Początki Internetu w Polsce i na świecie nie zwiastowały, że medium to stanie się tak popularne już na początku XIX wieku. Obecnie korzysta z niego nawet kilka miliardów ludzi. Dostępność i nieograniczone możliwości sprawiają, że sieć stała się dla wielu alternatywną rzeczywistością. Spędzamy w sieci mnóstwo czasu, robimy zakupy, pracujemy, poznajemy nowych ludzi, tworzymy kreatywne treści i wymieniamy informacje. Internet staje się czymś w rodzaju drugiego życia i tak jak w realnym świecie musimy ostrożnie podejmować decyzje dotyczące naszego bezpieczeństwa, tak samo w sieci powinniśmy uważać. Jak sprawić, aby czas spędzony w wirtualnym świecie był pozbawione zagrożeń? Jak chronić swoje dane przed kradzieżą?
Należy zaznaczyć, że w Internecie nikt nie jest bezpieczny. Nie ma znaczenia czy jesteś dzieckiem, osobą dorosłą, czy starszym człowiekiem z ogromnym doświadczeniem. Każdy może zostać oszukany i wykorzystany, bez względu na status społeczny czy wykonywany zawód. Na szczęście, mamy do dyspozycji liczne narzędzia, które pomagają nam zarządzać publikowanymi treściami i chronić dane przed zakusami oszustów. Oto kilka podstawowych zasad funkcjonowania w sieci. Dzięki nim będziemy się czuli bardziej bezpieczni, a nasze dane nie zostaną wykorzystane bez naszej wiedzy i zgody.
Klikanie w podejrzane linki.
Jedną z najprostszych form wyłudzanie danych osobowych i pieniędzy od użytkowników Internetu są kolorowe linki, które pojawiają się tuż po wejściu na niektóre strony. Osoba nie mająca wiedzy o zagrożeniu z pewnością kliknie w taki link. Może to generować negatywne konsekwencje. Klikanie w pojawiające się okna, które nie mają związku z treścią na danej stronie lub jakimiś prawnymi rozwiązaniami są zazwyczaj wirusami. Po akceptacji takiego linku możemy zawirusować nasz komputer lub telefon. Oprogramowanie hakerskie pobierze wtedy dane, a następnie wykorzysta je, by włamać się na konto naszego portalu społecznościowego, rachunku bankowego czy komunikatora internetowego. Dlatego podstawowa zasada przebywania w Internecie dotyczy ogromnej ostrożności. Pod żadnym pozorem nie klikamy w linki, których nie aktywowaliśmy i sprawdzamy wszystkie takie działania.
Odpowiedzialne publikowanie treści.
Liczne portale społecznościowe zachęcają nas do publikowania własnych zdjęć czy informacji. Robimy to z ogromną przyjemnością, ponieważ w ten sposób możemy liczyć na interakcje ze strony innych użytkowników. Polubienia często przysłaniają nam zdrowy rozsądek. Tak bardzo staramy się być akceptowani i podziwiani, że często zapominamy kto siedzi po drugiej stronie ekranu. Nie zawsze są to osoby z dobrymi intencjami. Nasze treści mogą zostać wykorzystane, przetworzone lub przekazane dalej bez naszej wiedzy i zgody. Aby się przed tym ochronić wystarczy wejść w ustawienia na koncie i oznaczyć je jako prywatne. Konto prywatne będzie widoczne jedynie dla osób, którym je udostępnimy. Zachowujemy w ten sposób kontrolę nad publikowanymi treściami. Mamy pewność, że nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu.
Dbanie o jakość haseł.
Niewielu użytkowników Internetu wie, że zalecenia dotyczące wszelkiego rodzaju haseł mówią o comiesięcznych zmianach w tym zakresie. Raz w miesiącu powinniśmy aktualizować nasze hasła. Im trudniejszą kombinację liter i cyfr zastosujemy, tym lepiej. To niezwykle kontrowersyjne zagadnienia, ponieważ wielu osobom trudno zapamiętać nawet krótkie i proste hasła, stosowane w codziennym życiu. W Internecie często mamy kilka kont na portalach społecznościowych, poczcie elektronicznej i różnego rodzaju platformach. Zmiana haseł w tych wszystkich miejscach może zająć nawet kilka godzin, ale nasze bezpieczeństwo jest tego warte. Pamiętajmy, by aktualizować hasła, nawet jeśli nie podejrzewamy niczego.
Blokady w telefonach.
Wraz z rozwojem Internetu można zaobserwować także ogromny skok technologiczny jeśli chodzi o telefony komórkowe. Internet zawitał także i tutaj. Niewielki przenośny aparat umożliwia dokonywanie przelewów, płatności, publikowanie zdjęć oraz treści. Nowoczesny, bogaty w nowinki technologiczne telefon jest drogi i musi być odpowiednio zabezpieczony. Oprócz wspomnianych haseł mamy też do dyspozycji skanowanie twarzy czy skanowanie linii papilarnych. Każda z tych form jest dobra, aby zabezpieczyć telefon przed kradzieżą. Nie powinniśmy także zapominać o uruchamianiu GPS-a. Pomaga to namierzać telefon w razie kradzieży.
Odpowiedzialne dawkowanie informacji.
Nie wszystkie informacje o sobie powinny być udostępniane w Internecie. Zaleca się używanie jedynie imienia i nazwiska. Specjaliści nie rekomendują podawania adresu zamieszkania, numerów telefonu, numeru PESEL czy numeru rachunku bankowego. Nie wolno także publikować w Internecie swoich wyników badań czy innej dokumentacji medycznej. Takie dane mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób przez osoby o złej woli. Jeżeli nie chcemy, by coś trafiło w niepowołane ręce, to nie publikujemy tego na portalach społecznościowych. To bardzo prosta zasada.
Internet stanowi ogromną, kreatywną przestrzeń do wyrażania własnych emocji i przedstawiania światu swojego punktu widzenia. W sieci wszyscy jesteśmy twórcami. Tutaj każdy może zrobić karierę. Trzeba jednak liczyć się z konsekwencjami. Nieodpowiedzialne podejście do funkcjonowania w sieci często bywa przyczyną wielu nieprzyjemnych sytuacji. Każdego dnia tysiące ludzi tracą swoje oszczędności i dane w wyniku internetowych kradzieży. Zabezpieczajmy się przed tym i rozsądnie dysponujemy swoim wizerunkiem. To pozwoli nam uniknąć bycia wykorzystanym przez sieciowego oszusta.