Jeśli twoje dzieci nie mogą używać tej aplikacji w domu, z pewnością znajdą inny sposób na przeglądanie treści w niej udostępnianych.
Sieć społecznościowa „TikTok” ma limit wiekowy 13 lat. Imprezy, aktywności zagrażające życiu i nękanie są standardowymi inwentaryzacjami w aplikacji, a algorytmy, które dostosowują wyświetlaną zawartość, nie biorą pod uwagę, czy masz 13, czy 30 lat.
Jeden z wielu absurdalnych trendów, które pojawiły się na TikTok to na przykład robienie zdjęć z silnym fleszem aż przy samych oczach, ponieważ zmieniłoby to kolor twoich oczu.
Niebezpieczna dla życia zabawa.
W styczniu pojawiło się nowe wyzwanie, które może być potencjalnie śmiertelne. W „Penny Challenge” wyzwanie polegało na umieszczeniu ładowarki telefonicznej prawie całkiem w gniazdku zasilania, a następnie włożeniu monety między wtyczką a gniazdkiem. Celem było stworzenie treści wideo, która pokazywałaby, czy uzyskasz iskry, czy nie – w zależności od tego, czy dostatecznie głęboko włożyłeś wtyczkę do gniazdka. W ten sposób bardzo łatwo wywołać pożar.
Nie znaleziono oficjalnych danych na temat obrażeń ciała, które można powiązać z TikTok, ale według kilku źródeł, w tym India Today, wiele osób straciło życie w wyniku naśladowania treści publikowanych w tej sieci społecznościowej.
Trudna baza użytkowników.
Korzystając z TikTok, otrzymujesz pozornie losowy wybór filmów. Zaczynając korzystać z aplikacji, otrzymasz specjalnie dostosowaną sekcję „Dla Ciebie” – z atrakcyjnymi filmami.
Korzystanie z TikTok przez dzieci może być problematyczne. Spójrzmy między innymi na stosunkowo nowe zjawisko, w którym twórcy treści tworzą filmy zachęcające widza do przekazania treści osobie, która ich zdaniem jest brzydka, paskudna lub dziwna. Konsekwencje mogą być takie, że poczujesz się nękany lub zastraszany.
Wcześniej z aplikacji korzystały głównie dzieci. Dzisiaj można powiedzieć, że przedział wiekowy obejmuje głównie użytkowników od 7 do 25 lat. A przy dużej różnorodności wiekowej pojawia się różnorodność udostępnianych treści.
Często pojawiają się filmy z imprezami i dużą ilością alkoholu. Dzieci, które w innym przypadku nie byłyby narażone na klipy z imprezowaniem i alkoholem, dostają obraz tego, jak to jest być na imprezie w młodym wieku. Na YouTube musisz wyszukać to, co chcesz obejrzeć, ale na TikTok wyskakuje to automatycznie.
Rozmowy z dziećmi.
Ważne jest, aby prowadzić otwarty dialog na temat tworzenia i udostępniania wideo. Jeśli rodzice całkowicie zabronią dzieciom korzystania z tej aplikacji — dzieci najprawdopodobniej znajdą inne sposoby uczestnictwa w sieciach społecznościowych, dlatego lepiej zachęcić dzieci do wyjaśnienia i pokazania rodzicom, czym jest TikTok.
Jeśli usiądziesz z dziećmi i poprosisz je o wyjaśnienie, na czym polega TikTok i czy mogą wam pokazać, co to jest, możesz natknąć się na filmy, w których jako rodzic możesz wyjaśnić, dlaczego niektóre z „wyzwań” są niebezpieczne i że liczba lajków i ilość wyświetleń nie jest warta konsekwencji, którymi może się skończyć próba odtworzenia tych klipów wideo.
TikTok ma ponad pięćset milionów użytkowników na całym świecie, a dzięki tym liczbom jest jedną z największych dostępnych sieci społecznościowych. Warto po prostu poświęcić czas na rozmowę z dziećmi i pokazanie im granic, co w tej aplikacji jest niebezpieczne i czego mają się wystrzegać. Wiadomo, że aplikacja niesie ze sobą również dobre i pozytywne treści, takie jak śpiew, taniec czy odgrywanie scenek aktorskich. Wystarczy trochę czasu i chęci, żeby wytłumaczyć i pokazać dzieciom granice między bezpiecznym a niebezpiecznym.