Kupujesz na OLX, Gumtree, Facebook Marketplace? Poznaj kilka zasad bezpieczeństwa i nie daj się oszukać!

Autor:

   |

Kupowanie przez portale ogłoszeniowe różnych przedmiotów to bardzo popularna czynność. Obecnie traktujemy je wręcz na równi z portalami aukcyjnymi czy e-sklepami. W tym jednak przypadku samodzielnie kontaktujemy się z prywatnym sprzedawcą i finalizujemy transakcje prywatnie. Nie jesteśmy zatem chronieni poprzez serwis, co daje pewne pole do nadużyć czy wręcz oszustwa. W tym tekście udzielamy przydatnych wskazówek jak nie dać się oszukać, kupując na portalach ogłoszeniowych i na jakie elementy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Uważaj — Wykonanie płatności jako pierwszy

Jedną z najważniejszych porad, jaką można udzielić osobom kupującym na portalach ogłoszeniowych, jest dokonywanie płatności. Bardzo często osoby sprzedające wymagają od nas, abyśmy to my wykonali pierwsi płatność, a oni odeślą nam dany przedmiot. Należy szczególnie uważać na takie propozycje i nie wysyłać wiedzy “w ciemno” – jako pierwsi. W taki sposób działa bardzo wielu oszustów, którzy jedynie wyłudzają pieniądze. Istnieje wiele różnych metod dokonywania transakcji, w których wysyłanie pieniędzy do obcej osoby nie jest kończenie. Jeśli mieszkamy w danym mieście, możemy zaproponować osobiste spotkanie i dobicie targu. Jeśli z kolei chcemy kupić przedmiot od osoby z innego miasta, warto poprosić o wysłanie przesyłki pobraniowej. To osoba sprzedająca powinna mieć interes w tym, aby pozbyć się przedmiotu. Dzięki tej opcji będziemy mogli sprawdzić przy kurierze zawartość i ew. opłaci odbiór, jeśli przedmiot jest zgodny z opisem. Wysłanie pieniędzy jako pierwsi — nawet na konto bankowe może oznaczać bezpowrotną utratę środków, gdyż konto może być zarejestrowane na tzw. słupa. Jeśli chcemy zaryzykować taki sposób zapłaty, nie powinniśmy wysyłać w tak znacznych sum, a jedynie takie, których utratę będziemy w stanie zaakceptować.

Uważaj — Nie wykonuj przelewów i płatności z wysłanych linków

Kolejnym ostrzeżeniem podczas robienia zakupów na portalach ogłoszeniowych jest to dotyczące wykonywania samych płatności i klikania w linki od sprzedawców. Nigdy nie powinniśmy kliknąć w żaden link do płatności np. za towar lub przesyłkę. Link, który wyśle nam osoba sprzedająca, może być sfałszowaną stroną np. kuriera lub banku. Po zalogowaniu się do “bankowości” poprzez taki link, przestępcy uzyskują dane do naszego konta bankowego i będą mogli wypłacić z niego pieniądze w późniejszym terminie. Nie powinniśmy klikać w takie linki, gdyż mogą znajdować się w nich również wirusy. Popularną praktyką przestępców jest żądanie zapłaty np. za samą przesyłkę i opłacenie jedynie samej paczki. W takiej sytuacji wysyłają oni link do płatności np. systemu płatności czy strony kuriera – który prowadzi do podrobionych stron kradnących dane do bankowości. Jeśli ich chcemy dokonać płatność, powinniśmy wykonać zwykły przelew na podane numeryczne konto np. na poczcie lub logując się do bankowości elektronicznej TYLKO na głównej stronie banku, z której zawsze korzystamy.

Uważaj — Podejrzane oferty

Kolejnym ostrzeżeniem, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupów na portalach ogłoszeniowych, jest uważanie na podejrzane oferty. Rynek handlu jest rynkiem otwartym i obowiązują na nim pewne ceny czy standardy. Bardzo rzadko zdarza się, aby cena produktu była dużo niższa od średniej wartości lub aby sprzedawca zaproponował np. niestandardowe sposoby płatności. Na jakie oferty należy zatem używać? Z pewnością będą to bardzo atrakcyjne ceny i oferty np. niższe o 50%-70% od cen rynkowych. Jeśli dana osoba byłaby skłonna sprzedać towar po tak niskiej cenie, zrobiłaby to np. od ręki w lombardzie. Przeglądając oferty, warto uważać również na nietypowe oferty pod względem płatności. Jeśli sprzedający żąda zapłaty np. poprzez PayPal lub w kryptowalucie Bitcoin może oznaczać to próbę wyłudzenia pieniędzy. Oczywiście nie ma nic złego w przyjmowaniu płatności za pomocą Paypala i kryptowalut. W przypadku pierwszej opcji należy po prostu zweryfikować odbiorcę płatności. W przypadku ewentualnej płatności kryptowalutami należy miec 100% pewności, że kontrahent jest wiarygodny, bowiem przelewy wykonywane za pomocą cyfrowych walut są nieodwracalne i anonimowe. Przy okazji sprawdź poradnik jak kupować bitcoina (lub inne kryptowaluty) za pomocą systemu Paypal: https://beatcoin.pl/poradniki/kup-bitcoin-i-kryptowaluty-przez-paypal-poradnik-2020/

Sprawdź — Zweryfikuj sprzedającego

Czynnością, którą powinniśmy wykonać, kupując przedmioty na portalach ogłoszeniowych, jest zweryfikowanie osoby sprzedającej. Na tego typu portalach może być to nieco problematyczne lub wręcz niemożliwe — jednak powinniśmy podjąć przynajmniej próby weryfikacji. Możemy to zrobić, wchodząc na profil osoby, która wystawia dany produkt. Jeśli osoba wystawiająca posiada np. bardzo wiele różnorodnych towarów z różnych kategorii, może być to zastanawiające. Osoba taka może posiadać wiele różnorodnych przedmiotów z przestępstwa lub wystawiać je jedynie w celu wyłudzenia — szczególnie jeśli są one wystawiane w różnych miastach równocześnie. Jeśli w ogłoszeniu znajduje się numer telefonu lub adres e-mail, warto sprawdzić je w wyszukiwarce Google, która wyświetli nam np. inne strony lub fora z opiniami o sprzedającym.

Proponuj — Poproś o finalizację na portalu sprzedażowym

Bardzo cenną poradą jest poproszenie o finalizację transakcji na portalu aukcyjnym. Warto z niej skorzystać, szczególnie jeśli chcemy kupić przedmioty drogie np. telewizor czy sprzęt agd/rtv itp. Przeważnie będziemy musieli zapłacić o ok. 10% więcej, regulując prowizje serwisu aukcyjnego, ale będziemy chronieni przez program kupującego, a osoba sprzedająca będzie musiała podać na takim portalu swoje dane oraz je zweryfikować. Jeśli osoba sprzedająca nie ma nic do ukrycia, nie powinna odmówić wystawienia danego przedmiotu na portalu sprzedażowym. Takie sfinalizowanie transakcji powinno być również na rękę sprzedającemu, który przeprowadzi oficjalną sprzedaż i będzie mógł oczekiwać zapłaty za towar.

Zgłoś — Jeśli zostałeś oszukany, zgłoś to!

Kupowanie przedmiotów na portalach ogłoszeniowych jest bardzo często dobrym sposobem na kupowanie tanich i używanych gadżetów. Czasami jednak pomimo zachowania największej ostrożności, możemy zostać oszukani i okradzeni. W takich sytuacjach zawsze należy zgłosić sprawę do administracji danego portalu ogłoszeniowego oraz na policję. Dzięki temu istnieje szansa na odzyskanie skradzionych pieniędzy. Wykonując taki krok, będziemy mogli również zapobiec innym tego typu przestępstwom i zatrzymać proceder okradania innych użytkowników.

1 komentarz
  1. mansion8
    Odpowiedz

    LUUdzie, jak można płacić na OLX z góry. Nigdy tego nie róbcie, bo to najprostsza droga do bycia oszukanym. Tylko odbiór osobisty lub pobranie ze sprawdzeniem zawartości!!

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej