W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez komputerów, smartfonów i tabletów. To dzięki nim mamy łatwy dostęp do wielu informacji i możemy kontaktować się z ludźmi z całego globu. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu, aby móc sprawdzić informacje ze świata czy pracować zdalnie. Jednak, aby sprzęty działały, jak należy, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. W przeciwnym razie mogą zostać zaatakowane przez wirusa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa trojan, czyli najpopularniejszy wirus, to kontynuuj czytanie!
Trojan – co to jest?
Trojan jest złośliwym oprogramowaniem, podszywającym się pod potrzebne, użyteczne programy. Prowadzi on do uszkodzenia zainfekowanego sprzętu i wykrada dane. Zazwyczaj rozprzestrzenia się poprzez odnośniki przesyłane na czatach i w wiadomościach e-mail. Może dostać się on do Twojego sprzętu także, jeśli pobierasz pliki z niezaufanych źródeł. Trojan często ukryty jest w darmowych grach i aplikacjach, a także plikach wideo i audio. Niestety tego wirusa trudno wykryć, ponieważ zazwyczaj jest zaprogramowany w taki sposób, aby działał w tle i był niezauważalny dla użytkownika.
Wirus trojan – co robi?
Wiele osób zastanawia się, co robi trojan, że uznawany jest za tak niebezpiecznego wirusa. Otóż instaluje on elementy, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla sprzętu. Zazwyczaj trojan przejmuje kontrolę nad stroną i wykrada dane. Często również szpieguje użytkownika, ściąga niechciane programy, wysyła niechciane wiadomości do innych użytkowników oraz prowadzi do zawieszania się systemu. Zdarza się także, że trojan całkowicie blokuje system lub pliki i żąda okupu za przywrócenie dostępu.
Trojan – rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów trojanów:
- Backdoor – wykorzystywany jest przez hakerów do zdalnego sterowania systemem. Umożliwia modyfikację zabezpieczeń, aby ułatwić przestępcy dostęp do systemu. Dzięki niemu hakerzy bez trudu mogą wykradać dane i przeprowadzać ataki DDoS.
- Ransomware – czyli oprogramowanie szantażujące. Umożliwia zaszyfrowanie systemu lub plików, aby użytkowników nie mógł z nich korzystać. W przypadku tego trojana hakerzy żądają okupu za odblokowanie plików lub sprzętu. Niestety w wielu przypadkach przestępcy nie dotrzymują słowa i mimo przekazania im pieniędzy, nie zwracają użytkownikowi dostępu.
- Bomba logiczna – to złośliwe oprogramowanie, które często pozostaje przez długi czas w ukryciu. Uruchamia się, dopiero gdy użytkownik podejmie określone działanie, np. włączy daną aplikację.
- Spyware – czyli oprogramowanie szpiegujące. Zbiera ono informacje o użytkowniku. Gromadzi m.in. dane osobowe, hasła do kont online, historię przeglądarki i numery kart płatniczych. Spyware może także rozsyłać niechciane wiadomości e-mail i wyświetlać niepożądane reklamy.
Wirus trojan – jak się przed nim chronić?
Istnieją pewne sposoby, aby chronić swoją stronę przed trojanem. Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania różnych plików z sieci. Nie powinno się ściągać aplikacji, filmów i plików muzycznych z podejrzanych stron.
Aby chronić się przed trojanem, warto również zainstalować program antywirusowy i systematycznie skanować system w celu wykrycia ewentualnych wirusów. Ważne jest również regularne aktualizowanie systemu operacyjnego oraz tworzenie kopii zapasowej swoich danych, aby móc je łatwo przywrócić w przypadku wystąpienia oprogramowania szantażującego.
Jeśli chcesz zabezpieczyć system przed trojanem, pamiętaj także o tym, aby nie klikać w linki nieznanego pochodzenia!
Trojan – co robić w przypadku wystąpienia tego wirusa?
Jeśli Twoja strona została zaatakowana przez trojana, skontaktuj się ze specjalistami, którzy zajmują się profesjonalnym usuwaniem złośliwego oprogramowania. Dzięki pomocy fachowców masz szansę uratować swoją stronę i znajdujące się na niej dane. Pamiętaj jednak, aby wybrać doświadczonych i zaufanych ekspertów, którzy mają szeroką wiedzę na temat walki ze złośliwymi oprogramowaniami. Najlepsi specjaliści oferują zazwyczaj szeroki zakres usług i mają odpowiednie umiejętności, umożliwiające szybkie i sprawne usuwanie wirusów WordPress.