Co to jest VPN i jak działa?

Autor:

   |

Bardzo wielu użytkowników internetu zetknęło się już z hasłem VPN. Niektórzy wykorzystują go do ochrony prywatności czy anonimowego przeglądania stron internetowych, jednak czym właściwie jest VPN? Na przestrzeni lat wiele rzeczy, które robimy w internecie, znacznie ewoluowało. Jednak ochrona prywatności w dalszym ciągu nie jest taka prosta. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak internet nie jest bezpiecznym miejscem.

Na jakiej zasadzie działają połączenia internetowe?

Jeśli chcemy zrozumieć jak działa VPN, musimy poznać podstawy używania Internetu. Kiedy sięgamy po telefon, tablet czy komputer i łączymy się z internetem, nasz dostawca łączy nas z konkretną, wybraną przez nas usługą czy stroną. Aby tego dokonać, musi wykorzystać unikalny adres IP. To właśnie dzięki niemu możliwe jest znalezienie każdego komputera w sieci.

Śledzenie

Podczas korzystania z każdej strony internetowej nasza aktywność na niej jest dokładnie śledzona. Dzięki takim informacjom możliwe jest uzyskiwanie danych o odwiedzających, a na ich podstawie największe firmy takie jak Amazon mogą znacznie poprawić swoje usługi i dopasować do naszej osoby. Możliwym nawet jest sprzedaż danych o nas. Ze względu na to, że to oni je uzyskali, traktują je jako swoją własność.

Co to jest VPN i jak działa?

Jest to skrót od angielskiej frazy “Virtual Private Network”, czyli “Wirtualna Sieć Prywatna“. Gwarantuje on swoim użytkownikom, że jego śledzenie jest niemożliwe. Jak to działa? Nasz komputer, zamiast łączyć się z naszym dostawcą, internetowym łączy się z serwerami VPN, wykorzystując przy tym zaszyfrowane, a także zabezpieczone połączenia. Kolejnym krokiem jest połączenie się serwera VPN ze stroną, którą chcemy odwiedzić. Dokładnie tak jak w przypadku klasycznego wyszukiwania nasze dane są zapamiętywane, jednak teraz to adres IP serwera VPN jest wykorzystywany. Dzięki takiemu rozwiązaniu zbieranie informacji o nas jest wciąż możliwe, ale żadna strona nie połączy ich z naszą osobą.

Przykład działania VPN

W celu jeszcze bliższego poznania tej usługi możemy ją porównać do zwykłej poczty. Można by rzec, że internet ma naprawdę wiele wspólnego z wysyłaniem listów. Kiedy nie wykorzystujemy usługi VPN, nasz list, który wrzucamy do skrzynki, może wpaść w ręce każdego, a nasze dane, które się na nim znajdują bez problemu odczytane. W przypadku zastosowania VPN nasz list również zostanie wysłany, jednak z fałszywym adresem oraz firmą kurierską. Jako dodatkowo zabezpieczenie stosowań jest dopełniająca warstwa bezpieczeństwa wykorzystywana przez niemalże wszystkie serwery VPN, dlatego szansa na to, że nasz list trafi w niepowołane ręce, jest bardzo mała.

Odpowiadając krótko na pytanie “co to jest VPN i jak działa“, VPN to usługa, która pozwala nam przeglądać strony internetowe bez śledzenia oraz zmieniać lokalizację adresu IP (jest to przydatne w wielu obszarach np. dostępu do treści video niedostępnych w danym kraju). To rozwiązanie jest dobrze przemyślane oraz stworzone z możliwościami ogromnej przepustowości, dlatego w jednej chwili mogą korzystać z niego setki osób. To kolejne zabezpieczenie, gdyż każda osoba, która używa danego serwera w tym samym momencie ma taki sam adres jak reszta.

Ustawienie usługi VPN

Konfiguracja własnego serwera VPN to dość prosty proces. Zdecydowana większość firm oferujących usługi VPN pozwala na łatwą konfigurację dla urządzeń pracujących na iOS oraz Android. W przypadku komputerów mamy kilka możliwości skonfigurowania usługi VPN. Jednak zdecydowana większość użytkowników stawia na aplikacje. Dlaczego? Ich instalacja jest bardzo prosta oraz szybka.

Dodatkowo prawie każda aplikacja VPN pozwala na łączenie się z siecią z różnych lokalizacji. Niektóre strony nie pozwalają na połączenia z naszego kraju, w takich wypadkach możemy skorzystać z usługi i połączyć się z witryną dzięki VPN. Takie rozwiązanie bardzo uproszcza poruszanie się po internecie, w którym znajdziemy sporo ograniczeń.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej