Niejednokrotnie możemy spotkać się z przypadkami oszustw, które są wymierzone na masową skalę w osoby starsze. Wiele z nich uderza przede wszystkim w ich brak wiedzy w posługiwaniu się internetem i możliwościach, które on daje. Każdy z nas jednak jest w stanie zwiększyć bezpieczeństwo w sieci naszych najbliższy. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i dokładna edukacja w tym temacie.
Osoby starsze nie interesują się oszustwami i bezpieczeństwem w sieci
Wiele osób, które na co dzień korzysta z zakupów online, wie mnie więcej, czego unikać i na co uważać, gdy już skusimy się na zakupy w sklepie, którego nie znamy. Jednak osoby starsze, które nie przywykły do takiej formy zakupów, często po prostu nie wiedzą, czego mogą się spodziewać. Ciężko im się dziwić, w końcu nigdy nie było potrzeby, aby taką wiedzę pozyskać. Teraz niestety, gdy wielu z nich boi się wyjść z domu albo zwyczajnie nie może tego zrobić, są skazani na kupowanie online. A co za tym idzie, często stają się łatwym celem dla osób, które nie mają żadnych skrupułów ani odrobiny moralności i chętnie oszukują ludzi w internecie.
Rób zakupy ze swoimi starymi krewnymi
Kiedy wiesz, że osoby starsze z twojego otoczenia planują zakupy online, zaproponuj im pomoc. Nie rób tego jednak nachalnie, daj im wyraźnie do zrozumienia, że to wyraz troski, a nie braku wiary w ich umiejętności. Nie musisz zresztą robić zakupów za nich, a jedynie sprawdzić, czy strona, na której kupują, jest wiarygodna i czy dokładnie dokonali płatności, używając do tego bezpiecznych metod. Oczywiście nie wszystkie oszustwa w sieci skupiają się na zakupach, ale będzie to dobry początek, aby oswoić naszych najbliższych z myślą o swoim bezpieczeństwie i pokazać im, że w każdym momencie mogą zwrócić się do nas z prośbą o pomoc lub weryfikację czegoś w internecie.
Poproś, aby nie klikali w żadne dziwne linki
Częstym oszustwem jest wysyłanie na maila czy inny komunikator wiadomości, jakoby została przyznana nam zniżka czy inny bonus i możemy odebrać ją poprzez kliknięcie danego linku. Problem pojawia się jednak taki, że czasami takie maile mogą być autentyczne. Dlatego dobrze jest poprosić naszego krewnego, aby każdorazowo w wypadku takiej sytuacji kontaktował się z nami. Możemy go też poinstruować, jak rozpoznać ewentualne oszustwo, między innymi poprzez sprawdzenia adresu nadawcy oraz porównaniu przypiętego linka do faktycznego linka danego sklepu czy przedsiębiorstwa. Jeśli nasz najbliższy nabierze podejrzeń, powinien od razu skasować maila.