Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance
expressvpn

ExpressVPN – recenzja i test. Jaka cena i opinie?

Autor:

   |

Żyjemy w czasach, w których szczególnie powinniśmy dbać o nasze cyberbezpieczeństwo. Z internetu korzystamy praktycznie codziennie, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, jak wiele różnych firm śledzi każdy nasz wirtualny krok. Korzystając z usług ExpressVPN możemy położyć temu kres i jednocześnie cieszyć się z wyjątkowo wysokich prędkości i stabilności łącza.

ExpressVPN bardzo często jest polecany przez ekspertów. Nie ma się czemu dziwić – od ponad 11 lat króluje w praktycznie wszystkich rankingach VPN. Jak ExpressVPN sprawuje się podczas codziennego użytkowania? Czy warto korzystać z jego usług?

Dlaczego warto korzystać z ExpressVPN?

VPN (z języka angielskiego Virtual Private Network) to specjalna forma podłączenia użytkownika do internetu, która wykorzystuje szyfrowany kanał sieciowy i umożliwia zmianę swojej cyfrowej lokalizacji na niemal dowolne miejsce na świecie. Dzięki temu możemy znacząco podnieść swoje cyfrowe bezpieczeństwo, a także odblokować dostęp do materiałów, które są dla nas niedostępne z powodu blokad regionalnych. Wysoką renomę ExpressVPN potwierdza fakt, że po dziś dzień żadnej organizacji nie udało się uzyskać danych użytkowników ExpressVPN.

Szeroki wachlarz możliwych połączeń oferowany przez ExpressVPN

Jeśli zdecydujesz się zakupić subskrypcję ExpressVPN, otrzymasz natychmiastowo nielimitowany dostęp do ponad 3000 serwerów zlokalizowanych w 94 państwach. W ramach subskrypcji będziesz mógł podłączyć do 5 urządzeń naraz. Program automatycznie dopasowuje najbardziej optymalną lokalizację i w mgnieniu oka podłącza użytkownika do internetu za pomocą szyfrowanego tunelu VPN. ExpressVPN jest dostępny na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne takie jak Windows, Mac, iOS, Android, SmartTV oraz linux. Dzięki rozbudowanym poradnikom z łatwością VPN skonfigurujemy również na naszym domowym routerze.

Cena ExpressVPN

Cena ExpressVPN nie jest wygórowana, jeśli weźmiemy pod uwagę jego rozbudowane funkcje i zaawansowane zabezpieczenia. Im dłuższy okres subskrypcji, tym większa zniżka. Wykupując najpopularniejszą, roczną subskrypcję zapłacimy za nią w przeliczeniu na polskie złotówki około 35zł (8,32$). Plan półroczny kosztuje około 42zł (9,99$), a koszt miesięcznej subskrypcji wynosi 54zł (12,95). Dodatkowo ExpressVPN oferuje pełny zwrot pieniędzy, jeśli w ciągu 30 dni nie będziemy zadowoleni z jakości usługi.

Plan miesięczny
$12.95 (~50 PLN) za miesiąc
Oszczędność: 0%
Cena za 1 miesiąc: $12.95
Nielimitowana ilość urządzeń (do 5 połączeń jednocześnie)
Rozliczenie następuje co miesiąc
Gwarancja zwrotu pieniędzy do 30 dni.
Plan na 12 miesięcy
$8.32 (~32 PLN) za miesiąc
Oszczędność: 35%
Cena za 1 rok: $99,95
Nielimitowana ilość urządzeń (do 5 połączeń jednocześnie)
Rozliczenie następuje co 12 miesięcy
Gwarancja zwrotu pieniędzy do 30 dni.
Plan na 6 miesięcy
$9.99 (~39 PLN) za miesiąc
Oszczędność: 23%
Cena za 6 miesięcy: $59,95
Nielimitowana ilość urządzeń (do 5 połączeń jednocześnie)
Rozliczenie następuje co 6 miesięcy
Gwarancja zwrotu pieniędzy do 30 dni.

Jak o bezpieczeństwo dba ExpressVPN?

Firma Express VPN International Ltd. została założona na początku 2009 roku. Jej siedziba znajduje się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, co gwarantuje najwyższe standardy anonimowości, gdyż większość światowych rządów i organizacji nie ma tam swojej jurysdykcji. ExpressVPN nie przechowuje żadnych logów swoich użytkowników, co sprawia, że namierzenie źródła połączenia staje się po prostu niemożliwe. W 2017 roku tureccy eksperci do spaw cyberbezpieczeństwa zajęli jeden z serwerów ExpressVPN, a mimo to nie udało im się odtworzyć żadnych danych osobowych klientów, którzy korzystali z VPN. Stało się tak dlatego, że ExpressVPN nie przechowuje żadnych logów. Firma nie zbiera adresów IP swoich użytkowników, nie przechowuje ich historii wyszukiwania, zapytań DNS, nie monitoruje ruchu sieciowego, ani nie zapisuje żadnych innych metadanych. Dodatkowo abonament ExpressVPN oprócz standardowych metod płatności w postaci karty kredytowej lub przelewu bankowego można wykupić za pomocą Bitcoina.

Silna i bezpieczna metoda szyfrowania danych użytkowników ExpressVPN

ExpressVPN stosuje militarny standard AES-256 podczas transmisji danych pomiędzy komputerem użytkownika, a docelową destynacją danych sieciowych. 256-bitowy klucz szyfrujący jest uważany przez współczesnych ekspertów do spraw cyerbezpieczeństwa za niemożliwy do złamania metodą brute force nawet przez najpotężniejsze współczesne komputery. Do nawiązania połączenia ExpressVPN używa szeregu protokołów VPN takich jak UDP, TCP, IKEv2, czy L2TP. Nie martw się, jeśli powyższe nazwy nic Ci nie mówią – program domyślnie ma ustawioną opcję automatycznego dobierania optymalnego protokołu, by zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa. Na szczególną pochwałę zasługuje zaawansowany system przypisywania kluczy kryptograficznych. ExpressVPN automatycznie zmienia klucz zabezpieczeń przy nawiązaniu nowego połączenia oraz po każdych 60 minutach aktywnego tunelu VPN. Oznacza to, że gdyby ktoś jakimś cudem złamał ten klucz, to byłby w stanie odczytać tylko znikomą część Twojego ruchu sieciowego.

Jakie prędkości osiąga ExpressVPN?

Z racji zaawansowanego szyfrowania VPNy oferują nieco niższe prędkości niż te, które osiąga się bez aktywnego połączenia VPN. Cały ruch sieciowy jest szyfrowany, przesyłany przez serwery, a następnie odszyfrowywany w miejscu docelowym. Jak zatem radzi sobie z tym ExpressVPN?

Łącze, na którym przeprowadzane będą testy prędkości VPN, posiada symetryczną prędkość 150Mb/s. Oznacza to, że prędkość pobierania danych oraz ich wysyłania wynosi 150Mb/s. W celu wyeliminowania opóźnień WiFi router podłączony jest do komputera przy użyciu kabla RJ45. Testy przeprowadzane są na świeżej instalacji systemu Windows na dysku SSD Samsung EVO 860. W celu określenia prędkości internetu przeprowadzonych zostanie 10 osobnych pomiarów prędkości, a końcowy wynik będzie uśrednioną wartością na podstawie wszystkich pomiarów. Podczas testu wzięte pod uwagę zostanie również opóźnienie (ping), które jest kluczowym parametrem podczas gier online, streamowania lub wideokonferencji.

Próba kontrolna szybkości redakcyjnego internetu (bez aktywnego połączenia VPN)

expressvpn test szybkości
Statystyki redakcyjnego Internetu (bez połączenia z VPN)

Test ten ma na celu zmierzenie realnych parametrów łącza testowego. Wyniki prędkości mieszczą się w granicach błędu pomiarowego.

Test szybkości ExpressVPN po wybraniu polskiego serwera

ExpressVPN test szybkości polskiego serwera
Test prędkości ExpressVPN po połączeniu z polskim serwerem

Polskie połączenie realizowane przez ExpressVPN cechuje się przeciętnym spadkiem prędkości. Średnia prędkość danych wyniosła 142 Mb/s dla pobierania i 136 Mb/s dla wysyłania danych. Strona Speedtest.net określa ping w wysokości 8 ms, co jest praktycznie niezauważalne podczas codziennego korzystania z internetu. Opóźnienie jest bardzo niskie i nie odczujemy żadnych efektów ubocznych, jeśli zdecydujemy się grać online lub prowadzić wideokonferencje przy włączonym VPN. Bez problemu będziemy mogli korzystać z usług streamingowych 4k oraz ściągać torrenty za pomocą ExpressVPN.

Test szybkości ExpressVPN po wybraniu serwera Wielkiej Brytanii

expressvpn wielka brytania
Test prędkości ExpressVPN po połączeniu z angielskim serwerem

Po wybraniu i podłączeniu się do brytyjskiego serwera ExpressVPN osiągniemy prędkości pobierania danych rzędu 140 Mb/s i prędkości wysyłania danych około 134 Mb/s. Opóźnienie wynosi około 35 ms, dlatego też praktycznie nie odczuwa się spadku płynności internetu.

Test szybkości ExpressVPN po wybraniu serwera zlokalizowanego w USA

Test prędkości ExpressVPN po połączeniu z amerykańskim serwerem

Prędkość osiągana za pomocą serwera zlokalizowanego w New Jersey zaskakuje niskim pingiem w wysokości 104 ms. Pod względem opóźnień ExpressVPN wypada szczególnie dobrze na tle konkurencji. Dla porównania ExpressVPN miał ponad 150 ms opóźnienia. Wyniki transferu danych są zadowalające, lecz prędkość wysyłania mocno spada. Średnia prędkość pobierania wyniosła 137 Mb/s, ale upload oscylował tylko w granicach 102 Mb/s. W praktyce internet przegląda się bardzo komfortowo, nie ma najmniejszych problemów z oglądaniem treści Full HD w serwisie Hulu.

Test szybkości ExpressVPN po wybraniu niemieckiego serwera

Test prędkości ExpressVPN po połączeniu z niemieckim serwerem

Po ustawieniu niemieckiej lokalizacji wyniki prędkości internetu ExpressVPN wynoszą średnio 143 Mb/s dla pobierania i 127 Mb/s wysyłania danych. Ping wzrasta do poziomu 42 ms, ale nadal nie przeszkadza to podczas korzystania z niemieckich treści, czy grania w mniej wymagające gry online.

Wygodna i prosta w obsłudze aplikacja ExpressVPN na urządzenia Android i iOS

Prosty przycisk do automatycznego nawiązywania bezpiecznego połączenia. Na ekranie znajduje się również menu wyboru lokalizacji.

Aplikacja ExpressVPN na urządzenia mobilne jest bardzo wygodna i zarazem przejrzysta. Po instalacji jej ze sklepu Google Play (urządzenia Android) lub App Store (iPhone i iPad) logujemy się, używając swoich danych i po prawie natychmiastowej konfiguracji możemy wybrać dowolną lokalizację naszego połączenia.

Serwery możemy wybrać z rozwijanej listy lub bezpośrednio wyszukać interesujący nas kraj, a ExpressVPN połączy się z nim w ciągu kilku sekund, dobierając najlepsze możliwe połączenie VPN.

Status ExpressVPN przy pomyślnym połączeniu z bezpiecznym serwerem.

W ustawieniach aplikacji ExpressVPN znajdziemy kilka przydatnych funkcji, takich jak między innymi wybór protokołu, automatyczne połączenie lub umożliwienie konkretnemu programowi połączenia poza tunelem VPN.

Panel ustawień w aplikacji mobilnej

Minimalistyczna aplikacja ExpressVPN na systemy Windows

ExpressVPN postawił na dość ascetyczny styl, który doskonale spełnia swoje zadanie. Aplikacja ma niskie wymagania sprzętowe, co powinno ucieszyć wszystkich użytkowników posiadających nieco starszy sprzęt. Połączenie realizowane jest w mgnieniu oka, a program automatycznie dobiera za nas najbardziej optymalne parametry tunelu VPN.

Widok z aplikacji na system Windows

Dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników ExpressVPN udostępnia konfigurator, który pozwala na spersonalizowanie parametrów tunelu do swoich preferencji. Znajdziemy tutaj między innymi opcję automatycznego uruchomienia przy starcie Windowsa oraz łączenie się z ostatnią lokalizacją. Możemy też włączyć kill switch, który automatycznie zablokuje połączenia w razie samoczynnego odłączenia VPN lub ustanowienie wyjątków dla konkretnych aplikacji, które umożliwią im łączenie się poza tunelem. Znajdziemy tutaj też opcje wyboru protokołu połączenia.

Ustawienia w aplikacji ExpressVPN na system Windows

Czy ExpressVPN umożliwia oglądanie Netflixa w innym języku?

Dzięki ExpressVPN możemy bez najmniejszego problemu zmienić język aplikacji i cieszyć się treściami w innym języku. Przyda się to szczególnie osobom, które uczą się języków – przykładowo dzięki ExpressVPN będziesz mógł zmienić domyślny język swojego Netflixa i cieszyć się niemieckim lektorem i niemieckimi napisami podczas oglądania swoich ulubionych filmów i seriali, czego niestety Netflix nie umożliwia bez aktywnego połączenia VPN.

Czy za pomocą ExpressVPN można oglądać Hulu?

Tak – przed zalogowaniem się do Hulu wybierz w aplikacji ExpressVPN lokalizację USA i ciesz się Twoimi ulubionymi filmami i serialami, zanim staną się one dostępne w Polsce. Jeśli posiadasz nowoczesny telewizor, to zapewne ucieszy Cię fakt, że aplikacja ExpressVPN jest również dostępna na urządzenia SmartTV.

Czy korzystając z ExpressVPN można taniej kupować gry komputerowe?

Jak zapewne wiesz, ten sam produkt może mieć różną cenę w zależności od regionu, w którym jest sprzedawany. Z tego fenomenu możesz skorzystać, będąc na wczasach za granicą albo korzystając właśnie z VPN. Weźmy na przykład jedną z najlepiej ocenianych gier studia RockStar. Jeśli chcesz zagrać w Red Dead Redemption, a jednocześnie nie chcesz przepłacać, to dzięki ExpressVPN możesz ustawić region na Ukrainę i dzięki temu zamiast płacić 199,92zł możesz zapłacić 719,20 ukraińskich hrywien, co w przeliczeniu na polską walutę daję końcową kwotę w wysokości około 113zł.

Niższe ceny gier po zmianie lokalizacji

Przed zakupem za pomocą VPN należy zapoznać się z regulaminem serwisu lub usługi, którą chcemy wykupić. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za ewentualne problemy spowodowane korzystaniem z sieci VPN.

Opinie o ExpressVPN

Oceny ExpressVPN w serwisie TrustPilot

ExpressVPN od lat króluje w internetowych testach VPN, a jakość i stabilność połączenia potwierdzają rzesze zadowolonych klientów i bardzo pozytywne recenzje renomowanych serwisów technologicznych takich jak pcmag.com, czy techradar.com. ExpressVPN na portalu Trustpilot został oceniony ponad 5000 razy, a średnia z jego opinii wynosi ponad 4.5, dając mu tym samym status “Doskonały”. W recenzji serwisu TopVPN.pl ExpressVPN zdobył ocenę 4.75/5 gwiazdek i pozytywną opinię.

Kup ExpressVPN ze zniżką do 35%

Podsumowanie – czy warto?

Korzystając z usług ExpressVPN, możesz spodziewać się minimalnych strat prędkości i bardzo niskich pingów w aż 94 lokalizacjach na całym świecie. Dodatkowo o Twoje bezpieczeństwo dbają niezawodne serwery, stosując militarne standardy szyfrowania połączeń, a sam usługodawca nie zbiera żadnych wrażliwych danych na Twój temat. Osoby, którym szczególnie zależy na anonimowości, mogą skorzystać z dyskretnych płatności za subskrypcję przy użyciu Bitcoinów. Jedyny zarzut, który mamy odnośnie do ExpressVPN, to stosunkowo duży spadek prędkości uploadu.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej