nordvpn opinie

NordVPN – test i szczegółowa recenzja

Autor:

   |

Niezależnie od tego, czy chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo i anonimowość, ukryć IP, czy mieć dostęp do platform z silnymi blokadami regionalnymi takimi jak Hulu lub po prostu obejrzeć Netflixa lokalizowanego w innym regionie świata VPN to odpowiednie narzędzie.

NordVPN od wielu lat przoduje w rankingach sieci VPN. Serwis ten został uruchomiony w 2012 roku i od samego początku zbierał bardzo wysokie noty i pozytywne opinie w niezależnych testach. Jak zatem NordVPN wypada teraz i czy warto wykupić jego subskrypcje?

Komu przyda się NordVPN?

Wbrew obiegowej opinii z serwisów VPN nie korzystają tylko cyberprzestępcy. Odpowiednie używanie VPNów jest kluczowe w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa w sieci. W dobie wszechobecnych ciasteczek i trackerów każdy świadomy użytkownik internetu powinien zadbać o odrobinę anonimowości. NordVPN przyda się szczególnie osobom, które często korzystają z publicznych hotspotów sieci WiFi. Tylko odpowiednio zabezpieczony tunel VPN ochroni nas przed atakami hakerskimi polegającymi na sniffingu, ponieważ wszystkie dane wychodzące i przechodzące na nasze urządzenie są szyfrowane kluczem kryptograficznym SHA256, którego złamanie jest niemożliwe dla współczesnych komputerów. Kolejną grupą osób, które powinny rozważyć zakup subskrypcji NordVPN są fani kina i seriali oraz osoby, które chcą skorzystać z treści posiadających blokadę regionalną.

Co oferuje NordVPN?

Wykupując subskrypcję NordVPN otrzymujesz nieograniczony dostęp do 5738 serwerów w 59 krajach. Dodatkową ciekawą funkcjonalnością są specjalistyczne serwery oferujące między innymi dedykowane IP, połączenia za pomocą protokołu Onion oraz kaskadowanie VPNów. Dołóżmy do tego jeszcze rozbudowane aplikacje na Windowsa, Mac Os, Androida oraz iOSa i oczywistym staje się, dlaczego tak wiele osób korzysta z tej platformy.

Cena NordVPN

Cena NordVPN jest zależna od okresu subskrypcji. Im dłuższy okres płatności, tym większa jest zniżka (która sięga nawet 70% przy planie 3-letnim). Ceny za poszczególne pakiety prezentują się następująco:

Plan 3-letni
€3.11 (~14 PLN) za miesiąc
Oszczędność 70%
Cena za 3 lata: €111.82
Rozliczenie następuje co 3 lata
6 urządzeń
Plan 2-letni
€4.44 (~20 PLN) za miesiąc
Oszczędność: 58%
Cena za 2 lata: €106.59
Rozliczenie następuje co 2 lata
6 urządzeń
Plan roczny
€6.22 (~28 PLN) za miesiąc
Oszczędność: 41%
Cena za 1 rok: €74.65
Rozliczenie następuje co 1 rok
6 urządzeń
Plan miesięczny
€10.64 (~48 PLN) za miesiąc
Oszczędność: 0%
Cena za 1 miesiąc: €10.64
Rozliczenie następuje co miesiąc
6 urządzeń

Jak bezpieczny jest NordVPN?

Wszystkie dane, które przechodzą przez serwery NordVPN, są szyfrowane w standardzie AES 256. Oznacza to, że ruch sieciowy jest szyfrowany za pomocą 256 bitowych kluczy kryptograficznych. Do dzisiaj standardem wojskowym, który jest wykorzystywany między innymi przez armię Stanów Zjednoczonych, jest klucz 128 bitowy, który też przez wielu ekspertów jest nie do złamania przez współczesne komputery. Dzięki temu widać jak na dłoni, jak dużą uwagę NordVPN przykłada do prywatności swoich użytkowników, stosując dokładnie 2 razy większy klucz szyfrujący. Na pochwałę zasługuje także różnorodność stosowanych protokołów samej sieci VPN. Są to protokoły IKEv2/IPsec, OpenVPN oraz NordLynx, których zadaniem jest gwarantowanie maksymalnego stopnia bezpieczeństwa danych użytkownika.

Czy NordVPN przechowuje logi użytkowników?

To chyba najczęściej zadawane pytanie przez internautów, którzy szukają bezpiecznej usługi VPN. I słusznie, bo właśnie po charakterystycznych logach można zidentyfikować użytkownika. Jak możemy przeczytać na stronie NordVPN„Nie śledzimy, nie gromadzimy i nie udostępniamy prywatnych danych użytkowników. To nie nasz interes.” Według zapewnień firma nie przechowuje żadnych wrażliwych danych, które pozwoliłyby namierzyć użytkownika. Dodatkowo, dla osób które szczególnie cenią sobie swoją prywatność, wszystkie subskrypcje NordVPN można opłacić za pomocą najpopularniejszych kryptowalut takich jak ETH, BTC, XMR, LTC, Dash lub XRP.

Jakie prędkości osiąga NordVPN?

Każdy VPN ze względu na naturę swojego działania powoduje, że dostępna prędkość internetu znacząco spada. Dzieje się tak dlatego, że każde połączenie i każdy bit informacji musi zostać zaszyfrowany i przesłany na serwer dostawcy VPN’a, który pośredniczy w wymianie informacji, a następnie dopiero odszyfrowany i wysłany w docelowe miejsce. Jak zatem NordVPN wypada w naszym teście?

Testowe łącze to światłowód, który legitymuje się osiąganą prędkością w wysokości 150 Mb/s. Łącze jest symetryczne, co oznacza, że zarówno prędkość wysyłania, jak i pobierania oscyluje w granicach 150 Mb/s. Komputer do routera podłączony jest bezpośrednio za pomocą kabla RJ45, aby wyeliminować opóźnienia i zakłócenia, które mogłyby wystąpić podczas korzystania z sieci WiFi. Komputer, na który przeprowadzany jest test NordVPN, został wyposażony w dysk SSD Samsung EVO 860, aby wyeliminować losowe opóźnienia generowane przez dyski typu HDD. Metodologia testu polega na przeprowadzeniu 10 niezależnych pomiarów prędkości, w różnych odstępach czasowych za pomocą najpopularniejszego narzędzia do pomiaru parametrów danych połączenia internetowego – speedtest.net. Po dokonaniu pomiarów wyciągana jest średnia, która następnie będzie podawana w wynikach tego testu. Oceniana jest także stabilność połączenia oraz ping, który jest niezwykle ważny podczas rozgrywki online i pośrednio wpływa na subiektywną ocenę „płynności” internetu.

Próba kontrolna szybkości redakcyjnego internetu (bez aktywnego połączenia VPN):

nordvpn - test predkosci redakcyjnego internetu

Test ten ma na celu zmierzenie realnych parametrów łącza testowego. Wyniki prędkości mieszczą się w granicach błędu pomiarowego.

Test szybkości NordVPN po wybraniu polskiego serwera:

nordvpn test polski serwer

NordVPN po podłączeniu się do polskiego serwera wychodzącego oferuje tylko nieznaczny spadek prędkości. Z naszych testów wynika, że średnia prędkość pobierania danych wynosiła około 143 Mb/s, a prędkość wysyłania mieściła się w granicach 142 Mb/s. Ping oszacowany przez serwis Speedtest.net oscyluje w okolicach 10 ms, co jest wynikiem bardzo zadowalającym i umożliwiającym w pełni komfortową rozgrywkę w grach multiplayer online. Wielu z Was zada pewnie pytanie „po co grać online za pomocą VPN’a?” – otóż często, szczególnie w przypadku korzystania z lokalnych dostawców internetu osoby zlokalizowane na tym samym osiedlu będą posiadać ten sam numer IP. Dlatego też, jeśli chcesz grać przez internet ze swoimi przyjaciółmi, konieczne będzie użycie usługi, która pozwoli Ci zmienić swój numer IP. Pobieranie plików, korzystanie z sieci torrent i streamowanie treści w rozdzielczości 4k za pomocą NordVPN także nie sprawi nam żadnych problemów.

Test szybkości NordVPN po wybraniu serwera Wielkiej Brytanii:

nordvpn szybkość wielka brytania

Po podłączeniu się z serwerem zlokalizowanym w Londynie udało się nam osiągnąć bardzo zadowalające wyniki szybkości internetu. Uśredniona prędkość ściągania oscylowała w okolicach 142 Mb/s, a prędkość wysyłania wyniosła około 141 Mb/s. Ping plasował się w granicach 38 ms. Takie osiągi pozwalają na komfortowe korzystanie z dowolnych treści internetowych, jednocześnie omijając lokalne ograniczenia treści narzucane przez serwisy takie jak BBC.

Test szybkości NordVPN po wybraniu serwera zlokalizowanego w USA:

test prędkości usa - nordvpn

Testy szybkości internetu dla serwera zlokalizowanego w Stanach Zjednoczonych dały bardzo zadowalające wyniki – 134 Mb/s prędkości pobierania i 138 Mb/s prędkości wysyłania. Niestety znacząco wzrósł ping i wyniósł średnio około 150 ms. Oznacza to, że subiektywna prędkość internetu może wydawać się niższa, niż jest w rzeczywistości, a ładowanie stron internetowych będzie przebiegać z nieznacznym opóźnieniem. Dzięki NordVPN można bez problemu korzystać z serwisu Hulu, który oferuję bogatą bibliotekę amerykańskich filmów i seriali, które można oglądać w dniu ich premiery, bez czekania na to, aż pojawią się w Europie. Możliwość zmiany lokalizacji przyda się także fanom Netflixa, którzy będą mogli obejrzeć m.in. wysoko oceniany serial Waco niedostępny dla polskich użytkowników.

netflix vpn

Test szybkości NordVPN po wybraniu niemieckiego serwera:

Niemieckie serwery NordVPN także nie zawodzą. Średnie parametry internetu to odpowiednio 144 Mb/s prędkości ściągania, 143 Mb/s prędkości wysyłania oraz ping wynoszący około 20 ms. Wybierając NordVPN z łatwością skorzystamy z treści największych niemieckich gigantów takich jak ZDF czy RTL.

Intuicyjna i przejrzysta aplikacja NordVPN na urządzenia Android

NordVPN zadbał, by użytkownicy urządzeń mobilnych nie czuli się pokrzywdzeni. Bez żadnego kombinowania możemy ściągnąć bezpośrednio ze sklepu Google Play aplikację NordVPN, zalogować się, używając swoich danych użytkownika i cieszyć się bezpiecznym i anonimowym połączeniem z internetem.

Aby połączyć się z siecią za pomocą NordVPN możemy wybrać dowolny serwer, lub pozwolić aplikacji połączyć się automatycznie z najbardziej optymalną lokalizacją pod względem pingu i szybkości internetu.

Rozbudowana aplikacja NordVPN na systemy Windows

Aplikacja na systemy Windows oferuje opcję szybkiego połączenia lub wybrania dowolnego serwera z ponad 5700 dostępnych w 59 krajach w ramach subskrypcji NordVPN. W razie potrzeby możemy także wybrać serwery specjalistyczne, oferujące dedykowany adres IP, połączenie za pomocą protokołu Onion, albo kaskadowanie 2 VPNów naraz. Osoby lubiące korzystać z sieci torrent powinny wybrać specjalny serwer P2P, który oferuje najlepsze prędkości podczas ściągania i udostępniania plików.

windows nordvpn

Po połaczeniu się z siecią aplikacja NordVPN poinformuje nas o pomyślnym utworzeniu tunelu VPN oraz poda nam nasz nowy adres IP.

Na szczególną uwagę zasługuje rozbudowana strona techniczna, oferująca między innymi takie opcje jak kill switch (funkcja natychmiastowo przerywająca połączenie z internetem w przypadku rozłączenia tunelu VPN). Za jej pomocą możemy także ustawić automatyczny start i łączenie przez VPN podczas uruchomiania komputera. Dodatkowo NordVPN zaleca włączenie funkcjonalności CyberSec, która automatycznie chroni przed natarczywymi reklamami i złośliwym oprogramowaniem.

Czy za pomocą NordVPN można oglądać Netflixa w innym kraju?

Tak – NordVPN pozwala na komfortowe oglądanie Netflixa w rozdzielczości 4k, co przyda się osobom, które chcą skorzystać z treści objętych blokadą regionalną lub Polakom za granicą, którzy chcą oglądać filmy i seriale po polsku.

Jak oglądać Hulu dzięki NordVPN?

Wystarczy przed zalogowaniem się do Hulu wybrać i połączyć się z serwerem w USA. W przypadku, gdyby Hulu wyświetliło komunikat o korzystaniu z VPN, należy ręcznie wybrać inny serwer i ponownie zalogować się w serwisie streamingowym.

Jak kupować taniej gry komputerowe z NordVPN?

Wielu z nas, szukając okazji na zakup gier i subskrypcji internetowych, spotkało się z ofertami wymagającymi połączenia się za pomocą VPN. Dzieje się tak dlatego, że większość wydawców lokalizuje ceny swoich produktów na różnych rynkach. Przykładowo zakup subskrypcji Microsoft Game Pass Ultimate najbardziej opłaca się po wybraniu Argentyny jako kraju docelowego. Wielu Polaków z niecierpliowścią czeka na premierę Cyberpunk 2077. W polskim sklepie gog.com został on wyceniony na 199zł. Jednakże zmieniając naszą lokalizację za pomocą NordVPN na egzotyczną Brazylię, możemy zakupić go w znacznie niższej cenie wynoszącej 199,99 Reali brazylijskich (w przeliczeniu około 157zł).

cyberpunk vpn kupno

Przed zakupem za pomocą VPN należy zapoznać się z regulaminem serwisu lub usługi, którą chcemy wykupić. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za ewentualne problemy spowodowane korzystaniem z sieci VPN.

Opinie o NordVPN

Opinie o NordVPN w serwisie TrustPilot
Opinie o NordVPN w serwisie TrustPilot

NordVPN jest najwyższej klasy oprogramowaniem VPN i dotychczas został doceniony przez wielu użytkowników oraz redaktorów największych portali internetowych zajmującymi się technologiami, bezpieczeństwem i internetem. Polecają go m.in. takie serwisy jak niebezpiecznik.pl czy pcworld.pl. W serwisie TrustPilot agregującym opinie klientów przy 3900 recenzji otrzymał ocenę “Doskonały” z notą 4.5. Ponadto program wielokrotnie wygrywał w rankingach i testach oprogramowania VPN.

Kup NordVPN ze zniżką do 70%

Podsumowanie – czy warto?

Bardzo stabilne połączenie, prędkości niewiele niższe niż oficjalne parametry redakcyjnego internetu oraz niski ping – tak można podsumować połączenie za pomocą NordVPN. Dołóżmy do tego brak przechowywania logów użytkowników oraz możliwoś płatności za subskrypcję za pomocą anonimowych kryptowalut i otrzymamy produkt doskonale dbający o naszą prywatność w internecie. Główną wadą NordVPN jest to, że nie posiada on serwerów na terenie państw takich jak Rosja, Chiny (z wyłączeniem Hong Kongu) oraz Indii. Poza RPA serwerów NordVPN nie znajdziemy też na terenie Afryki.

11 komentarzy
 1. hpc
  Odpowiedz

  Korzystam z Nord VPN od od 6 miesięcy. Przekonały mnie pozytywne opinie użytkowników pewnego forum i jak na razie jestem w 100% zadowolony. Prędkości są wysokie, standardowa licencja pozwala na instalacje VPN na wielu urządzeniach, a także sama cena jest atrakcyjna. Dostępny jest również Trial dla tych, którzy chcieliby przetestować program.

  • Magik
   Odpowiedz

   A jaka jest aktualna cena programu? Napisałeś, że jest możliwośç korzystania z norda na wielu urządzeniach – ilu dokładnie?? Potrzebowałbym dobrego vpna na komputer, laptop i dodatkowo firmowego Maca. Czy 3 urządzenia są w jakimś pakiecie??

   • Redakcja BrowseHappy.pl
    Odpowiedz

    Cena NordVPN jest wyszczególniona w artykule i jest zależna od okresu subskrypcji. Najatrakcyjniejszą opcją jest plan 3-letni przy którym cena za miesiąc użytkowania to 3.11 EUR. Każdy pakiet oferuje możliwość instalacji oprogramowania na 6 urządzeniach jednocześnie.

    Pozdrawiamy

 2. krzywy_jojo
  Odpowiedz

  Zastanawiam się nad wyborem Express VPN i Nord VPN. Nie będę ukrywał, że najważniejsza jest dla mnie cena, jednak prędkości są równie ważne. Jakie są Wasze opinie dotyczące korzystania z tych dwóch VPNów? Lepiej iść w Norda czy może Express?

  Głównie potrzbeowałbym vpna do streamingu i czasem torrentów.

 3. Maciej_Za
  Odpowiedz

  Mój poprzedni VPN stał się nieznośnie powolny, więc po przeczytaniu tej recenzji przeszedłem na NordVPN. Jestem pod wrażeniem szybkości i łatwości obsługi na moim telefonie z Androidem. Super!!

 4. CroLove
  Odpowiedz

  Osobiście korzystam z Norda od ponad roku i jestem praktycznie pewny, że już nigdy go nie zamienie na żadnego innego VPN’a. Jakość obsługi i support jest na bardzo wysokim poziomie. Ewentualne problemy rozwiązują w ciągu paru godzin, chociaż wiele mi się nie zdarzyło. Do tego praktycznie cały czas dodają nowe serwery, których obecnie jest chyba dziesiątki tysięcy. Prędkości są bardzo dobre i nie ma żadnych lagów. Cena jest bardzo fair i można kupić go ze zniżką w promocji od 3 euro miesięcznie. Aplikacje są dostępne na praktycznie każdy system operacyjny – Windows, Linux, MacOs, Android, iOS i inne. Są mega łatwe w użytkowaniu. Jak na razie wychwalam NordVPN pod niebiosa i mam nadzieje, ze tak zostanie, bo korzystałem juz z wielu VPN i ten jest dla mnie idealny.

 5. kostek
  Odpowiedz

  Moim zdaniem, działa tak samo dobrze jak większość innych VPN-ów. Używam go od 3-4 miesięcy i nie mam zastrzeżeń. Mógłby być trochę tańszy, ale w porównaniu do konkurencji cena jest praktycznie taka sama, a przy 3-letnim abonamencie wychodzą jakieś grosze. Polecam, chociaż nie używam go do nie wiadomo czego – czasem Netflix, czasem jakieś zakupy czy po prostu jak potrzebuje zmienić adres IP na dany kraj.

 6. qwer
  Odpowiedz

  dla mnie mistrzostwo odkąd wprowadzili płatności kryptowalutami

 7. alan
  Odpowiedz

  – ogólnie jestem zadowolony
  – kilka małych dziwactw na Linux Mint 19.3, jednak support udzielił mi pomocy i rozwiązałem problem
  – rzadko, ale zdarzały się problemy z nawiązaniem połączeń z niektórymi stronami (support doradził mi abym wtedy zmienił serwer – pomogło)
  – prędkość jest jak dotąd doskonała, jestem na łączu UPC 750Mb i pomijając rzadkie przypadki program ładnie wykorzystuje moją przepustowość. jak w tym temacie coś się zmieni to tu wrócę i podziele się tym. na razie jest ok!

 8. manto
  Odpowiedz

  Korzystam z oferty Norda od ponad 5 miesięcy. Skusiłem się do niej, bo gwarantują zwrot pieniędzy przy braku satysfakcji. Co do kwestii technicznych, to program jest łatwy w obsłudze, dosyć przyjemny wizualnie i po prostu działa bezproblemowo. Co prawda swojego czasu były jakieś problemy z Netflixem, ale wszystko wróciło do normy i można oglądać. Całkiem dobra prędkość pobierania i wysyłania, jednak czasem można trafić na dosyć powolny serwer – ale wtedy wystarczy tylko połączyć się z innym.

  Moja ocena 8.5/10

 9. Jan Nowak
  Odpowiedz

  Ostatnio zauważyłem spory spadek jakości połączenia z serwerami US. Miałem około 100Mbps. Teraz mam 18Mbps. Na połączeniu przez WiFi jest około 80Mbps. PC to Ethernet. Windows 10. Nie mam pojęcia co się stało.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej