4 błędy dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, które prawdopodobnie popełniasz

Autor:

   |

W dobie regularnego korzystania z dobrodziejstw Internetu nie jest trudno o popełnienie prostych i często nieświadomych błędów. Takie błędy mogą zagrażać bezpieczeństwu danych, urządzenia lub narazić użytkownika na szpiegowanie jego codziennej aktywności. Poznaj 4 błędy dotyczące bezpieczeństwa w sieci, które prawdopodobnie popełniasz i dowiedz się, jak im zapobiegać w prostych krokach.

Korzystanie z tych samych haseł do różnych kont

Ilość kont użytkownika, które posiadamy w Internecie rośnie co kilka dni. Każde konto, niezależnie od tego, czy to profil w mediach społecznościowych, rachunek bankowości elektronicznej, adres skrzynki e-mail czy konto klienta w sklepie online, wymaga podania loginu i hasła. Trudno jest zapamiętać dziesiątki, jeśli nie setki haseł, dlatego popularnych rozwiązaniem jest korzystanie z jednego hasła do wszystkich profili wymagających logowania.

Niestety, jest to rozwiązanie bardzo niebezpieczne. Jeśli jedno z Twoim kont zostanie zhakowane i cyberprzestępcy uda się uzyskać dostęp do Twojego hasła, zostaną zagrożone Twoje wszystkie konta, które korzystają z tego samego hasła. Oznacza to, że należy nie tylko używać silnego hasła z różnymi znakami alfanumerycznymi i specjalnymi, ale także nie powtarzać go w innym serwisie. Rozwiązaniem może być korzystanie z menedżera haseł lub uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Zbyt duże zaufanie do darmowych sieci wi-fi

Korzystanie z darmowych sieci wi-fi na lotniskach, w podróży lub w kawiarni jest popularne i wygodne. Może jednak stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa, ze względu na brak ograniczeń dostępu do sieci. Darmowa sieć wi-fi nie posiada żadnych haseł dostępu (lub są one publicznie znane) lub zabezpieczeń. Hakerzy mogą więc z niewielkim wysiłkiem odczytać dane, które są przesyłane przez sieć, w tym wrażliwe dane i hasła. Nie brakuje także hakerów, którzy tworzą własne, bezpłatne sieci wi-fi, które z pozoru przypominają darmową sieć udostępnioną przez obiekt.

Aby bezpiecznie korzystać z publicznej sieci wi-fi, warto zainstalować na swoim urządzeniu oprogramowanie VPN Polska, które pomoże szyfrować przesyłane dane i sprawi, że staną się one chronione przed cyberprzestępcami. Dodatkowo zyskasz dostęp do innych przydatnych funkcji, w tym ukrywania adresu IP lub omijania geoblokad. Jeśli możesz – powstrzymaj się od logowania do kont bankowych i nie podawaj żadnych wrażliwych danych w formularzach.

Posiadanie starych kont

Stare konta e-mailowe, nieużywane profile w mediach społecznościowych i sklepach online. Każde konto internetowe, które założyłeś lata temu posiada pewne Twoje dane. Z pewnością są to adres e-mail i hasło. Są one potencjalnym celem ataków hakerów, którzy liczą na to, że hasło przypisane do konta pojawi się jeszcze w innym miejscu w sieci lub zapisane w danym profilu informacje będą dla nich przydatne. Jeśli nie korzystasz z konta online nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zamknąć i zminimalizować niebezpieczeństwo wycieku danych.

Sprawdź swoją skrzynkę mailową w poszukiwaniu newsletterów od kont, z których nie korzystasz lub wiadomość SMS, które dostajesz ze sklepu, w którym robiłeś zakupy kilka miesięcy temu. Ręczne usuwanie kont online może być czasochłonne, jednak gra jest warta świeczki. Nie zrażaj się, ponieważ nie brakuje witryn, które celowo utrudniają proces usuwania konta, ukrywają linki do odsubskrybowania. Wtedy warto skontaktować się z obsługą klienta danego serwisu i poprosić o usunięcie danych z systemu.

Brak aktualizacji oprogramowania i aplikacji

Twój komputer lub telefon co jakiś czas informuje Cię o konieczności przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania. Czasami automatycznie ją anulujesz lub przekładasz na późniejszy termin. Upewnij się, że wszystkie niezbędne aktualizacje oprogramowania lub aplikacji na Twoich urządzeniach są przeprowadzane na czas. Dzięki aktualizacjom zostaną dodane nowe funkcje i rozwiązane błędy, między innymi te związane z bezpieczeństwem. To właśnie z powodu braku zaktualizowanego oprogramowania pojawia się tak wiele naruszeń bezpieczeństwa – cyberprzestępcy wyjątkowo chętnie wykorzystują wszelkie luki w systemach, aby uzyskać dostęp do Twoich danych. Ułatw sobie zadanie i zaplanuj proces regularnego sprawdzania aktualizacji na wszystkich urządzeniach, z których korzystasz.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej