-Fi, do którego się podłączamy, faktycznie jest udostępnianie przez właściciela tej placówki. Niestety, bardzo często bywa tak, że taka sieć jest specjalnie skonstruowanym honeypotem, który ma przyciągać niczego nieświadomych użytkowników. Dzięki temu haker jest w stanie przechwycić cały Twój ruch sieciowy, a następnie, jeśli strona, z którą się łączyłeś, nie posiada standardu szyfrowania HTTPS, dobrać się do Twoich cennych danych oraz dokumentów. Jak się przed tym ustrzec? Oczywiście, możesz całkowicie polegać na danych mobilnych, ale nawet w obecnych czasach w niektórych miejscach (szczególnie zamkniętych pomieszczeniach takich jak uczelniane sale wykładowe) można mieć problem z zasięgiem. Dodatkowo musisz posiadać odpowiedni pakiet danych, a internetowe megabajty potrafią uciekać wyjątkowo szybko. Tutaj do gry wchodzi VPN. Wszystkie połączenia dokonane przez ProtonVPN są całkowicie szyfrowane za pomocą militarnych standardów kryptograficznych. Nawet w przypadku przechwycenia Twojego połączenia przez cyberprzestępcę, nie będzie on nic w stanie zrobić z pozyskanymi pakietami danych. Jedyne co zobaczy, to ogromny ciąg pozornie losowych znaków i cyfr, którego nie będą w stanie złamać nawet najpotężniejsze superkomputery.

Bogata oferta ProtonVPN

Szwajcarska firma oferuje w ramach subskrypcji nielimitowany dostęp do ponad 800 różnych serwerów, zlokalizowanych w 50 krajach o łącznej przepustowości ponad 950 Gbps. Dzięki temu nie będziesz mieć żadnych problemów z dopasowaniem odpowiedniego połączenia do swoich potrzeb. W zależności od wybranego pakietu będziesz mógł jednocześnie podłączyć nawet do 10 różnych urządzeń naraz. Aplikacja ProtonVPN posiadają funkcję automatycznego dobierania optymalnego połączenia względem Twojej lokalizacji, co ma na celu zminimalizowanie opóźnień sieciowych oraz zapewnienie maksymalnej możliwej prędkości pobierania oraz wysyłania danych. Natywnie wspierane są systemy Windows, MacOS, Linux, Android oraz iOS. Dodatkowo możesz skonfigurować połączenie VPN na swoim domowym routerze (możliwe na urządzeniach z oprogramowaniem AsusWRT, DD-WRT, Tomato lub Vilfo).

Cena ProtonVPN

ProtonVPN oferuje szereg zróżnicowanych subskrypcji. W zależności od naszych potrzeb można wykupić samą usługę VPN lub dołożyć do niej jeszcze pocztę ProtonMail, zyskując dodatkowe rabaty. Dla osób chcących przetestować usługi szwajcarska firma udostępnia całkowicie darmowy plan. Aby z niego skorzystać, wystarczy się jedynie zarejestrować (nie trzeba podawać danych karty kredytowej). Po zalogowaniu się otrzymamy dostęp do trzech serwerów oraz możliwość jednoczesnego logowania się na jednym urządzeniu. Haczyk tkwi w osiąganych prędkościach – jako darmowy użytkownik możemy liczyć na niską przepustowość tunelu VPN. Wyższa subskrypcja kosztująca 4€ miesięcznie oferuje nam nielimitowany dostęp do wszystkich serwerów na dwóch urządzeniach naraz. Naszym zdaniem najbardziej opłacalnym wariantem oferty jest ProtonVPN jest plan kosztujący 8€ za miesiąc, który zapewnia nam dostęp do wszystkich serwerów, w tym także serwerów specjalistycznych takich jak Serwery Plus, Secure Core, Tor oraz funkcję Secure Streaming (skonfigurowaną pod kątem serwisów pokroju Netflixa). Dla najbardziej wymagających użytkowników został stworzony plan Proton Visionary, oferujący skrzynkę mailową z nieograniczonym transferem, 10 domenami oraz chmurą posiadającą 20 gigabajtów danych. Z racji wysokiej ceny wynoszącej aż 24€ miesięcznie jest to subskrypcja skierowana głównie dla firm oraz przedsiębiorstw.

Militarne zabezpieczenia stosowane przez ProtonVPN

Prywatność oraz bezpieczeństwo swoich użytkowników są dla Proton Technologies AG najważniejsze. Dlatego też powodem do dumy szwajcarskiej firmy są specjalnie zaprojektowane serwery Secure Core. Są one zlokalizowane 1000 metrów pod ziemią, w starym szwajcarskim bunkrze. Gwarantuje to, że żadna nieupoważniona osoba nie otrzyma do nich dostępu. Nie sięga tam też jurysdykcja Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej, a sama Szwajcaria słynie z dbania o poufność swoich obywateli i przedsiębiorstw. ProtonVPN jest w pełni transparentny, więc wszystkie jego aplikacje są regularnie audytowane, a ich standard open source gwarantuje, że każda osoba może sama zajrzeć do ich kodu i sama go ocenić lub wskazać luki w zabezpieczeniach. Wszystkie dane przepływające przez sieć serwerów VPN są dokładnie szyfrowane za pomocą standardu AES-256, wymiana kluczy przebiega przy wykorzystaniu 4096-bitowego protokołu RSA. Uwierzytelnianie wiadomości jest realizowane przy pomocy techonologii HMAC wraz ze standardem SHA384. ProtonVPN zdecydował się używać funkcji Perfect Forward Secrecy. W praktyce oznacza to, że z każdym nowym połączeniem generowany jest nowy klucz zabezpieczeń, więc nawet w przypadku złamania poprzedniego klucza, nie będzie możliwe odszyfrowanie aktualnej sesji. Do nawiązywania połączeń stosowane są najbezpieczniejsze protokoły IKEv2/IPSec oraz OpenVPN. Gwarantuje to najwyższy poziom zabezpieczenia tunelu VPN. Szwajcarska firma nie przechowuje także żadnych logów, które pozwoliłby zidentyfikować użytkownika. Nie są przechowywane żadne informacje dotyczące stron, na których przebywałeś oraz czasu połączenia. To samo dotyczy też osób, które korzystają z darmowej wersji usługi. Dodatkowo wszystkie zapytania DNS są przekierowywane przez serwery ProtonVPN, aby zapobiec wyciekowi Twojego prawdziwego adresu IP. Wszystkie aplikacje posiadają funkcję kill switch, która automatycznie blokuje ruch danych sieciowych w przypadku zerwania połączenia z tunelem VPN. Dla szczególnie wymagających użytkowników została udostępniona możliwość połączenie przez sieć TOR. Można dzięki temu bezpiecznie i anonimowo przeglądać strony z deeb webu z rozszerzeniem .onion.

Testy szybkości. Jakie prędkości transferu danych zapewnia ProtonVPN?

Zgodnie z naszą redakcyjną metodologią testową, aby poznać wyniki prędkości z aktywnym tunelem VPN, przeprowadziliśmy 10 osobnych pomiarów dla danej lokalizacji, a następnie wyliczyliśmy z nich średnią. Pozwala to wyeliminować błąd pomiarowy i zapewnia obiektywność testów. Redakcyjny komputer posiada zainstalowany na dysku SSD Samsung 860 EVO system Windows 10. Aby wyeliminować opóźnienia sieci WiFi, został on podłączony do internetu za pomocą kabla RJ45. Samo łącze posiada prędkość pobierania i wysyłania na poziomie 150Mb/s.

Test kontrolny szybkości transferu redakcyjnego połączenia

Otrzymane wyniki bez aktywnego połączenia z tunelem VPN mieszczą się w normie.

Test szybkości ProtonVPN przeprowadzony na polskim serwerze

Spadek prędkości połączenia po wybraniu polskiego serwera w przypadku ProtonVPN mieści się w granicach normy. Średnia szybkość pobierania danych wyniosła około 133 Mb/s, natomiast prędkość wysyłania oscylowała w przedziale między 118 Mb/s, a 121 Mb/s. Na pochwałę zasługuje opóźnienie, które wyniosło zaledwie 6 milisekund. Polskie połączenie działa na tyle dobrze, że praktycznie możemy zapomnieć, o tym, że w ogóle jest włączone. Oglądanie filmów w rozdzielczości 4k nie sprawi nam żadnego problemu, podobnie jak ściąganie plików, czy korzystanie z sieci torrent.

Test szybkości brytyjskiego serwera ProtonVPN

Londyński serwer VPN pozwolił średnio osiągnąć prędkość pobierania wynoszącą tylko 80 Mb/s. Nieco lepiej było w przepadku szybkości wysyłania danych – około 117 Mb/s. Niestety, tutaj ProtonVPN został zdeklasowany przez swoją konkurencję. Otrzymane wyniki nadal pozwalają komfortowo korzystać z internetu, ale nie ukrywamy, że liczyliśmy na więcej.

Test szybkości niemieckiego serwera ProtonVPN

Podobnie jak w przypadku serwera zlokalizowanego w Wielkiej Brytanii parametry połączenia VPN nie zachwycały. Średnia prędkość pobierania wyniosła około 77 Mb/s, podczas gdy średnia prędkość wysyłania oscylowała w granicach 105 Mb/s. Ping wyniósł 28 milisekund, dzięki czemu strony internetowe wczytywały się płynnie. Niestety, transfer wynoszący poniżej 80 Mb/s jest zauważalnym spadkiem, ale nadal pozwala cieszyć się płynnym streamingiem video.

Niezwykle wygodna i rozbudowana aplikacja ProtonVPN na urządzenia mobilne

W naszej redakcji byliśmy pod ogromnym wrażeniem mobilnego klienta ProtonVPN. Aplikacja posiada aż 3 różne zakładki oraz obszerne menu konfiguracji.

Pierwsze, co zobaczymy po zalogowaniu się, to pełna lista serwerów we wszystkich wspieranych krajach. Znajdziemy też tutaj włącznik funkcji Secure Core, która dodatkowo podnosi poziom zabezpieczenia połączenia poprzez przekierowanie go przez podziemne serwery ProtonVPN.

Kolejną zakładką jest widok mapy, który pozwala szybko znaleźć interesującą nas lokalizację i się z nią połączyć.Trzecią i zarazem ostatnią kartą są profile. Dzięki nim możemy dowolnie zaprogramować regułę łączenia się z tunelem VPN. Wybierzemy tutaj kraj, z którego będzie wychodzić połączenie oraz będziemy mogli zadecydować, czy chcemy korzystać z funkcji Secure Core.W menu ustawień możemy włączyć kill switch oraz ustawić stałe, aktywne połączenie z tunelem VPN. Znajdziemy tutaj też bardziej standardowe opcje takie jak zabezpieczenie przed wyciekiem zapytań DNS, Split Tunelling, konfigurację MTU oraz automatyczny wybór protokołu sieciowego. Ponadto możemy zdecydować się na alternatywne przekierowanie połączenia, które dodatkowo pozwala ominąć uparte zabezpieczenia geolokalizacyjne.

Aplikacja ProtonVPN na systemy Windows

Program ma ciekawą, lekko militarną stylistkę. Znajdziemy tutaj opcję szybkiego połączenia, możliwość włączenia funkcji Secure Core, a także informacje o serwerze, do którego się podłączamy. Rozwijając okienko danego kraju, możemy wybrać konkretny węzeł sieciowy lub połączyć się z serwerem specjalistycznym. Podobnie jak w przypadku aplikacji mobilnej możemy też skonstruować reguły szybkiego łączenia się poprzez wybranie interesującej nas lokalizacji.

W zakładce ustawienia między innymi będziemy mogli zmienić język, włączyć funkcję uruchamiania przy starcie systemu, wybrać domyślny protokół oraz skorzystać ze Split Tunnelingu lub kill switch.

Opinie o ProtonVPN

ProtonVPN jest stosunkowo młodą usługą, dlatego też w internecie znajdziemy niewiele opinii na jego temat, a te które już są zamieszczone, często są bardzo podzielone. Jak na dłoni widać, że ProtonVPN trochę cierpi na choroby wieku młodzieńczego. Szwajcarska firma powinna popracować nad szybkością swoich serwerów, gdyż lekko odstaje od swojej konkurencji.

Podsumowanie – czy warto?

Jeśli zależy nam na najwyższym dostępnym poziomie bezpieczeństwa, to podziemne serwery Secure Core ProtonVPN powinny nas do siebie przekonać. Na pochwałę zasługuje także całkowicie darmowy dostęp do serwerów testowych oraz całkowity brak logów sieciowych. Natomiast wadą jest prędkość pobierania, która potrafi bardzo mocno się wahać, sprawiając, że ProtonVPN wypada nieco gorzej niż inne topowe VPNy.

Tematy:

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej