Jak zmienić lub ukryć swój adres IP?

Autor:

   |

IP to protokół internetowy przypisany do każdego urządzenia, które jest zdolne do połączenia się z siecią internetową. Oznacza to, że na całym świecie figurują biliony adresów IP. Przykładowym ciągiem liczb, który będzie przedstawiał adres IP może być:

74.263.5.145

Adresy IP są pewnego rodzaju wizytówką naszego laptopa, komputera, czy też smartfona, którym łączymy się z siecią. Korzystając z aplikacji filmowych jak Netflix lub grając gry, wyświetlamy się osobie, która hostuje serwer pod naszym indywidualnym adresem IP. Dzięki temu możliwa jest współpraca między podmiotem, który otrzymuje usługę i tym, który ją dostarcza.

Za pośrednictwem adresu ip można wygenerować informacje na temat użytkownika. Sprawdzić jego lokalizację, pochodzenie dostawcy internetowego, a nawet dowiedzieć się więcej na temat specyfikacji sprzętu, do którego jest przypisany dany adres IP. Znajomość adresu IP umożliwia również właścicielowi serwera zablokowanie nam dostępu do świadczonej przez niego usługi.

Jakie korzyści możemy uzyskać za pomocą zmiany adresu IP?

Jeżeli należysz do grona osób zainteresowanych metodami na zmianę adresu IP, z pewnością masz już z góry założony cel, który dotyczy samej zmiany. Warto jednak wspomnieć o tym, w jaki sposób możemy pomóc sobie w wielu sytuacjach zmieniając swój adres IP. Bardzo często użytkownicy portali filmowych lub baz udostępniających muzykę nie są w stanie uzyskać dostępu do swoich ulubionych materiałów z uwagi na to, że znajdują się za granicą.

Niektóre państwa blokują treści, które wydają się niezgodne z ich polityką. Takie sytuacje bardzo często mają miejsce na terenie Niemiec. Możemy wykorzystać wówczas możliwość zmiany adresu IP. W ten sposób nasze urządzenie połączy się z siecią, omijając technologię geolokalizacji. Uzyskamy w ten sposób sygnał, dzięki któremu połączymy się z siecią tym samym urządzeniem, jednak w sposób, który wyświetli naszą obecność w serwisie, jako inny adres IP.

Przykładowo możemy pozwolić sobie na korzystanie z adresu ip przypisanego do serwerów z USA lub któregokolwiek państwa Europy. Dodatkowym atutem takich możliwości jest ominięcie blokad w grach i serwisach streamingowych. Gdy otrzymamy tak zwanego bana, najczęściej zmiana adresu IP przypisanego do konta pozwoli nam uzyskać ponowny dostęp.

Podstawowe sposoby na zmianę adresu IP.

Jednym z najprostszych sposobów, który może wykonać każdy z nas, jest wykorzystanie darmowej sieci proxy. Nie wymaga to od nas żadnego unikalnego sprzętu lub nakładów finansowych. Jedyne co musimy posiadać to sprawnie działający internet, który połączy nas z przeglądarką internetową. W naszej wyszukiwarce musimy znaleźć listę bramek proxy. Gdy naszym oczom ukaże się długa lista adresów, które przypisane są różnym państwom, możemy zacząć działać. Sprawdzamy wówczas, który z adresów działa i łączymy się ze stroną, do której pragniemy uzyskać dostęp, poprzez bramkę proxy, którą wybraliśmy. W ten sposób połączymy się z daną siecią internetową jednak pod innym adresem IP niż nasz własny. Niestety takie rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne ani efektowne, ponieważ wiele proxy opublikowanych w Internecie nie działa, lub działa wolno.

Mniej znana, jednak równie nieskomplikowana możliwość zmiany IP jest wykorzystanie przeglądarki szyfrującej łączność. Dostępna jest do pobrania w internecie pod nazwą TOR browser. Przeglądarka TOR została stworzona na podstawie systemu działającego w przeglądarce Firefox. Użytkownicy Firefoxa z pewnością szybko zaadaptują się do funkcji, które oferuje TOR.

Możliwości oferowane przez tę przeglądarkę to szyfrowanie połączenia. TOR działa na zasadzie sieci wielokrotnego szyfrowania. Wiele osób porównuje to w zabawny sposób do cebuli, która ma wiele warstw. Podobnie TOR posiada wiele warstw, poprzez które przesyłane są adresy IP. Mówiąc prościej, TOR Browser umożliwia nam niemal stuprocentową anonimowość w trakcie oglądania filmów, przeglądania internetu, czy też korzystania z mediów społecznościowych. Skutecznie maskuje nasze IP, dzięki czemu nie ma możliwości zlokalizowania sygnału naszego sprzętu. Niestety TOR Browser ma jedną dużą wadę. Przy korzystaniu z TOR-a prędkość surfowania zostanie bardzo zredukowana, przez co treści będą się wczytywać bardzo wolno.

Aplikacje VPN to prosty sposób na zmianę swojego IP.

Wspomnieliśmy o korzyściach i możliwościach zmiany adresu IP. Warto teraz poruszyć rozległy temat programów VPN. Powiedzmy sobie o tym, czym dokładnie jest VPN i w jaki sposób nam pomaga. Mówiąc w skrócie, VPN-y to programy, które łączą nasze urządzenie z serwerami umożliwiającymi pasmowe połączenie z internetową siecią. Gdy zainstalujemy VPN na swoim komputerze, telefonie lub tablecie, zyskamy możliwość zmiany lokalizacji, z której nasze urządzenie będzie wysyłało dane do internetu. Oznacza to, że tym samym sposobem możemy modyfikować swoje IP. Programy VPN oferują wybór IP spośród wielu państw objętych programem VPN.

Do czego konkretnie możemy użyć programów VPN?

Zmiana IP to tylko jeden ze środków, który umożliwi nam dotarcie do pewnego celu. Warto jednak zwrócić uwagę, że VPN pozwoli nam na dotarcie do wielu internetowych zakamarków, do których normalnie nie mielibyśmy dostępu. Dzieje się tak głównie ze względu na blokady portali lub filmów poprzez wykorzystanie technologii geolokalizacyjnej. Co, jednak jeżeli moglibyśmy w prosty sposób obejść ten system?

Oto lista praktycznych zastosowań VPN-a:

  • Możemy ominąć blokady nałożone na pewne lokalizacje, takie jak na przykład granice kraju, w którym się znajdujemy
  • Możemy uzyskać dostęp do zagranicznej bazy danych Netflixa i innych popularnych serwisów streamingowych bez wychodzenia z domu
  • Możemy dostosować swój adres ip w taki sposób, aby uzyskać dostęp do wielu witryn internetowych, które są zablokowane dla niektórych państw
  • Możemy zabezpieczyć swoje urządzenia podczas łączenia się z niepewnymi hotspotami WIFI i niezabezpieczonymi sieciami w hotelach lub restauracjach, dzięki czemu unikniemy kradzieży danych osobowych
  • Co najważniejsze, możemy uzyskać pełną anonimowość w internecie, bez względu na przeglądane przez nas witryny sieciowe

Oprócz zachowania anonimowości i możliwości zmiany adresu IP, warto pamiętać o tym, że VPN to doskonały sposób na uniemożliwienie złośliwym oprogramowaniom napotkanym w sieci na śledzenie nas lub kradzież i wykorzystanie naszych danych. Dzięki programom VPN nasze konta bankowe, hasła do mediów społecznościowych i streamingowych będą o wiele bezpieczniejsze.

Tematy:

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej